Anasayfa » Makale ve Analizler » Uygur’un bağımsızlığından kim zarar görebilir?

Uygur’un bağımsızlığından kim zarar görebilir?

Doğu Türkistan’da son nefeslerini vermekte olan insanlar, bir gözünden yaş bir gözünden kan akmakta olan insanlar, hür dünyadaki temsilcilerinden, mücahitlerinden ne bekliyor?

Uygur’un bağımsız devlet kurmasından, bir tek Çin’den başka hiçbir ülkeye zerre kadar zarar gelmez (zarar görmez), hatta fayda görür.

Öyleyse,

1) Uygur “liderler” toplanıyor (toplantıya çağrılıyor), değişik ülke değişik yerlerde kur  veriliyor. Kursta: “Bağımsızlık istemeyen Çin’den, Aptonomiye (demokrasi) isteyin” dersleri veriliyor.

Bir yandan Çin sinsi soykırıma hız veriyor… “Liderler” terbiyelenerek Doğu Türkistan’a ulaşana kadar Çin, o biçare masum insanları öldürüp soyunu bitirirse, bu liderler “kuru deryaya mirap” susuz, boş, nehir yatağına “su başı” mı olacak?

“Bağımsızlık istemiyoruz, demokrasi istiyoruz, Aptonomiye istiyoruz” demek, bana göre Çin’e “Biz Uygurları sandık içine kapattık, buyrun alın, sandık anahtarını, sayın Çin yetkilisi” demek olmaz mı?!

O zaman Doğu Türkistan işi “Çin’in iç işi” olacak. Liderler imzayı attıktan sonra bu işe dünyada kimse karışamaz. Tianmin meydanında 4 bin öğrencisini Çin, tanklar ile ezdi, kıyma yaptı. Kim karışabildi?

Davamızın kanuni yollarını, kendi ellerimizle kapatmayalım. Belki de Uygur “lider”lerine kurs verenler, Çin ile ilişkisi yok, iyi niyetli, iyi fikirli insanlar, belli tecrübelerine dayanak iyi niyetten yol gösteriyordur.

Ama “Dumanın acısını baca bilir.” Biz Uygurlar şu an bir ejderhanın ağzına çok yakın duruyoruz, kanuni yoldan atılan bir imza ya hayatımız olur ya da ölümümüz.

“Liderler” “ustalara” durumumuzun başkaların durumundan farklı olduğunu, hassasiyetini, özelliğini iyice anlatması lazım.

Çinliler küçücük beyinleri ile başkaları taşları sayana kadar, kumları sayıp bitirmeye başladı. Üstelik onlar soykırımda çok tecrübelidir. Çin’de 51 millet var diyor, ama 51 milletin folklor elbiseleri vardır, milletleri asimile ederek bitirdi.

Usta oyuncu, bazen kendisi oynamaz, başkalarını çok iyi oynatır, bazen hatta perde arkasında kendisini göstermez.

Minareyi çalarken kılıfını hazırlar. Soykırımı bile kanuna uydurarak “Bu benim iç işim, hiç kimse benim iç işime karışamaz” diyerek yapmak istiyor.

 

İlave: 1) Hür dünyadaki mücahitler, cümleden “liderler”: Doğu Türkistan’da soykırımda kalan, ezilen, ağır baskı altında halkımızın söylemek isteyip söyleyemedikleri, dilleri kesilmiş şehitlerimizin, bağırmak isteyip çaresiz ses çıkaramadıkları “bağımsızlık” arzusunu söylemesi lazım.

2) Bazı Uygur “liderler” diyor ki: “Aptonomiye demokrasi desek (dediğimizde), para veriyor, bağımsızlık dediğimizde para vermiyor.”

– Kim?! soykırımda kalan, biçare insanların temsilcilerini sıkboğaz ederek, para için diz çöktüren kim?!

Doğu Türkistan’da son nefeslerini vermekte olan insanlar, bir gözünden yaş bir gözünden kan akmakta olan insanlar, hür dünyadaki temsilcilerinden, mücahitlerinden ne bekliyor?

Mademki, Doğu Türkistan’ın bağımsız devlet olmasından, Çin’den başka hiçbir devletin zararı yok iken, neden Çin’den başka bütün dünya halkı bizim bağımsızlığımızı desteklemiyor?

– Ne istediğimizi (bağımsızlık isteğimizi) onlara iyice anlatabildik mi?

Kazanda ne varsa kepçeye o çıkar. Bazı liderlerimizin kalbinde bağımsızlık arzusu olsaydı, ağzından o çıkardı.

(Pekin’e gelen uluslararası muhabir, telefonda Almanya’daki bir Uygur “lider”den soruyor:

–İsteğiniz, talebiniz nedir?

Cevaplıyor lider:

– Aptonomiye!

Hey mübarek “lider” aptonomiyeyi Çin’in verdiği 50 sene olmadı mı? Sen nerde kaldın?…

3) Bazı “liderler” bağımsızlık yanlısı mücahitlerimize biraz düşman gözüyle bakmaya başladı. “Falanca bağımsızlık yanlısıdır, dikkat! uzak dur!…”

4) BM’den 63 defa emir çıkmış: “İsrailliler Filistin’den çıkıp git” diye.

Biz neden “Çinliler Doğu Türkistan’dan çıkıp git!” emrini, şu ana kadar bir defa olsa bile çıkartamadık???

Elimizde 1949’da bağımsız devlet olduğumuza dair bütün delil, ispat, kanıtlar olmasına rağmen.

04.04.2011

Zeynure İsa

Hakkında admin

Cevapla

x

Check Also

Doğu Türkistanlılar, ‘Çin yönetimince zorla çalıştırılan işçi ordusuna’ dönüştürülüyor

Uygur, Kazak ve diğer Türk azınlıkları toplama kamplarına alan Çin yönetiminin bu kişileri çeşitli işlerde zorla çalıştırdığı ortaya çıktı. New York Times’ta yer alan habere göre Müslüman azınlığa mensup kişiler ‘tembel, umarsız, uyuşuk, özensiz, dağınık ve bireysel’ olarak tanımlanıyor ve ...

ABD Kongresi’nin Çin raporu: Doğu Türkistan’da insanlığa karşı suç işlediğine inanıyoruz

Amerika Birleşik Devletleri’nde Kongre bünyesinde faaliyet gösteren Çin Kongre-İcra Komisyonu (CECC) 2019 yılına ilişkin yayımladığı Yıllık İnsan Hakları Raporu’nda, Çin’e yaptırım uygulanmasını istedi. ABD’li yetkililere ticari müzakereler dahil olmak üzere Pekin’le olan ilişkilerde hak ihlallerini göz önünde bulundurulması çağrısında bulundu. ...

“Doğu Türkistan Zulmünün Tarihsel Süreci” Konulu Konferans Düzenlendi!

Kayseri Tabip Odası ve Bağımsız Doğu Türkistanlılar Derneği tarafından Erciyes Üniversitesi Kültür Sitesi’nde düzenlenen ‘Doğu Türkistan’da Yapılan Sağlık ve Yaşam İhlalleri ile Doğu Türkistan Zulmünün Tarihsel Süreci’ konulu konferans yapıldı. Erciyes Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdulfettah Tümtürk’ün moderatörlüğünde gerçekleştirilen ...

Dünya Müslüman Alimler Birliği’nden Uygurlara haklarının verilmesi çağrısı

Dünya Müslüman Alimler Birliği’nden Uygurlara haklarının verilmesi çağrısı

MÜFTÜ İLHAN DOĞU TÜRKİSTAN ULEMALAR BİRLİĞİ OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISINA KATILDI

Alanya Müftüsü Dr. İhsan İLHAN, Doğu Türkistan Ulema Derneği’nin Alanya’da düzenlenen 6. Olağan genel kurul toplantısına katıldı. Müftü İLHAN düzenlenen genel kurul toplantısı kapsamında katılımcılara hitap etti. Katılımcıları selamlayarak konuşmasına başlayan Müftü İLHAN Doğu Türkistan’da büyük bir insanlık suçu işlendiğini, ...

Uygur bilim insanı Çin işkencesinde can verdi

Prof. Dr. Halmurat Gafur, Urumçi Tıp Üniversitesi Rektörü, Çin polisinin işkencesi sonucu can verdi. Gafur’un acı haberi Avustralya’da yaşayan yakınları tarafından tüm dünyaya duyuruldu. Çin’in devlet zulmü Doğu Türkistan‘da sistematik bir hal aldı. Doğu Türkistan’ın yetiştirdiği dünya çapında bilim insanı ...

JAPONYA BAŞBAKANI, ÇİN LİDERİ İLE GÖRÜŞMESİNDE DOĞU TÜRKİSTAN’I GÜNDEME GETİRDİ!

JAPONYA BAŞBAKANI, ÇİN LİDERİ İLE GÖRÜŞMESİNDE DOĞU TÜRKİSTAN’I GÜNDEME GETİRDİ! Japonya Başbakanı Abe Şinzo, Çin’in Siçuan kentinde düzenlenen ve Asya’nın en büyük 3 ekonomisi Çin, Japonya ve Güney Kore liderlerini bir araya getiren zirve sonrası açıklamalarda bulundu. Üçlü ve baş ...

Doğu Türkistan’daki zulme dayanamadılar

Karabük Üniversite (KBÜ) Anadolu Kültür Medeniyetleri Araştırma Kulübü tarafından “Doğu Türkistan’da Neler Oluyor?” konferansı düzenlendi. Karabük Üniversite (KBÜ) Anadolu Kültür Medeniyetleri Araştırma Kulübü tarafından “Doğu Türkistan’da Neler Oluyor?” konferansı düzenlendi. Konferansta Çin’de zulme uğrayan Uygur Türklerinin yer aldığı videoyu izleyen ...

MHP’den Doğu Türkistan uyarısı

2020 yılı bütçe görüşmesinin 7. maddesi üzerine partisi MHP adına TBMM genel kurulunda konuşan Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, milli mücadelede ilk kurşunun 101. yıl önce Dörtyol´da atıldığını anımsattı ve “Millî Mücadele Dönemi´nde Fransa´ya karşı, Fransızlara karşı ilk kurşunun atılışının 101. ...