Anasayfa » Haberler » Kaşgar’da son 3 yılda Çin işgale karşı meydana gelen olaylar

Kaşgar’da son 3 yılda Çin işgale karşı meydana gelen olaylar

Kaşgar’daki Çin vatandaşlarının sarsıntı geçirmesi ve bir kısmının yurtlarına dönmeye hazırlanmasına Kaşgar’da meydana gelen bir dizi olaylar önemli rol oynamıştır.

AFP Photo

4 Ağustos saldırısından sonra Çin Polisleri Çin sokaklarında istediği Uygur’un çantasını arıyor.

Kaşgar’da son 3 yılda meydana gelen olayların en ünlüsü 4 Ağustos Semen Yolu Olayıdır. Olayda Çin’in sınır muhafaza askerleri dehşetli bir saldırıya uğramışlardı. Olay Pekin Olimpiyatlarına 4 gün kaldığı bir sırada meydana gelmiştir. O gün sabah Uygur gençlerinden Kurbancan ile Abdurahman Azat askeri eğitim yapmakta olan Askerlere bir otomobille saldırmışlardır. Ardından da otomobilden sıçrayıp inerek kendileri ilkel usullerde yaptıkları bombayı atmışlar, sonra da bıçakla saldırmışlardır. Olayda toplam 17 asker ölmüş ve 16 asker de yaralanmıştır. Taarruzcuların biri bir kolunu diğeri de bir ayağını kaybetmiş olarak esir düşmüşlerdir.

            Aradan 8 gün geçtikten sonra, yani 12 Ağustos günü Kaşgar’ın Yenişehir nahiyesinde Yamanyar olayı meydana gelmiştir. Aynı gün bir grup fedai Yamanyar köyünden geçip giderken yol kontrolü yapmakta olan güvenlik elemanlarının çevirmesi ile karşılaşmışlardır. Fedailer önce güvenlik görevlilerini kendilerine engel çıkartmamaya davet etmişlerdir. Fakat görevliler tutumunu değiştirmeyince fedailer onlardan üç kişiyi bıçaklayarak öldürdükten sonra yollarına devam etmişlerdir.

            Olaydan 15 gün sonra,  yani 27 Ağustos günü Peyzavat nahiyesinde Kızıl Buya olayı meydana geldi. Aslında Yamanyar olayından sonra saklanarak yaşamakta olan 7 fedai aynı gün Kızılbuya da ki bir mısır tarlasında kuşatma altında kalmışlardı. Onlar mısır tarlasından aniden fırlayıp çıkarak kendilerini yakalamaya gelen polislere bıçakla saldırarak bir polis merkezi müdürü ve bir polisi öldürüp 3 polisi de yaralamışlardır.

            29 Ağustos günü Yenişehir nahiyesinde Mişa olayı meydana geldi. Aynı gün Kaşgar vilayetinde 3000’den fazla kişi seferber edilerek Kızılbuya olayını meydana getiren şüpheliler, Mişa köyündeki bir mısır tarlasında kuşatılmıştır. Kuşatma altındaki fedailer Abdurehim Ehet, Kayyum Bavidin, İmam Hesen, Hesen Hoşur, Abdusalam Sultan ve Anargül Mutellip başta olmak üzere 9 kişi olup, seçkin silahlara sahip birliklere saldırmaya çaresiz kalmışlar fakat teslim olmayı da kesinlikle reddetmişlerdir. Sonuçta fedailerden 6’sı vurularak öldürülmüş 3’ü de esir düşmüştür.

            2009 yılı 7. ayın 6. günü Kaşgar2da 500’e yakın kişi Şavguen olayına karşı protesto gösterisi için Hitgah camisi önünde toplanmışlardır.  Fakat Çin silahlı birliklerinin zorbalığı ile göstericiler tutuklanmış ve dağıtılmışlardır.

            7 Ağustos 2010 günü faaliyetler için iktisat toplamaya çalışan bir grup fedai, Maralbaşı nahiye pazarının piyadeler sokağındaki bir ziynet eşyası satan dükkâna baskın yapmışlar, bu esnada kendilerini engellemeye çalışan bir Çin güvenlik görevlisini öldürmüştür.

            Bu gruptaki fedailer: Nurmuhammet Obulkasım, İmin Davut, Emet Tohti, Cuma Abduvayit, Ebeydullah Eziz, Nurelican Tursun, Nurmuhammet Hoşur, Kurban Nur, Abdukadir Satar, Erkin Kadir, Erkin Kurban ve Abdullah Eli olmak üzere 12 kişiydiler.

            2010 yılı 12 Ekim günü yukarıdaki fedailer, Yenişehir nahiyesinin Yenği erik(yeni ark) köyündeki Çin ortaokul müdürünün evine gece baskın yaparak girip müdür ve onun ailesini öldürmüştür.

            2010 yılı 11. ayın 11. günü yukarıdaki fedailer iki gruba ayrılarak, Yenişehir nahiyesinin Aral köyündeki Yang soyadlı ağabey-kardeş iki Çinli göçmenlerin evlerine baskın düzenleyerek iki aileden toplam 6 kişiyi öldürmüşlerdir.

            Bu yıl(2011) 18 Nisan günü Kaşgar şehrinde yine bir Uygur genç sokakta gitmekte olan Çin vatandaşlarına bıçakla saldırarak 6 kişiyi yaralamıştı. O polis tarafından kuşatılınca bıçakla intihar etmiştir.

            Aradan 4 gün geçtikten sonra, yani 22 Nisan günü Kaşgar’da yine bir Uygur genç şehrin Kumdarvaza(Kum kapı) sokağında 39 yaşındaki bir Çinli kadının boğazını kesmiştir.

            Kaşgar’da en yeni meydana geleni 21 kişinin ölümü, 40 küsur kişinin de yaralanmasına sebep olan ve 2 haftadan beri uluslar arası basın organlarında gündemde durmaya devam eden Kaşgar Yenipazar olayıdır. RFA-Şöhret Hoşur

Hakkında admin

Cevapla

x

Check Also

Doğu Türkistan’da oruç tutan tutuklanıyor

Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Abdulehed Er, yaşanan insanlık dramını gözler önüne ...

Uygurlar yeni baskılarla karşı karşıya

Doğu Türkistan’daki Uygurların yoğun olduğu Kuçar şehrine yeni atanan valinin bölge halkına yoğun baskı uyguladığı ...

“KALBİMİZİN DOĞUSU-DOĞU TÜRKİSTAN” PANELİ

Samsun İnsan Hakları ve İnsani Yardım Hareketi(İHH), Doğu Türkistan duyarlılığını artırmak iÇin Bafra ilçesinde “Kalbimizin ...

Türkiye’nin Doğu Türkistan Çıkmazı

Türkiye-Çin Halk Cumhuriyeti ilişkilerinin akıbeti ne olacak? Türkiye’nin Doğu Türkistan konusundaki tavrı Çin Halk Cumhuriyeti ...

ÖZGÜRLÜK İÇİN TÜRKİYE’YE GELDİLER

Özgürce yaşamak için uzun ve zor bir yolculuk sonrası Kayseri’ye ulaşan Uygur Türkleri Doğu Türkistan’daki ...

Doğu Türkistan’da yeni bir Boraltan faciası yaşanmasın

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TBMM Kürsüsü’nden okuduğu Boraltan Köprüsü ağıtının şairi Murat Darga işte böyle bir ortamda ...

BBP ve Alperen Ocaklarının Doğu Türkistan Basın Açıklaması

Kahramanmaraş BBP ve Alperen Ocaklarının Doğu Türkistan’da  Çin  tarafından yapılan zulümle ilgili olarak bir basın açıklaması ...

‘Zulümden kaçış’ 13 ay sürdü

Etnik ve dini baskı nedeniyle Çin’in Uygur Özerk Bölgesi’nden kaçtılar. Geride anne-babalarını, çocuklarını bırakanlar oldu. ...

Uygur Türkleri İçin “Yardım Ve Koordinasyon Merkezi” Çalışacak

Kayseri, Çin zulmünden kaçarak gelen Uygur Türkleri için elinden geleni yapıyor. Valilik de bu konuda ...