Anasayfa » Haberler » Çin, insanlık onurunu çiğniyor

Çin, insanlık onurunu çiğniyor

“Uygur Türklerine uzun yıllardır soykırım yapılmaktadır. Doğu Türkistan’da kadın, çocuk ayırt etmeksizin öldürülmekte, korkunç baskı ve zulüm politikası uygulanmaktadır. Bu durumdan başta İslam ülkeleri ve tüm dünya sorumludur. Zira Çin, dünyanın sessiz kalışından cesaret alarak halkımıza karşı zulmetmeye devam etmektedir. Dolayısıyla Çin, aslında Doğu Türkistan’da insanlık onurunu çiğnemektedir.”

  • Çin, insanlık onurunu çiğniyor -
* Çin polisi, Doğu Türkistan’ın Hotan şehrinde geçtiğimiz günlerde, yaklaşık 20 göstericiyi katletti… Neler söyleyeceksiniz?

– Çin, Doğu Türkistan’da yaşayan Uygur Türklerine uzun yıllardır soykırım yapmaktadır. Uygurları kadın, çocuk ayırt etmeksizin öldürmekte, korkunç baskı ve zulüm politikası uygulamaktadır. Bu durumdan başta İslam ülkeleri ve tüm dünya sorumludur. Zira Çin, dünyanın sessiz kalışından cesaret alarak halkımıza karşı zulmetmeye devam etmektedir. Çin, aslında Doğu Türkistan’da insanlık onurunu çiğnemektedir.

*  Çin’in katliama ilişkin açıklaması şaşırtıcı değil mi?

– Pekin yönetimi, olayı örtbas etmek için yine her zamanki gibi bir senaryoyu dünya kamuoyuna duyurdu. Olayın bir grup ayrılıkçı terörist tarafından gerçekleştirildiğini iddia etti ve olay hakkında bilgi kirliliği oluşturdu.

*  Olayın aslı nedir?

– Baskılardan bunalan halkımız tarafından Hotan’da hükümet binası önünde barışçıl protesto eylemi düzenlendi. Ancak Çin polisi protestoculara karşı orantısız güç kullanarak 20 kişiyi katletti. Bunun üzerine halkımız da Çukurpazar’daki bir karakola saldırdı. Saldırıda 2’si polis olmak üzere 4 kişi hayatını kaybetti. 6 polis de rehin alındı. Yani olay bir öfke patlamasıdır.  Ancak Çin bu olayı çarpıtarak farklı bir biçimde dünya kamuoyuna sunmuştur.

Hatırlayacak olursanız Guadung’da 800 işçimizi katleden Çin yine benzer iddialarda bulunmuştu. Oysa bu işçiler 10 binden fazla Çin özel timinin gece yarısı baskını neticesinde katledilmişlerdi. Bu katliamı haber alan Doğu Türkistanlı öğrenciler Çin bayraklarıyla katliamı protesto etmek istemişlerdi. Bu gösterilerde de korkunç şekilde orantısız güç kullanan Çin güçleri, önlerine çıkan her Uygur’u katletmekle yetinmeyip evlere baskın düzenlediler. Baskınlarda 9 yaş üstü erkek çocukların hepsinin zindanlara tıktılar. Zindanlarda kadın ve erkeleri çırıl çıplak soydular.  Küçücük odalara yüzlerce kişiyi soktular. Ölü üstüne diri, diri üstüne ölü… İnsan üstüne insan… Aç susuz onları leşe çevirip kazma kürekle kamyonlara yüklediler.

1949’da 40 bin kişilik orduya sahip olan Doğu Türkistan’ın gül kokan caddeleri, 2009 senesi sokakları dolduran ceset kokusundan nefes alamaz hale geldi.

*  Çin işkencesi dünyada çok meşhur, hatta bizde deyim…

– Çinlilerin, dünya halklarından en büyük farklarından biri işkenceden zevk alma özellikleridir.

Örneğin 2009’daki olaylarda Çin güçleri, zevkle “kemik kırma” yarışına girdiler. Ayrıca zindandaki Uygurların cinsel organlarını keserek ailelerine gönderdiler. İşkenceyle öldürdükleri insanları toplu mezarlara gömdüler. Bu olayı tesadüfen oradan geçerken gören ünlü şarkıcımız Mirsad’ın da gözlerini oydular. İki gözü oyulmuş halde cesedini evin önüne bıraktılar…

* Korku imparatorluğu yani?

– Tamamen öyle… Doğu Türkistan halkı gerçek düşüncelerini söyleyemez çünkü içinden geçenleri söylediğinde kafasının uçurulacağını iyi bilir. Bu yüzden yaşamak için, ” Doğu Türkistan toprakları Çin’indir” der. Ve bölgeye giden gazetecilere hiç kimse gerçekleri söylemez. Çünkü 62 yıllık zulüm, insanlara hayatta kalmanın tek yolunun yalan söylemek olduğunu öğretmiştir.

Kayıp çocuklarını aramak üzere polise giden ana-babaların yok edilmektedir. Bu durumda diğer çocuğunu yaşatmayı düşünen beveynler, ” bizim çocuğumuz ölmedi, her şey yolunda” demek zorunda kalıyorlar.

Ölmek için Allah’a yalvarır hale geldiler!

* Uygur Müslümanlarının Çin’e karşı silahlı eylem yapacak gücü yok mu?

– İnanın ki, halkımızın elinde silah yoktur. Halkın silah alacak gücü de yoktur. Uygur Müslümanları aç sefil, perişan haldedir. Çin ordusu tarafından kızları zorla ellerinden alınmaktadır. Dolayısıyla zulüm altında inim inim inleyen insanlar içinde bulundukları duruma isyan etmektedir.  Bu şekilde yaşamaktansa ölmek için Allah’a yalvarmaktadırlar. Yaşadıkları dolayısıyla her Doğu Türkistanlının içindeki nefret buzdağlarından daha büyüktür. Bu sebeple de erimesi imkansızdır.

* Çin, Doğu Türkistan’da niçin bu kadar ısrarlı?

– Çünkü Doğu Türkistan’da Beş yüzden fazla bölgede petrol çıkmaktadır. Doğu Türkistan zengin petrol yataklarının yanı sıra doğalgaza da sahiptir. Sadece Tekmelikan Çölü’nde 50 milyar ton petrol, 8 milyar metreküp doğalgaz vardır. Bu yüzden Çin, yeraltı zenginliklerine sahip Doğu Türkistan topraklarının sahiplerinin birini bile hayatta bırakmamak istemektedir. Bunun için hiçbir kanun ve kuralı tanımamakta, her çeşit yöntemi mubah görmektedir.

* Uygurların talebi nedir?

– Bütün Doğu Türkistan halkı insanca yaşamak için Çin’den kurtulmak ve kendi vatanlarında bağımsız olmak istemektedir.  Öte yandan samimi söylüyorum; Uygurlar Türk devletlerinin birliğinden yanadır. Çin de Türk dünyasının birlik ve beraberliğinden son derece endişelidir. Bu birliği engellemek için de sinsi olarak elinden geleni yapmaktadır.

Zeynure İsa…

Doğu Türkistanlı gazeteci- yazar, aktivist. Aynı zamanda da şair. Çin işgali altında bulunan ülkesinde yaşananları, soydaşlarının yaşadıklarını anlattıkça sesi kısılıyor, gözleri doluyor dahası muhatabının da gözlerinin nemlenmesine neden oluyor.

Anlatılanlar karşısında insanın kanı donuyor…

Hayret ediyor, ” Bu kadarı da imkansız” diyecek hale geliyorsunuz…

YAFEM tarafından Yalova’da organize edilen 14. Türk Boyları Kültür Şöleni’ne katılan Zeynure İsa ile geçmişte ve geçtiğimiz günlerde Doğu Türkistan’da gerçekleştirilen katliamları, Çin zulmünü ve de dünyanın Çin’e karşı tutumunu konuştuk…

 

Hakkında admin

Cevapla

x

Check Also

Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Hakkında

Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Hakkında

Doğu Türkistan’ın Coğrafyası ve Türk Dünyasındaki Yeri ve Önemi

XVI yy. da DOĞU TÜRKİSTAN’DA SİYASİ VE ASKERİ FAALİYETLER Türk Dünyası’nın muayyen toprakları 10.496.076 kilometre ...

Dışişleri Bakanlığı, Doğu Türkistan’deki (SUÖB) Hotan ve Kaşgar şehirlerinde kısa aralıklarla meydana gelen ve can kaybı ile yaralanmalara neden olan şiddet olaylarının endişeye yol açtığını belirtti.

Dışişleri Bakanlığı, Çin Halk Cumhuriyeti’nin Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki (SUÖB) Hotan ve Kaşgar şehirlerinde kısa ...

Çin-ABD Rekabetinde Doğu Türkistan Bölgesinin Önemi

Ankara, ASCMER, 07.08.2011 – I. Chris Buckley tarafından kaleme alınmış, Reuters’de (Aug 4, 2011) yayınlanan ...

Uygur çocuğa Çin işkencesi

küçük bir çocuk bir grup tarafından insafsızca dövülüyor. Çocuğun Uygur, dövenlerin Çinli olduğu iddia ediliyor. ...

İslam dünyasının iki öksüz halkı

Tarihe not düşerek yaşamak gerekiyor şu günlerde. Her ne yapıyorsak bu eylemimiz dünya üzerinde bize ...

Doğu Türkistan eyleminde arbede

İstanbul’da bugün düzenlenen Doğu Türkistan eyleminde polisle eylemciler arasında arbede yaşandı. Polis, eylemcilere gaz sıktı ...

Osman Öztunç- Kan Kusuyor Kızıl Çin- Türkistan

Doğu Türkistan Özerine

Geçtiğimiz günlerde Doğu Türkistan konferansındaydık. Çok güzel bir program hazırlamışlar. Konuşmacılardan birinin aşağıdaki sözlerine dikkatinizi ...