Anasayfa » Haberler » Doğu Türkistan’da Tekrar Bastırma Vaziyeti Oluştu

Doğu Türkistan’da Tekrar Bastırma Vaziyeti Oluştu

Kaşgar ve Hoten’de ardı-ardına Uygurlar tarafından yürütülen taarruz hareketlerinin meydana gelmesinden sonra Çin daireleri bu bahane ile bütün Doğu Türkistan sathında bir kez daha sert darbe vurma hareketi başlattı.

AFP

Kaşgar sokaklarında devriye gezen Çin silahlı kuvvetleri.10 Temmuz 2009

Uygur Otonom Bölge(Doğu Türkistan) Kamu Güvenliği Bakanlığının eş zamanlı uygulaması ile yürütülecek olan bu bastırma hareketine “Terör ve zorbalık hareketlerine sert darbe vurma özel hareketi” adı verilmiş olup, bu hareket 11 Ağustos’tan 15 Ekim’e kadar devam edecekmiş. Bu konuda muhabirimiz Gülçehre tafsilatlı malumat edindirecek.

            Yakın zamanda Ürümçi’de yapılan Çin’in ülke genelinde terörizme karşı duruş toplantısındaki karara binaen, Çin’in Doğu Türkistan’daki her kademeden kamu güvenliği adliye birimleri birleşerek 11 Ağustos’ta Doğu Türkistan çapında terörizm ve zorbalık suçlarına yönelik darbe vurma hareketi başlatıldı.

            Bu defaki sert darbe vurma hareketi iki aydan fazla sürecek olup, Doğu Türkistan’da çıkan 15 Ağustos’taki kanun gazetesinde konu hakkında verilen haberde icra edilecek faaliyetler açıklandı. Buna göre, Çin dairelerinin mezkûr darbe vurma hareketinin hedefinde “Bir takım terörist zorba grupları sindirme, bazı terör suçlularını ele geçirme, yine bir takım terör planlayıcılarını, düzenleyicilerini söküp çıkartma ve bu yolla terör ve zorbalık hareketlerinin tekrar meydana gelmesine imkân bırakmama” yer alıyor.

            Daireler bunun için yer-yer 24 saatlik kesintisiz sokak devriye faaliyetini sürdürecekler. İnsanların çokça toplandıkları halk ulaşım durakları, alış-veriş yerleri ve semt pazarlarına giriş çıkışlarda tek, tek çanta aramaları yapılacak, şüpheli kişilerin kimlikleri kontrol etmeler arttırılıyor. Kameralar vasıtasıyla gözetlemelerin alanı genişletiliyor. Suçluların elektronik orta ve toplumsal iletişim araçlarından istifade etmelerini engellemek için bu alandaki kontrolü tekrar güçlendiriyor.

            Sinkiang(Doğu Türkistan)barış sitesinin bu konudaki haberinin işaret ettiğine göre, özellikle de zorbalık ve terör hareketlerine ve yasa dışı dini hareketlere kesinlikle izin vermemek hedefleniyor. Yine, aynı sitede yasa dışı dini propaganda araçlarına sert darbe vurmak, bunun için özel görevli ve kontrolörler tahsis ederek ciddi ve fiili hareketler aracılığı ile terör ve zorbalığı her yönlü kuşatma altına alarak çıkış yolu bırakmamak da yer alıyor. Darbe vurmada katiyen yumuşak davranmamak, teröristler henüz başlarını gösterene kadar sindirerek yok etmek ve olay henüz küçük iken darbe vurup yok etmenin şart olduğu da beliriliyor.

            Uygur Otonom bölgesi(Doğu Türkistan) kamu güvenliği bakanlığı bu konuda her kademedeki birimlerine bildiri dağıtarak terör ve zorbalığa karşı önemli darbe vurma hareketinin görünür vazifesidir.

            Bugün hassas dönemde istikrarı can pahasına koruyarak, 1 Eylül günü Ürümçi’de açılacak olan Çin Avrasya Ticaret fuarının başarıyla açılmasını teminat altına almak olduğuna işaret edilmiştir.

            18 Temmuz Hoten Navağ Polis merkezine taarruz olayı, 30 Temmuz Kaşgar’da Çinlilere saldırı olayı meydana geldikten sonra, Çin daireleri olay meydana gelen yerlerde askeri yönetim sürdürüyorlardı. Böylece mezkûr hareketleri planlı olarak yürütülen terör ve zorbalık hareketlerdir. Bu olayları sınır dışındaki bölücü terörist güçler planlamıştır diyerek gösterip, onlara darbe vurmak için 5 Ağustos’ta terörizme karşı özel olarak eğitilen fedailer birliğini de Doğu Türkistan’a nakletmişlerdi. Bu defa terörizme karşı yöneltilen darbe vurma hareketi de Çin dairelerinin Uygureli(Doğu Türkistan) çapında sistemli başlayan sert darbe vurma zincirleme hareketlerinden biridir.

            Yeniden başlatılan bu sert darbe vurma hareketinin mezkûr bölgelerde nasıl yürütülmekte olduğu hakkında malumat sahibi olmak için, son zamanlarda olay meydana gelen Kaşgar ve Hoten’e yönelik telefon görüşmeleri yürüttük.

            Kaşgar’ın Peyzavat nahiyesinden bir bayan sert bastırma hareketinin kendi köyünde özellikle de yürüyüş, duruş ve giyinişlerinde inanç ayrıcalığı güçlü olan kişilere karşı daha fazla yöneltilmekte olduğunu bildirdi.

            Kaşgar’ın Konaşehir(Eskişehir)nahiyesindeki bir genç tatilde de olsalar okul çocuklarının her Cuma günü okulda toplanması istenerek kontrol altında tutulduklarını söyledi.

            Dünya Uygur kurultayı sözcüsü Dilşat Reşit bugün radyo istasyonumuzu içine alan uluslar arası haber organlarına özel beyanat vererek Çin hükümetini Uygurlara yöneltilen bastırmayı durdurmaya çağırarak “Çin hükümetinin çeşitli bastırma hareketleri ile Uygurlara olan baskıyı arttırması burada daha güçlü karşı koyma hareketlerini meydana getirecektir.” Diyerek uyarıda bulundu. RFA-Gülçehre

Uygur Türkçesinden Türkiye Türkçesine

Uyarlayan: Mehmet Emin BATUR

Hakkında admin

Cevapla

x

Check Also

Doğu Türkistan’da oruç tutan tutuklanıyor

Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Abdulehed Er, yaşanan insanlık dramını gözler önüne ...

Uygurlar yeni baskılarla karşı karşıya

Doğu Türkistan’daki Uygurların yoğun olduğu Kuçar şehrine yeni atanan valinin bölge halkına yoğun baskı uyguladığı ...

“KALBİMİZİN DOĞUSU-DOĞU TÜRKİSTAN” PANELİ

Samsun İnsan Hakları ve İnsani Yardım Hareketi(İHH), Doğu Türkistan duyarlılığını artırmak iÇin Bafra ilçesinde “Kalbimizin ...

Türkiye’nin Doğu Türkistan Çıkmazı

Türkiye-Çin Halk Cumhuriyeti ilişkilerinin akıbeti ne olacak? Türkiye’nin Doğu Türkistan konusundaki tavrı Çin Halk Cumhuriyeti ...

ÖZGÜRLÜK İÇİN TÜRKİYE’YE GELDİLER

Özgürce yaşamak için uzun ve zor bir yolculuk sonrası Kayseri’ye ulaşan Uygur Türkleri Doğu Türkistan’daki ...

Doğu Türkistan’da yeni bir Boraltan faciası yaşanmasın

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TBMM Kürsüsü’nden okuduğu Boraltan Köprüsü ağıtının şairi Murat Darga işte böyle bir ortamda ...

BBP ve Alperen Ocaklarının Doğu Türkistan Basın Açıklaması

Kahramanmaraş BBP ve Alperen Ocaklarının Doğu Türkistan’da  Çin  tarafından yapılan zulümle ilgili olarak bir basın açıklaması ...

‘Zulümden kaçış’ 13 ay sürdü

Etnik ve dini baskı nedeniyle Çin’in Uygur Özerk Bölgesi’nden kaçtılar. Geride anne-babalarını, çocuklarını bırakanlar oldu. ...

Uygur Türkleri İçin “Yardım Ve Koordinasyon Merkezi” Çalışacak

Kayseri, Çin zulmünden kaçarak gelen Uygur Türkleri için elinden geleni yapıyor. Valilik de bu konuda ...