Anasayfa » Haberler » DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ ÇİN ZULMÜ İNSANLIK DIŞIDIR!

DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ ÇİN ZULMÜ İNSANLIK DIŞIDIR!

MAZLUMDER Genel Başkan Yardımcısı Recep KARAGÖZ, Çin”in Xinjiang bölgesindeki Hotan şehrinde bir karakolda en az 18 Uygur”un Çin polisi tarafından öldürülmesi üzerine aşağıdaki açıklamayı yapmıştır.

DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ ÇİN ZULMÜ İNSANLIK DIŞIDIR!

Çin’in Xinjiang bölgesindeki Hotan şehrinde bir karakolda en az 18 Uygur Çin polisi tarafından öldürüldü. Bölgede bağımsız haber alma organlarının bulunmayışı ve medya sansürü nedeniyle tam ve doğru bilgiye ulaşmak zor olmaktadır.

Edindiğimiz bilgilere göre, haksız bir şekilde gözaltına alınan arkadaşlarına destek için karakolun önünde gösteri yapan Uygurların katledildiği anlaşılmaktadır.

Son iki haftadır Çin polisinin Uygur evlerinde aramalar yaptığı, pek çok genç Uygur’u da tutukladığı biliniyor. Ağır baskı ve tahrik altındaki tutukluların aileleri karakolun önünde barışçıl bir eylemle seslerini duyurmaya ve çocuklarının hangi gerekçeyle tutuklandığını sormaya gelmişlerdi. Fakat bir cevap alıp, muhatap bulmak yerine polislerin kurşunlarıyla karşılaştılar.

Son yaşananlar 2009’daki Urumçi katliamından sonraki en büyük olay olarak nitelendiriliyor. Yıllardır yaşam hakkı dâhil, her türlü insan hakları çiğnenen, bir onur ve var oluş mücadelesi veren Uygur halkı, Çin güvenlik güçlerinin şiddet kullanması karşısında yalnız bırakılmıştır.

Çin hükümetinin Uygur asıllı Müslümanlara yönelik baskı politikaları; mahkûmlar üzerinden organ ticareti, gösteri ve toplanma hakkına dair ihlaller, basın ve ifade özgürlüğü alanındaki sınırlamalar, zorunlu iş göçü, sosyal ve kültürel alanda yaşanan baskılar, kürtaj ve kısırlaştırma politikaları yıllardır sürmektedir.

MAZLUMDER olarak Doğu Türkistanlı Uygurların maruz kaldıkları temel insan hak ve özgürlüklerinin ihlal edilmesinin karşısında olduğumuzu yeniliyor, Çin hükümetini bu insanlık dışı uygulamasından ötürü kınıyoruz. Dünya kamuoyunu ve medyasını da üzeri örtülmeye çalışılan Uygur halkına yönelik katliamlarını görmeye ve hesap sormaya, gerekli yaptırım mekanizmalarını harekete geçirmeye çağırıyoruz.

Recep KARAGÖZ

MAZLUMDER Genel Başkan Yardımcısı

 
insan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği

 

Hakkında admin

Cevapla