Anasayfa » Haberler » Doğu Türkistan Teşkilatları ABD`de Bir Araya Geldi

Doğu Türkistan Teşkilatları ABD`de Bir Araya Geldi

Dünya Uygur Kurultayına üye teşkilat başkanları ve Uygur delegeler 02 -08 Mayıs 2011 tarihinde Amerika Birleşik Devletlerinin Başkenti Washington şehrinde yapılmakta olan Doğu Türkistan genişletilmiş yüksek istişare toplantısına katılmak için bir araya geldi. Dünya Uygur Kongresi idare heyeti üyeleri toplantı öncesi bir araya gelerek tanışma ve istişare toplantısı gerçekleştirdiler.

Dünya Uygur Kurultayına üye teşkilat başkanları ve Uygur delegeler 02 -08 Mayıs 2011 tarihinde Amerika Birleşik Devletlerinin Başkenti Washington şehrinde yapılmakta olan Doğu Türkistan genişletilmiş yüksek istişare toplantısına katılmak için bir araya geldi.

Dünya Uygur Kongresi idare heyeti üyeleri toplantı öncesi bir araya gelerek tanışma ve istişare toplantısı gerçekleştirdiler.

Toplantıdan görüntü

Dünya Uygur Kongresi idare heyeti ve diğer ülkelerden gelen teşkilat başkanları ve kanaat önderlerinin bu buluşmasında Doğu Türkistanın geleceği ve izlenecek yol haritası bu yapılan toplantı ile ele alındı.

Dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen teşkilat yöneticileri ve delegeler 02.05.2011 saat 10.00`da Washington Capitol Hill dış ilişkiler toplantı salonunda ABD senato üyeleri, eyalet senatörlerinin baş danışmanları, senato insan hakları izleme komitesi başkani ve sivil toplum kanaat onderlerinin katılımı ile başladı.

Toplantının açılış konusmasını Dünya Uygur Kongresi başkanı sayın Rabiye Kadir hanım yaptı. ABD senato binasında gerçekleşen bu toplantı yaklaşık 3 saat sürdü.

Toplantıdan görüntü

Konuşmacı olarak katılan senato üyeleri ve sivil toplum kanaat önderlerinin Çin hükümetinin Doğu Türkistanda işlediği insan hakları ihlalleri ve asimile politikası üzerinde durarak başta ABD olmak üzere tüm demokratik ülkelerin Doğu Türkistan ve Uygur meselesine sahip çıkması ve Çin hükümetine baskı olusturmasının altını çizdiler. Özellikle Tibet ve Tayvan meselesinde olduğu gibi Uygur meselesinin sahiplenilmesi gerektiğini, bugün başlayan bu toplantının bir başlangıç olduğunu, Doğu Türkistan insan hakları savunucusu sayın Rabiye Kadir hanımın muhatap kabul edilmesi gerektiğini ifade ettiler. Uzun yıllardan buyana DUK ve onun başında bulunan Rabia Kadir hanımefendi bütün sıkıntılara göğüs gererek mücadelesini bugünlere taşımıştır. Bizler ABD senatosunda lobi oluşturmuş, R.Kadir hanımefendi Başkan Obama tarafindan kabul edilmiştir. Elimizden gelen gayreti sarf edeceğiz demişlerdir. Doğu Türkistan meselesinin UNESCO tarafından olumlu algılanmaya başlandığını, bunun en bariz örneğinden biri olan Kaşgar vilayetinin tarihi yapısının koruma altına alınmış olmasıdır. Bu uğurda Sayın Rabia Kadir hanımefendinin olağanüstü çabaları dikkatlerden kaçmamıştır denilmiştir. Bu kadar Doğu Türkistanlının ABD`de bir araya gelerek haklı davalarını tek vucut olarak yapıyor olması ise yakın gelecekte uygurların haklı mücadelesinde başarıya ulaşacağının işaretleridir ifadelerine yer verilmiştir. DUK lideri sayın Rabia Kadir hanımefendi ise ABD senato binasında gerçekleşen bu toplantıya maddi manevi güç sarf ederek katılan bütün katılımcılara teşekkür ederek başladığı konuşmasında ABD senatosunda Doğu Türkistan davasına sahip çıkan ve desteklerini esirgemeyen senato üyelerine teşekkürlerini ve minnettarlığını ifade etmiştir. Doğu Türkistan meselesinin sadece Doğu Türkistanlıların değil, tüm insanlığın meselesi olduğunun altını çizen sayın Kadir hanım; 62 yildir Çin zulmünde olan halkının bundan sonra daha bir şevkle bu mücadelesine devam edecektir. Çünkü Doğu Türkistan halkı haklıdır, vatanı Çinliler tarafından işgal edilmiştir. Bağımsızlık mücadelesini her platformda sürdürme azmi ve çabası içindedir, demiştir.

Rabiya Kadirle hatıra resmi

Bu açılış toplantısından sonra yurt dışından gelen 100`ün üzerindeki delege ve ABD`de yaşayan yaklaşık 200 kişinin de katıldığı kalabalık bir grup ile Çinin Washingtonda bulunan elçiliği önünde saat 15.30`da basın açıklaması ve protesto gösterisi yapılmıştır. Ellerinde gökbayrak ve çeşitli pankart bulunan bu topluluk, ingilizce ve Uygurca olarak “Kahrolsun kızıl Çin!”, “Bağımsız Doğu Türkistan ve Katil Wen Cibao” gibi sloganlar atmıştır.

Sn. Rabia Kadir hanım Çinin yaptığı insan hakları ihlalleri ve isgali derhal durdurması gerektiğini, Doğu Türkistandan elini çekmesini, bu toprakların ezelden Uygurlara ait olduğunu, aksi halde bütün yollar denenerek bu vatanın elbet birgün kurtulacağını ifade etmiştir. Yaklaşık bir saat süren bu gösteri olaysız sona ermiştir.

Hakkında admin

Cevapla

x

Check Also

Mehmet Emincan Yunus Damollam, Çin’in işkence kampında şehit oldu

Mehmet Emincan Yunus Damollam, Çin’in toplama kampında şehit olduÇin Doğu Türkistan Halkını yok etmek için ...

Doğu Türkistan’da Toplama Kampları: Adım Adım Soykırım

Doğu Türkistan’da Toplama Kampları: Adım Adım Soykırım ÖNSÖZ  “Bayılmadan önce duyduğum son söz  Uygur olmamın ...

DOĞU TÜRKİSTAN’DAN ACI HABERİ GELEN EKREM MEHMET’İN ARKADAŞLARI, QHA’YA KONUŞTU

Çin yönetiminin, Doğu Türkistan’daki sürdürdüğü baskı ve asimilasyon politikalarına maruz kalan Uygur Türkleri hakkında her ...

Çin’in Doğu Türkistan’da barışçıl gösterilere kanlı müdahalesinin 11. yıl dönümü

Bugün 5 Temmuz 2020. Doğu Türkistan’ın başkenti Urumçi’de Çin güvenlik güçleri ve silahlı paramilislerin barışçıl ...

46 ülkeden, Çin’in Doğu Türkistan’da uygulamakta olan baskıcı politikasına destek

46 ülkeden, Çin’in Doğu Türkistan’da uygulamakta olan baskıcı politikasına destek Birleşmiş Milletler’in İnsan Hakları Konseyi ...

TÜRK AVUKATLARIN DOĞU TÜRKİSTAN MÜCADELESİ: BAŞVURULAR BM’YE ULAŞTI

Türkiye’de faaliyet gösteren hukukçulardan oluşan Hukuk ve Fikir Platformu, Çin yönetiminin Doğu Türkistan’da gerçekleştirdiği baskıları, ...

Doğu Türkistan Raporu: Geçmişten Bugüne Dinî ve Etnik Baskılar

Giriş İnişli çıkışlı tarihî seyri içinde 1949 senesine kadar bir şekilde bağımsızlığını koruyan Doğu Türkistan, ...

Doğu Türkistan Toplama Kampları: Adım Adım Soykırım

İHH Mütevelli Heyeti Üyesi Murat Yılmaz tarafından hazırlanan “Doğu Türkistan Toplama Kampları: Adım Adım Soykırım” ...

Son dakika: Dünyanın gözü burada… Fotoğraflar peş peşe geliyor, tam bir kaos!

Çarpıcı fotoğrafları Reuters ve AP haber ajansları bir bir servis ediyor, tüm dünya nefesini tutmuş ...