Anasayfa » Makale ve Analizler » Uygur’un bağımsızlığından kim zarar görebilir?

Uygur’un bağımsızlığından kim zarar görebilir?

Doğu Türkistan’da son nefeslerini vermekte olan insanlar, bir gözünden yaş bir gözünden kan akmakta olan insanlar, hür dünyadaki temsilcilerinden, mücahitlerinden ne bekliyor?

Uygur’un bağımsız devlet kurmasından, bir tek Çin’den başka hiçbir ülkeye zerre kadar zarar gelmez (zarar görmez), hatta fayda görür.

Öyleyse,

1) Uygur “liderler” toplanıyor (toplantıya çağrılıyor), değişik ülke değişik yerlerde kur  veriliyor. Kursta: “Bağımsızlık istemeyen Çin’den, Aptonomiye (demokrasi) isteyin” dersleri veriliyor.

Bir yandan Çin sinsi soykırıma hız veriyor… “Liderler” terbiyelenerek Doğu Türkistan’a ulaşana kadar Çin, o biçare masum insanları öldürüp soyunu bitirirse, bu liderler “kuru deryaya mirap” susuz, boş, nehir yatağına “su başı” mı olacak?

“Bağımsızlık istemiyoruz, demokrasi istiyoruz, Aptonomiye istiyoruz” demek, bana göre Çin’e “Biz Uygurları sandık içine kapattık, buyrun alın, sandık anahtarını, sayın Çin yetkilisi” demek olmaz mı?!

O zaman Doğu Türkistan işi “Çin’in iç işi” olacak. Liderler imzayı attıktan sonra bu işe dünyada kimse karışamaz. Tianmin meydanında 4 bin öğrencisini Çin, tanklar ile ezdi, kıyma yaptı. Kim karışabildi?

Davamızın kanuni yollarını, kendi ellerimizle kapatmayalım. Belki de Uygur “lider”lerine kurs verenler, Çin ile ilişkisi yok, iyi niyetli, iyi fikirli insanlar, belli tecrübelerine dayanak iyi niyetten yol gösteriyordur.

Ama “Dumanın acısını baca bilir.” Biz Uygurlar şu an bir ejderhanın ağzına çok yakın duruyoruz, kanuni yoldan atılan bir imza ya hayatımız olur ya da ölümümüz.

“Liderler” “ustalara” durumumuzun başkaların durumundan farklı olduğunu, hassasiyetini, özelliğini iyice anlatması lazım.

Çinliler küçücük beyinleri ile başkaları taşları sayana kadar, kumları sayıp bitirmeye başladı. Üstelik onlar soykırımda çok tecrübelidir. Çin’de 51 millet var diyor, ama 51 milletin folklor elbiseleri vardır, milletleri asimile ederek bitirdi.

Usta oyuncu, bazen kendisi oynamaz, başkalarını çok iyi oynatır, bazen hatta perde arkasında kendisini göstermez.

Minareyi çalarken kılıfını hazırlar. Soykırımı bile kanuna uydurarak “Bu benim iç işim, hiç kimse benim iç işime karışamaz” diyerek yapmak istiyor.

 

İlave: 1) Hür dünyadaki mücahitler, cümleden “liderler”: Doğu Türkistan’da soykırımda kalan, ezilen, ağır baskı altında halkımızın söylemek isteyip söyleyemedikleri, dilleri kesilmiş şehitlerimizin, bağırmak isteyip çaresiz ses çıkaramadıkları “bağımsızlık” arzusunu söylemesi lazım.

2) Bazı Uygur “liderler” diyor ki: “Aptonomiye demokrasi desek (dediğimizde), para veriyor, bağımsızlık dediğimizde para vermiyor.”

– Kim?! soykırımda kalan, biçare insanların temsilcilerini sıkboğaz ederek, para için diz çöktüren kim?!

Doğu Türkistan’da son nefeslerini vermekte olan insanlar, bir gözünden yaş bir gözünden kan akmakta olan insanlar, hür dünyadaki temsilcilerinden, mücahitlerinden ne bekliyor?

Mademki, Doğu Türkistan’ın bağımsız devlet olmasından, Çin’den başka hiçbir devletin zararı yok iken, neden Çin’den başka bütün dünya halkı bizim bağımsızlığımızı desteklemiyor?

– Ne istediğimizi (bağımsızlık isteğimizi) onlara iyice anlatabildik mi?

Kazanda ne varsa kepçeye o çıkar. Bazı liderlerimizin kalbinde bağımsızlık arzusu olsaydı, ağzından o çıkardı.

(Pekin’e gelen uluslararası muhabir, telefonda Almanya’daki bir Uygur “lider”den soruyor:

–İsteğiniz, talebiniz nedir?

Cevaplıyor lider:

– Aptonomiye!

Hey mübarek “lider” aptonomiyeyi Çin’in verdiği 50 sene olmadı mı? Sen nerde kaldın?…

3) Bazı “liderler” bağımsızlık yanlısı mücahitlerimize biraz düşman gözüyle bakmaya başladı. “Falanca bağımsızlık yanlısıdır, dikkat! uzak dur!…”

4) BM’den 63 defa emir çıkmış: “İsrailliler Filistin’den çıkıp git” diye.

Biz neden “Çinliler Doğu Türkistan’dan çıkıp git!” emrini, şu ana kadar bir defa olsa bile çıkartamadık???

Elimizde 1949’da bağımsız devlet olduğumuza dair bütün delil, ispat, kanıtlar olmasına rağmen.

04.04.2011

Zeynure İsa

Hakkında admin

Cevapla

x

Check Also

Türkiye’den Birleşmiş Milletler’de Uygur Türkleri tepkisi

Türkiye, Birleşmiş Milletler 75. Genel Kurulu kapsamında gerçekleştirilen Sosyal, Kültürel ve İnsani İşler’den sorumlu III. ...

39 ülke Uygur Türkleri için çağrı yaptı. Listede Türkiye yok

Çin hükümetine toplama kamplarında zorla tutulan Uygur Türklerinin serbest bırakılması çağrısı yapılan ve 39 ülkenin ...

CHP’den iktidara Uygur Türkleri tepkisi

39 ülkenin imzaladığı ‘Uygur Türkleri’ mektubunda Türkiye’nin imzasının yer almamasını eleştiren CHP Eskişehir Milletvekili Utku ...

İçişleri Bakanlığı’ndan Davutoğlu’nun “50 bin Uygur Türkünün Çin’e gönderilecek” iddialarına yanıt

İçişleri Bakanlığı’ndan Davutoğlu’nun “50 bin Uygur Türkünün Çin’e gönderilecek” iddialarına yanıt İçişleri Bakanlık Sözcüsü İsmail ...

Sessizliğe gömülen dünya karşısında Çin’in Doğu Türkistan’a zulmü

Erdoğan’ın Doğu Türkistan’a yapılan zulmü ‘soykırım’ olarak nitelendirmesine rağmen Çin ile stratejik ilişkiler nedeniyle sessiz ...

Çinperver Vatan Partisi’nden Doğu Türkistan Karşıtı Açıklama

Cumhur İttifakı’nın gayrı resmi ortağı olarak adlandırılan Vatan Partisi, Doğu Türkistan’daki sistematik soykırımı duyuran ve ...

Skandal! Çin, Türkiye’deki Doğu Türkistan haberlerine erişim yasağı koydurmaya başladı

Doğu Türkistan’daki insanlık dramı katlanarak devam ederken, skandal bir gelişme yaşandı. Türkiye’de Doğu Türkistan ile ...

ABD yönetimi Hong Kong’daki Yasama Konseyi seçimlerinin ertelenmesini kınadı

ABD yönetimi, Hong Kong’daki Yasama Konseyi seçimlerinin 1 yıl ertelenmesini kınayarak, yetkililere kararlarını gözden geçirme ...

ABD : ÇİN’İN UYGURLARA KARŞI İNSAN HAKLARI İHLALLERİ İÇİN YAPTIRIMLAR ARTACAK

ABD,Dışişleri Bakanı Pompeo Çin’in Doğu Türkistan’da yaşayan Uygurlar.Kazaklar ve diğer Çinli olmayan Müslüman halklara karşı ...