Anasayfa » Haberler » Çin: Kaşgar’daki saldırıyı dışarıda eğitilmiş ‘teröristler’ yaptı

Çin: Kaşgar’daki saldırıyı dışarıda eğitilmiş ‘teröristler’ yaptı

Pekin yönetimi, Kaşgar’da geçtiğimiz gün yapılan ve 6 kişinin öldüğü 16’sının yaralandığı saldırıların dışarıda eğitim almış ‘teröristler’ tarafından yapıldığını bildirdi.

Resmi Xinhua ajansı, Kaşgar şehri yönetimine dayanarak verdiği haberinde, yapılan ilk araştırmada saldırganların liderinin, Çin’e gelmeden önce patlayıcıların ve ateşli salahların nasıl yapıldığını Doğu Türkistan İslami Hareketi’nin (ETIM) Pakistan’daki kampında öğrendiğinin tespit edildiğini duyurdu.

Saldırganların pazar günü Kaşgar’da bir lokantayı ateşe vermesi ve rastgele sivilleri öldürmesi olayında 6 sivil ölmüş, aralarında 3’ü polis olmak üzere 15 kişi de yaralanmıştı. Xinhua’ya göre, polis, şüpheli 5 kişiyi vurarak öldürdü.

Yönetimin açıklamasında, Uygur oldukları tespit edilen iki şüphelinin olay yerinden kaçtığı ve bunların isimlerinin Memtieli Tiliwaldi (29) ve Turson Hasan (34) oldukları kaydedildi. Polis, bu kişilerin yakalanması için bilgi getirenlere 100 bin yuan (15 bin 384) dolar para vereceğini açıkladı.

Kaşgar’daki ikinci saldırı da cumartesi gecesi yaşanmıştı. İki kişi bir kamyonu gasp etmiş ve çevreye saldırmıştı. Bu olayda da 8 kişi ölmüş, 27 kişi de yaralanmıştı. Olayda bir şüpheli öldürülmüş, diğeri ise yakalanmıştı. Yerel hükümet bu olayı terörist saldırı olarak nitelememişti.

Şincan Uygur Özerk Bölgesi’nin Çin Komünist Parti’si yeni sekreteri Zhang Chunxian, olayların ardından Urumçi’de düzenlenen acil toplantıda, dini aşırı güçler ve yasa dışı dini faaliyetlere darbe indirilmesi emrini verdi. Zhang, saldırıların bölgenin istikrarına ciddi zarar verdiğini de söyledi.

Şincan Uygur Özerk Bölgesi’nde resmi rakamlara göre nüfusun yüzde 41.5’ini Uygurlar oluşturuyor.

(CİHAN)

 

Hakkında admin

Cevapla

x

Check Also

Çin yönetimi Doğu Türkistan’da namazı da yasaklıyor

Müslümanlara yoğun baskı uygulayan Çin yönetimi hacc, tesettür ve sakaldan sonra Doğu Türkistan’da namazı da ...

Çine göre Din devlet için tehdittir

Doğu Türkistan’da dini içerikli internet mesajı ve SMS paylaşanlara 30 bin yuana kadar (yaklaşık 5 ...

Çin şimdi de İlham Tohti’nin talebelerini yargılıyor

Çin yönetimi, müebbet hapis cezası verilen Tohti’nin yedi talebesi hakkında da dava açtı.

D. Türkistanlı kadın hukukçu işkenceyle öldürüldü

İşgalci Çinlilerin Doğu Türkistanlıları düzmece mahkemelerde idam cezasına çarptırmasını, cep telefonu ile gizlice kaydederek ortaya ...

Tayland’da ormanda 200 Türk mülteci bulundu

Tayland polisi, bir ormandaki gizli kampta 200 Türk mülteci bulunduğunu açıkladı. Polis olayı “eşi benzeri ...

Zulme sessiz kalmadılar!

Müslüman çoğrafya şuan kan gölüne dönmüştür, feryad içinde ve zulüm altındadır.

Doğu Türkistan’da Çin zulmü sürüyor

Çin Halk Cumhuriyeti yönetimi, Doğu Türkistan’a yönelik “Çinlileştirme” politikası çerçevesinde Uygur Türklerine ait olan topraklara ...

Uygur öğrencilere mezuniyet şartı!

Doğu Türkistan’daki üniversite öğrencileri “siyasi görüşleri onaylanmazsa” diploma alamayacak

Doğu Türkistan direniyor

Çin işgal altındakı Doğu Türkistanda başörtüsü, memurların sakal – bıyık bırakması Çin’e başkaldırı sayılıyor. Direnenlere ...