Anasayfa » Makale ve Analizler » Uygur’un bağımsızlığından kim zarar görebilir?

Uygur’un bağımsızlığından kim zarar görebilir?

Doğu Türkistan’da son nefeslerini vermekte olan insanlar, bir gözünden yaş bir gözünden kan akmakta olan insanlar, hür dünyadaki temsilcilerinden, mücahitlerinden ne bekliyor?

Uygur’un bağımsız devlet kurmasından, bir tek Çin’den başka hiçbir ülkeye zerre kadar zarar gelmez (zarar görmez), hatta fayda görür.

Öyleyse,

1) Uygur “liderler” toplanıyor (toplantıya çağrılıyor), değişik ülke değişik yerlerde kur  veriliyor. Kursta: “Bağımsızlık istemeyen Çin’den, Aptonomiye (demokrasi) isteyin” dersleri veriliyor.

Bir yandan Çin sinsi soykırıma hız veriyor… “Liderler” terbiyelenerek Doğu Türkistan’a ulaşana kadar Çin, o biçare masum insanları öldürüp soyunu bitirirse, bu liderler “kuru deryaya mirap” susuz, boş, nehir yatağına “su başı” mı olacak?

“Bağımsızlık istemiyoruz, demokrasi istiyoruz, Aptonomiye istiyoruz” demek, bana göre Çin’e “Biz Uygurları sandık içine kapattık, buyrun alın, sandık anahtarını, sayın Çin yetkilisi” demek olmaz mı?!

O zaman Doğu Türkistan işi “Çin’in iç işi” olacak. Liderler imzayı attıktan sonra bu işe dünyada kimse karışamaz. Tianmin meydanında 4 bin öğrencisini Çin, tanklar ile ezdi, kıyma yaptı. Kim karışabildi?

Davamızın kanuni yollarını, kendi ellerimizle kapatmayalım. Belki de Uygur “lider”lerine kurs verenler, Çin ile ilişkisi yok, iyi niyetli, iyi fikirli insanlar, belli tecrübelerine dayanak iyi niyetten yol gösteriyordur.

Ama “Dumanın acısını baca bilir.” Biz Uygurlar şu an bir ejderhanın ağzına çok yakın duruyoruz, kanuni yoldan atılan bir imza ya hayatımız olur ya da ölümümüz.

“Liderler” “ustalara” durumumuzun başkaların durumundan farklı olduğunu, hassasiyetini, özelliğini iyice anlatması lazım.

Çinliler küçücük beyinleri ile başkaları taşları sayana kadar, kumları sayıp bitirmeye başladı. Üstelik onlar soykırımda çok tecrübelidir. Çin’de 51 millet var diyor, ama 51 milletin folklor elbiseleri vardır, milletleri asimile ederek bitirdi.

Usta oyuncu, bazen kendisi oynamaz, başkalarını çok iyi oynatır, bazen hatta perde arkasında kendisini göstermez.

Minareyi çalarken kılıfını hazırlar. Soykırımı bile kanuna uydurarak “Bu benim iç işim, hiç kimse benim iç işime karışamaz” diyerek yapmak istiyor.

 

İlave: 1) Hür dünyadaki mücahitler, cümleden “liderler”: Doğu Türkistan’da soykırımda kalan, ezilen, ağır baskı altında halkımızın söylemek isteyip söyleyemedikleri, dilleri kesilmiş şehitlerimizin, bağırmak isteyip çaresiz ses çıkaramadıkları “bağımsızlık” arzusunu söylemesi lazım.

2) Bazı Uygur “liderler” diyor ki: “Aptonomiye demokrasi desek (dediğimizde), para veriyor, bağımsızlık dediğimizde para vermiyor.”

– Kim?! soykırımda kalan, biçare insanların temsilcilerini sıkboğaz ederek, para için diz çöktüren kim?!

Doğu Türkistan’da son nefeslerini vermekte olan insanlar, bir gözünden yaş bir gözünden kan akmakta olan insanlar, hür dünyadaki temsilcilerinden, mücahitlerinden ne bekliyor?

Mademki, Doğu Türkistan’ın bağımsız devlet olmasından, Çin’den başka hiçbir devletin zararı yok iken, neden Çin’den başka bütün dünya halkı bizim bağımsızlığımızı desteklemiyor?

– Ne istediğimizi (bağımsızlık isteğimizi) onlara iyice anlatabildik mi?

Kazanda ne varsa kepçeye o çıkar. Bazı liderlerimizin kalbinde bağımsızlık arzusu olsaydı, ağzından o çıkardı.

(Pekin’e gelen uluslararası muhabir, telefonda Almanya’daki bir Uygur “lider”den soruyor:

–İsteğiniz, talebiniz nedir?

Cevaplıyor lider:

– Aptonomiye!

Hey mübarek “lider” aptonomiyeyi Çin’in verdiği 50 sene olmadı mı? Sen nerde kaldın?…

3) Bazı “liderler” bağımsızlık yanlısı mücahitlerimize biraz düşman gözüyle bakmaya başladı. “Falanca bağımsızlık yanlısıdır, dikkat! uzak dur!…”

4) BM’den 63 defa emir çıkmış: “İsrailliler Filistin’den çıkıp git” diye.

Biz neden “Çinliler Doğu Türkistan’dan çıkıp git!” emrini, şu ana kadar bir defa olsa bile çıkartamadık???

Elimizde 1949’da bağımsız devlet olduğumuza dair bütün delil, ispat, kanıtlar olmasına rağmen.

04.04.2011

Zeynure İsa

Hakkında admin

Cevapla

x

Check Also

“Doğu Türkistan, İslam dünyasının bir parçasıdır”

Karabük Üniversitesinin ev sahipliğinde başlayan “Doğu Türkistan Akademisi” kapsamında düzenlenen programda açıklamalarda bulunan Prof. Dr. ...

İnsan Hakları Konseyinin 43. oturumuna Çin’in Doğu Türkistan bölgesindeki ihlalleri

BM İnsan Hakları Konseyinin 43’üncü oturumu, İsviçre’deki BM Cenevre Ofisi’nde 24 Şubat Pazartesi günü başlayacak. ...

Çin devleti ne kadar güçlü?

Son dönemlerde Koronavirüs ile başı dertte olan Çin devleti, askeri ve ekonomik olarak ne kadar ...

Başakşehir UÖD’de, Doğu Türkistan Tanıtıldı

Başakşehir Uluslararası Öğrenci Derneği eğitim çalışmaları kapsamında Doğu Türkistan ülke tanıtım günü gerçekleştirdi.  İstanbul’da misafir ...

Çin Başkanı Şi Cinping’ten coronavirüs açıklaması

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip coronavirüs ...

Çin’in Doğu Türkistan belgeleri basına sızdı! İzahı olmayan neden

Çin’in gözaltı kamplarında tutulan yüz binlerce Müslüman Uygur Türkü ile ilgili belgelere uluslararası medya ulaştı. ...

Türk Dünyası Jeopolitiği Perspektifinden Kuşak ve Yol projesine bakış

Çin Araştırmaları Enstitüsü, İstanbul Türk Ocakları ve Uygur Akademisi tarafından ortaklaşa düzenlenen “Türk Dünyası Jeopolitiği ...

URUMÇİ KARANTİNA ALTINDA: DOĞU TÜRKİSTAN’DA KORONAVİRÜS VAKA SAYISI 36’YA YÜKSELDİ

Çin yönetiminin insanları 60’tan fazla ceza kampında kötü koşullar altında alıkoyduğu Doğu Türkistan’da koronavirüs vaka ...

Hollanda’da Çin’in Uygurlara yönelik insan hakları ihlalleri protesto edildi

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da, Çin’in Uygurlara yönelik insan hakları ihlalleri ile 5 Şubat 1997’de 800 kişinin ...