Anasayfa » Haberler » Doğu Türkistan eyleminde arbede

Doğu Türkistan eyleminde arbede

İstanbul’da bugün düzenlenen Doğu Türkistan eyleminde polisle eylemciler arasında arbede yaşandı. Polis, eylemcilere gaz sıktı

Çin’in Doğu Türkistan‘da son günlerde yeniden başlattığı uygulamalara tepki göstermek için düzenlenen eylemde polisle eylemciler arasında arbede yaşandı. Aşırı hassas davranan polis eylemcileri Çin konsolosluğuna yaklaştırmak istemeyince arbede yaşandı. Polis gaz kurllandı.

Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği üyeleri, Hoten olayını protesto etmek için Tarabya’daki Çin Başkonsolosluğu önünde toplandı. Polisin, belli bir noktaya kadar izin verdiği yaklaşık 100 kişilik grup, “Türkiye uyuma Türkistan’a sahip çık” sloganları attı.

Burada bir basın açıklaması yapan grup, daha sonra konsolosluk kapısına siyah çelenk bırakmak isteyince kısa süreli bir arbede yaşandı. Polisin oluşturduğu güvenlik bariyerini geçmek isteyen gruba polis, gazla müdahale etti. Kısa süren gerginliğin ardından polis, grubu temsilen 3 kişinin çelengi bırakmasına izin verdi.

Çin, 18 Temmuz’da Doğu Türkistan‘da din eğitimi aldıkları gerekçesiyle çok sayıda kişiyi gözaltına alarak tutuklamıştı. Bunun üzerine düzenlenen eylemleri kanlı bir şekilde bastırmıştı. Eylemler sırasında 20 kişi hayatını kaybetti.

FOTOĞRAFLAR: Reuters

 

 

Hakkında admin

Cevapla

x

Check Also

İsa Yusuf .Alptekin’e hakaret eden İklil Kurban ve Hezeyanları

İklil Kurban yalan-dolan ve iftira dolu yazısında; “milliyetçi Çin’in İsa Beg’e verdiği görev-makam ne idi?” ...

Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Hakkında

Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Hakkında

Çin üç Uygur’a idam cezası

Çin işgal altın’dakı Doğu Türkistanda üç Uygur idam, biri ise ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı 

Doğu Türkistan’da 6,2 büyüklüğünde deprem

Çin işgal altındakı Doğu Türkistan Bölgesi’nin Hoten bölgesine bağlı Kiriye kasabasında 6,2 büyüklüğünde deprem meydana ...

Hoten de En Az 200 Caminin Kapısına Kilit Vuruldu

Kurtuluş Savaşında Türkistanlılar

Kurtuluş Savaşında Türkistanlılar  

Doğu Türkistan’ın Coğrafyası ve Türk Dünyasındaki Yeri ve Önemi

XVI yy. da DOĞU TÜRKİSTAN’DA SİYASİ VE ASKERİ FAALİYETLER Türk Dünyası’nın muayyen toprakları 10.496.076 kilometre ...

Dışişleri Bakanlığı, Doğu Türkistan’deki (SUÖB) Hotan ve Kaşgar şehirlerinde kısa aralıklarla meydana gelen ve can kaybı ile yaralanmalara neden olan şiddet olaylarının endişeye yol açtığını belirtti.

Dışişleri Bakanlığı, Çin Halk Cumhuriyeti’nin Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki (SUÖB) Hotan ve Kaşgar şehirlerinde kısa ...

Çin-ABD Rekabetinde Doğu Türkistan Bölgesinin Önemi

Ankara, ASCMER, 07.08.2011 – I. Chris Buckley tarafından kaleme alınmış, Reuters’de (Aug 4, 2011) yayınlanan ...