Anasayfa » Haberler » Türk Dünyası Belediyeler Birliği Bişkek’te bir iftar verdi

Türk Dünyası Belediyeler Birliği Bişkek’te bir iftar verdi

BİŞKEK – Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB), Bağcılar Belediyesi ile ortaklaşa ve Diyalog Avrasya Platformu’nun katkılarıyla, Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te iftar verdi.
Son-Köl adlı restoranda dün 800 kişiye verilen iftara katılan davetliler arasında Dışişleri Bakanı Ruslan Kazakbayev, Gençlik Bakanı Aliyasbek Alımkulov, Bişkek Belediye Başkanı İsa Omurkulov, Türk Büyükelçiliği yetkilileri, TİKA’nın Bişkek’teki temsilcileri, Türk işadamları ile öğretmenler, Diyalog Avrasya Platformu temsilcileri, Müftülük personeli, Kırgızistan Halklar Asamblesi’nin üyesi Ahıska Türkleri, Uygurlar, Özbekler ve Kazan Tatar topluluklarının temsilcileri yer aldı.
Müftü Hacı Çubak Cumanov, vatandaşlara akşam namazını restoranın önünde kıldırdı. Namazın ardından yemek salonuna geçen vatandaşlar, iftarını su ve hurma ile açtı. Cumanov, ramazan ayınının önemine ilişkin kısa bir konuşma yaptı.


Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağrıcı da ata yurdunda bulunmaktan büyük bir mutluluk duyduklarını belirterek, “Bizler, evini terk etmiş bir evladın babaevine döndüğü gibi mutluyuz. Hazreti Mevlana’nın bir sözü var; aynı dili konuşanlar değil aynı duyguyu paylaşanlar anlaşır. Dillerimiz yabancılaşmış, ama aynı duyguyu paylaşanlar olarak çok rahat bir araya gelmenin mutluluğu ve huzuru içindeyiz” dedi.
Çağrıcı, Türk dünyası ve Müslüman coğrafyası olarak daha sık bir araya gelip, gerek belediyeler gerek hükümetler arasında daha çok bilgi ve deneyim alışverişinde bulunabileceklerine ve tecrübelerden istifade edebileceklerine vurgu yaptı. Çağrıcı, Kırgız Dışişleri Bakanı’na, Bişkek Belediye Başkanı’na sıcak karşılamalarından dolayı minnettarlığını dile getirirken, iftara katılan misafirlere teşekkür etti.
Kırgızistan Dışişleri Bakanı Ruslan Kazakbayev, TDBB ve Bağcılar Belediyesi yetkililerine, ramazan ayında Müslüman kardeşlerine verdiği iftardan dolayı teşekkür ederek, Müslümanların ramazan ayını kutladı. Kazakbayev, Kırgız topraklarında daima barış, istikrar ve birlik ve beraberliğin olmasını diledi.
Bişkek Belediye Başkanı İsa Omurkulov da yaptığı konuşmada, “Kırgız kardeşlerine iftar sofrası açan Türk kardeşlere ve dostlara teşekkür ediyorum. Ramazan ayı sabır, güzellik ve istikrar ayıdır. Ramazan ayı ülkemize ve milletimize hayırlı olsun. Ülkemizde bir daha kan dökülmesin, istikrar olsun, barış olsun ve ekonomimiz güçlensin” temennisinde bulundu.
Ahıska Türkleri Dernek Başkanı Murafaddin Sakimov, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “TDBB, Kırgızistan’da iftar vermeyi geleneksel hale getirdi. Bugün Kırgızları, Tatarları ve Uygurları bir araya getirerek barışa ve birliğe katkıda bulunuyorlar. Bu tabii ki, bizim için de çok önemlidir” diye konuştu.
İlahilerin söylendiği iftarda Kırgız milli çalgı aleti komuzla aşıkların atıştı, dualar edildi.

Haber ve  fotoğraflar:  Nezir Aliyev- (A.A) –

 

Hakkında admin

Cevapla