Anasayfa » Haberler » Doğu Türkistan’daki Çin Zulmü

Doğu Türkistan’daki Çin Zulmü

İçim o kadar acıyor, o kadar sızlıyor ki. Görüntüleri izledikçe, Doğu Türkistan‘daki Uygur Türkü kardeşlerimin çektiği ıstırabı hissediyor, kahroluyorum. Onların yaşadığı çaresizliği, umutlu bekleyişlerinin karanlıklara hapsolduğu anları usumdan çıkaramıyorum. Hele şu görüntülerde izleyeceğiniz ufacık çocuğun yaşadığı korku dolu, kimsesizlik kokan çaresiz bakışlar günlerdir gözlerimin önünden gitmiyor.

Bu duygu dolu anlarda acımalarım kime biliyor musunuz? Gözünü kan bürüyen, soysuz Çinlilerin soydaşlarımıza yaptığı işkencelere veya emperyalist, kapitalist güçlerin bu zulüm karşısında hiç mi hiç ses çıkarmayışlarına değil kuşkusuz. Onlar, yaratılışlarının ve içinde bulundukları dünya görüşünün gerektirdiği gibi davranıyorlar. Nasıl ki bir köpeğin havlaması garipsenmezse, emperyalizmin de ezilen insanları desteklememesi hiç yadırganmamalı.

Üzüldüğüm şey, bizden imdat bekleyen Uygur Türkleri’ne hiçbir şey yapmayışımız, yapamayışımız. Türkiye, dünyadaki Türk devletlerinin en güçlüsü olarak dünya devletleri üzerinde belli derecede söz sahibi olmasını kullanabilir ve belki Çin’in bu politikadan vazgeçerek TÜRKler’e soykırım yapmasını siyasi yollarla engelleyebilir. Hatta Çin‘e nota vererek, onları savaşla tehdit edebilir. Türkiye’nin gücü buna yeter, hatta artar.

Hiç olmazsa Türkiye’de yürüyüşler ve imza kampanyaları düzenlenip Uygur Türkleri‘ne destek sağlanabilir. Fakat söylediklerim nafile. Ne Türk halkından bir ses çıkıyor, ne de devlet büyüklerinden. Filistin için sokaklara dökülenler, şimdi neredeler? Doğu Türkistanlılar kanı, dili, dini, kültürü ve tarihi bizimle aynı olan kardeşlerimiz. Filistinliler ise yalnızca müslüman oldukları için bize yakınlar. Şimdi Filistin için yollara dökülürken, Doğu Türkistan’daki olaylardan habersiz yaşayana TÜRK diyebilir misiniz?

Kül Tigin’in tek mızrakla on tanesini yere serdiği aşağılık çinli köpekler, Türk korkusundan Çin Seddi’ni yaptıklarını unutmuş gibi (veya onun intikamını alırcasına) zavallı bir çocuğu böyle dövüyorlar. Ey TÜRK, şimdi sen bu zulmün karşında sustuğun sürece, güzel günler göreceğine inanıyor musun?

Tanrı TÜRK’ü korusun!

Orkun KUTLU

Hakkında admin

Cevapla

x

Check Also

Dünyanın ilk İslâm Cumhuriyeti 80 yıl önce bugün kurulmuştu!

Modern dünyaya İslam manifestosu… Bundan tam 80 yıl önce Doğu Türkistan topraklarında kurulan ilk İslam ...

Rabiya Kadir: Bizi sadece Türkiye bağrına bastı

A Haber’de yayınlanan Orhan Sali’nin sunduğu ‘Diplomasi’de Ortadoğu’dan Afrika’ya Müslüman coğrafyasındaki katliamlar ele alındı.

Çin füzeleri ve Müslüman Uygur Türkleri

Dünya, o bölgenin adını Türkistan’dan ziyade “Sincan” veya “Şincan” olarak biliyor

Çin polisi 7 Uygur’u öldürdü

Çin polisi son 10 gün içinde çeşitli sebeplerle farklı yerlerde en az 7 Uyguru vurarak ...

Çin, Uygur öğrencilerin oruç tutmasını yasakladı!

Çin, Uygur öğrencilerin oruç tutmasını yasakladı!

Arınç:Türkiye Orta Asya’da Türk Cumhuriyetleri ve Doğu Türkistan ile samimi ilişkiler içinde

Arınç:Türkiye Orta Asya’da Türk Cumhuriyetleri ve Doğu Türkistan ile samimi ilişkiler içinde

Urumçide Doppalı Örencilere müdahele edildi

Doppalı Örencilere müdahele edildi

Türkiye’nin bir Doğu Türkistan politikası olmalı

GENEL BAŞKAN MUSTAFA DESTİCİ, DOĞU TÜRKİSTAN VAKFI’NIN YEMEĞİNDE Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, ...

Doğu Türkistan`da Türklere Karşı Soykırım Politikası

Doğu Türkistan`da Türklere Karşı Soykırım Politikası