Anasayfa » Haberler » 100 Milyon Kişi Çin Komünist Partisi’nden İstifa Etti

100 Milyon Kişi Çin Komünist Partisi’nden İstifa Etti

Çin’de bir dönüm noktasına ulaşıldı. Son yedi yıldır, Çin Komünist Partisi’nden (ÇKP) istifa edenlerin katıldığı barışçıl hareket giderek büyüyor. Bu hafta,  bu hareket 100 milyon katılımcıya erişerek çok önemli bir dönüm noktasına ulaştı.

New York merkezli “Çin Komünist Partisi’nden İstifa” Global Servis Merkezi  Başkanı Yi Rong bir basın toplantısında “100 milyon Çin halkının Çin Komünist Partisi’nden çekilme kararı kutlanacak bir olay ve Çin tarihinde bir dönüm noktasıdır” dedi. ” Bu olay, Çin’in bugünü ve geleceği ve hatta Çin Komünist Partisi tarafından uygulanan terörün yok olduğu bir geleceğe doğru geçiş için çok şey ifade ediyor” dedi.

Çince’de Tuidang  yani ‘Parti’den istifa’ olarak bilinen hareket, 2004 yılı sonlarına doğru Epoch Times gazetesi tarafından Komünist Parti Üzerine Dokuz Yorum yazı dizisinin yayınlanmasından sonra başladı. Dokuz Yorum ÇKP tarihini, Kültür Devrimi, Büyük Adım, Tiananmen Meydanı Katliamı ve Falun Gong zulmü gibi insan hakları ihlalleri ve terör sicilini detaylı bir şekilde anlatıyor. Bunlar genelde ÇKP’nin bitmeyen sansür ve propagandası sebebiyle unutulan ya da bastırılan konular.

Çin’e faks, email ve mektup ile yayılan yazı dizisi çok ilgi gördü. ÇKP ve Parti’nin gençlik örgütlerinden (Komünist Gençlik Birliği ve Genç Öncüler) bağlarını koparmak isteyen birçok kişi gazeteye mektup yağdırdı.

700 milyon Çinli’nin bu üç gruptan en az biri ile bağlantılı olduğu tahmin edilmektedir.

Yi “Bu ayrılan 100 milyon kişi ordu görevlisi, devlet yetkilisi, köylü veya öğrenci gibi birçok sosyal sınıftan gelmekte” dedi.

Çin’in kuzeydoğusundaki Liaoning eyaletinde yaşayan, Li Yumei 4 Ağustos’ta  Gençlik Birliği ve Genç Öncüler örgütünden istifa etti. Li ifadesinde şöyle dedi: “Komünist Parti Üzerine Dokuz Yorum’u okuduktan sonra illüzyondan uyandım. 6 asırlık yönetimi boyunca ÇKP, insanları istediği zaman istediği gibi kullanacağı köleler olarak gördü.  Küçükken, cazip şeyler anlatarak, örgüte katılmamız için bizleri ikna ettiler. Sonradan çok pişman oldum.”

“Şeytani Parti’nin yalanları, beyin yıkamaları, kontrolünden kopmak için; özgürlük ve demokrasi adına Parti’nin Gençlik örgütlerinden istifa ediyorum ” dedi.

Temmuz ayında ABD Senatosu Tuidang hareketini tanıdığını açıkladı.  Çin’de Tuidang hareketi örtülü rejim değişikliğini desteklerken, siyasi değişim reçetesi ile gelmiyor. Aktivistler ve katılımcılar tarafından siyasi bir devrimden ziyade manevi ve ahlaki bir uyanış olarak görülmekte.

Hareket Çin Komünist Partisi’nin devrilmesini savunmak amacında değil, ancak Çinlileri Çin’in geleceği ve ÇKP arasında psikolojik bir ayrım yapmaya çağırıyor. ÇKP’nin doğasında yer alan şiddet ve yalanı kınayan Çinliler rejimin tehdidine rağmen hareketi yaymak için istekliler.

Yi, “ÇKP’den şu ana kadar ayrılmış 100 milyon kişinin bir kartopu etkisi yaratacağını düşünüyorum. Sanırım yakın bir gelecekte Çin, dünyadaki bütün iyi insanlar tarafından desteklenecek çok büyük bir toplumsal değişime tanık olacak” dedi.

Orijinal İngilizce Metin

Hakkında admin

Cevapla

x

Check Also

Doğu Türkistan’da oruç tutan tutuklanıyor

Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Abdulehed Er, yaşanan insanlık dramını gözler önüne ...

Uygurlar yeni baskılarla karşı karşıya

Doğu Türkistan’daki Uygurların yoğun olduğu Kuçar şehrine yeni atanan valinin bölge halkına yoğun baskı uyguladığı ...

“KALBİMİZİN DOĞUSU-DOĞU TÜRKİSTAN” PANELİ

Samsun İnsan Hakları ve İnsani Yardım Hareketi(İHH), Doğu Türkistan duyarlılığını artırmak iÇin Bafra ilçesinde “Kalbimizin ...

Türkiye’nin Doğu Türkistan Çıkmazı

Türkiye-Çin Halk Cumhuriyeti ilişkilerinin akıbeti ne olacak? Türkiye’nin Doğu Türkistan konusundaki tavrı Çin Halk Cumhuriyeti ...

ÖZGÜRLÜK İÇİN TÜRKİYE’YE GELDİLER

Özgürce yaşamak için uzun ve zor bir yolculuk sonrası Kayseri’ye ulaşan Uygur Türkleri Doğu Türkistan’daki ...

Doğu Türkistan’da yeni bir Boraltan faciası yaşanmasın

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TBMM Kürsüsü’nden okuduğu Boraltan Köprüsü ağıtının şairi Murat Darga işte böyle bir ortamda ...

BBP ve Alperen Ocaklarının Doğu Türkistan Basın Açıklaması

Kahramanmaraş BBP ve Alperen Ocaklarının Doğu Türkistan’da  Çin  tarafından yapılan zulümle ilgili olarak bir basın açıklaması ...

‘Zulümden kaçış’ 13 ay sürdü

Etnik ve dini baskı nedeniyle Çin’in Uygur Özerk Bölgesi’nden kaçtılar. Geride anne-babalarını, çocuklarını bırakanlar oldu. ...

Uygur Türkleri İçin “Yardım Ve Koordinasyon Merkezi” Çalışacak

Kayseri, Çin zulmünden kaçarak gelen Uygur Türkleri için elinden geleni yapıyor. Valilik de bu konuda ...