Anasayfa » Haberler » KAŞGAR’DAN ENDÜLÜSE TÜRK-İSLAM ŞEHİRLERİ SEMPOZYUMUNDA BİRLİK VURGUSU

KAŞGAR’DAN ENDÜLÜSE TÜRK-İSLAM ŞEHİRLERİ SEMPOZYUMUNDA BİRLİK VURGUSU

Bursa Valiliği ev sahipliğinde, Türkiye Mühendisler ve Mimarlar Birliği (TMMB), Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı TÜRKSOY Genel Sekreterliği ve Türk Dünyası Yazarlar ve Sanatçılar Vakfı (TÜRKSAV) ortaklığında düzenlenen Bursa Şehrengizi tamamlandı

Bursa Valiliği ev sahipliğinde, Türkiye Mühendisler ve Mimarlar Birliği (TMMB), Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı TÜRKSOY Genel Sekreterliği ve Türk Dünyası Yazarlar ve Sanatçılar Vakfı (TÜRKSAV) ortaklığında düzenlenen BursaŞehrengizi tamamlandı.
Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen iki günlük sempozyumda her alanda Türk-İslam birliğine vurgu yapıldı. Türk-İslam şehirlerinin tarihini, kimliğini ve kişiliğini oluşturan mimari eserlerin korunması ve gelecek nesillere aktarılması tartışıldı.
Türk İslam şehirlerinin maddi ve manevi kimlikleriyle şehrengiz formatında tanıtıldığı ‘Türk-İslam Şehirleri Sempozyumu’na Rotterdam İslam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Akgündüz’in yanı sıra, TMMB Başkanı İlyas Demirci, Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş, Prof. Dr. Hatice Şahin, Prof. Dr. Kadirali Konkabayev, Seher Boykoy gibi 28 Türk-İslam devletinden çok sayıda bilim adamı katıldı. Tarihin ‘İpek Yolu Medeniyetleri’ temalı sempozyumda, Türk İslam şehirlerinin tarihini, kimliğini ve kişiliğini oluşturan mimari eserlerde benzerlikler ve Türk İslam damgasının varlığı ele alındı.

‘ŞEHRENGİZ GALA İLE NOKTALANDI’
Sempozyumun kapanışında konuklarla bir araya gelen Vali Şahabettin Harput, bu yolda atılan her adımın kutsal olduğunu belirtti. Çalışmalarından dolayı TMMB’yi kutlayan Vali Harput, ‘Bir süreden beri muhteşem bir hizmete ev sahipliği yapıyor. Aslında böyle bir hizmetin içinde olmak, gönlünde, ruhunda, bu milletin adına bir kırıntı taşıyan herkes için destek olmak kutsal bir vazifedir. Çünkü benim değerlerime hizmet eden, benim değerlerimi yüceltmek için çalışan, benim değerlerimin bekası için mücadele eden bu arkadaşlarımızın mücadelesi her türlü takdirin üzerindedir.’ dedi.

Bu anlamlı organizasyonun Türk İslam Şehrengizi, Bursa Şehrengizi olarak Bursa‘da düzenlenmesinin çok isabetli bir karar olduğuna değinen Harput, bir kültür ve medeniyet merkezi olan Bursa’nın bu tür organizasyonlara ev sahipliği yapmasının en doğru karar olduğunu söyledi.
Konuşmasına Türk İslam tarihini 4 parça halinde anlatarak devam eden Vali Harput şunları söyledi: ‘Birinci dönem, Ahmet Yesevi ile başlayıp Malazgirt’te noktalanan Anadolu’nun fethi ve Türkleşmesi hareketidir. İkinci dönem Bursa‘nın fethi ile başlayan ve Cihan İmparatorluğunun kapılarını açıp, cihanda 6 asır bizim adımızı, şanımızı yayan Osmanlı hareketidir. Üçüncü dönem Çanakkale, her şeyin bitti denildiği bir anda yeniden doğuşun ve dirilişin başladığı bir dönem. Bu gün ise dördüncü dönem başlıyor. İnşallah, yeniden dünyaya hakim olma dönemi başlıyor. Bu hareketler o dünya hakimiyetinin inşallah ayak sesleridir. Bu muhteşem geleceğe giden yolda herkesin attığı her adım ve aldığı her nefes Allah indinde ve tarih önünde kutsaldır.’ Vali Şahabettin Harput’un Bursa için yazdığı şiirle tamamladığı konuşması dakikalarca ayakta alkışlandı.

‘TÜRK İSLAM BİRLİĞİNE VURGU’
TMMB Genel Başkanı İlyas Demirci ise birlik olarak Türk-İslam dünyası coğrafyasından 28 ülkenin hinterlantında birkaç yıldan beri yaptıkları ‘Kaşgar’dan Endülüs’e Türk-İslam Şehirleri Sempozyumları’nı bu yıl Bursa‘da düzenlediklerini anlattı.
Geleneksel hale getirdikleri ‘İpek Yolu Medeniyetleri’ temalı Türk-İslam coğrafyasındaki toplantıların bir devamı olarak Türk-İslam şehirleri sempozyumu şehir şehrengizlerini 6 ayda bir yapma kararı aldıklarını anlatan İlyas Demirci, ‘Şehir şehrengizlerinin ilkini Osmanlı Devletinin kurulduğu ve bir cihan devletinin doğduğu yer olan Bursa‘da yapmayı uygun bulduk. Çünkü ilk 6 Osmanlı padişahına ev sahipliği yapanBursa‘nın bu toplantıya ev sahipliği yapacak en uygun yer olduğunu düşündük.’ dedi.
Programa, şehir mimarları, şehir planlamacıları, şehir yazarları ve şehir edebiyatçılarının, şehrin güzelliklerini ve mimarisi ön plana çıkaran kültür ve sanat dokusunu işleyen uzmanların katıldığını kaydeden İlyas Demirci, şöyle konuştu: ‘Bu programda kardeş şehirler Kaşgar’dan Endülüs’e kadar taşınırken, şehirlerimizin birbirine olan benzerlikleri, Türk İslam damgalarının süreklilik arz ettiğini tespit ettik. Bunların Türk İslam dünyasına ifade edilmesi ve korunması gerekliliği üzerinde fikir birliğine vardık. İkinci toplantı Tataristan’ın Kazan kentinde 2011’in sonunda yapılacak. Ayrıca bu toplantıda çıkan sonuçlar ve alınan kararlar Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği himayelerinde 13 Mayıs’ta TÜRKSOY Genel Merkezi tarafından bir sonuç bildirgesi olarak yayınlanacak.’

‘ŞEHRENGİZ’
Farsçadan Türkçeye geçen ‘Şehr’ ve ‘Engiz’ kelimelerinin birleşiminden oluşan ve ‘şehir karıştıran’ anlamına gelen ‘şehrengiz’ kelimesi, Türk edebiyatında, bir şehrin/kentin güzellerini ve güzelliklerini konu alan kısa manzum eserlerin ortak adı olarak kullanıldı.
Şehrengizler, daha sonra, bu edebi türün benimsenip sevilmesi, gelişmesi ve yaygınlaşmasıyla, şehirlerin sosyal, kültürel, dini, siyasi, ticari, mimari ve sanatsal özelliklerini fikir ve kalem erbabını topyekun olarak anlatan ve yansıtan edebi eserlerin ortak adı oldu. CİHAN

Hakkında admin

Cevapla

x

Check Also

Mehmet Emincan Yunus Damollam, Çin’in işkence kampında şehit oldu

Mehmet Emincan Yunus Damollam, Çin’in toplama kampında şehit olduÇin Doğu Türkistan Halkını yok etmek için ...

Doğu Türkistan’da Toplama Kampları: Adım Adım Soykırım

Doğu Türkistan’da Toplama Kampları: Adım Adım Soykırım ÖNSÖZ  “Bayılmadan önce duyduğum son söz  Uygur olmamın ...

DOĞU TÜRKİSTAN’DAN ACI HABERİ GELEN EKREM MEHMET’İN ARKADAŞLARI, QHA’YA KONUŞTU

Çin yönetiminin, Doğu Türkistan’daki sürdürdüğü baskı ve asimilasyon politikalarına maruz kalan Uygur Türkleri hakkında her ...

Çin’in Doğu Türkistan’da barışçıl gösterilere kanlı müdahalesinin 11. yıl dönümü

Bugün 5 Temmuz 2020. Doğu Türkistan’ın başkenti Urumçi’de Çin güvenlik güçleri ve silahlı paramilislerin barışçıl ...

46 ülkeden, Çin’in Doğu Türkistan’da uygulamakta olan baskıcı politikasına destek

46 ülkeden, Çin’in Doğu Türkistan’da uygulamakta olan baskıcı politikasına destek Birleşmiş Milletler’in İnsan Hakları Konseyi ...

TÜRK AVUKATLARIN DOĞU TÜRKİSTAN MÜCADELESİ: BAŞVURULAR BM’YE ULAŞTI

Türkiye’de faaliyet gösteren hukukçulardan oluşan Hukuk ve Fikir Platformu, Çin yönetiminin Doğu Türkistan’da gerçekleştirdiği baskıları, ...

Doğu Türkistan Raporu: Geçmişten Bugüne Dinî ve Etnik Baskılar

Giriş İnişli çıkışlı tarihî seyri içinde 1949 senesine kadar bir şekilde bağımsızlığını koruyan Doğu Türkistan, ...

Doğu Türkistan Toplama Kampları: Adım Adım Soykırım

İHH Mütevelli Heyeti Üyesi Murat Yılmaz tarafından hazırlanan “Doğu Türkistan Toplama Kampları: Adım Adım Soykırım” ...

Son dakika: Dünyanın gözü burada… Fotoğraflar peş peşe geliyor, tam bir kaos!

Çarpıcı fotoğrafları Reuters ve AP haber ajansları bir bir servis ediyor, tüm dünya nefesini tutmuş ...