Anasayfa » Haberler » 11 Eylül’ün kayıp Uygur kızı cevheri

11 Eylül’ün kayıp Uygur kızı cevheri

MUSTAFA SUNGUR Washington
Sayı: 874 / Tarih : 05-09-2011

Gevher Kamerdinova, adı ve tabiiyeti sebebiyle, 11 Eylül kurbanları listesinde ‘Rus’ ya da ‘Özbek’ olarak geçiyor, Müslüman olduğuna dair hiçbir kayıt yok. Ancak o, Peygamberimizin soyundan gelen bir Uygur Türkü idi.

Gevher’i yine uyku tutmadı. Gecenin ikisine kadar kaza namazı kıldı. Seccadesinde uyuyakaldı. Sabah namazı için uyandığında saat 5’ti. Her zamanki gibi Kur’an-ı Kerim okuduktan sonra arkadaşlarıyla kaldığı evden ayrılıp 11 Eylül 2001 sabahının erken saatlerinde New York metrosuyla Dünya Ticaret Merkezi’ne (DTM) gitti. Dev binanın 98. katında part-time çalıştığı mini kafeteryada kahveleri, çayları hazırladı, sandviçleri tezgâha koyup ilk müşterilerinin gelmesini beklemeye koyuldu.

Saat 9.03’ü gösterdiğinde bina korkunç bir patlamayla sarsıldı. Gevher’in, bulunduğu seviyenin 20 kat altına dev bir Boing 707’nin çarptığını bilme şansı yoktu; ama etrafında kopan çığlıklardan büyük bir felaket yaşandığını anlamıştı. Hemen arkadaşına telefon etti. Arkadaşı da olayı henüz bilemediği için sakin olmasını, küçük bir yangın olabileceğini, itfaiyenin hemen söndüreceğini söyledi. Yaklaşık 10 dakika sonra ikinci korkunç patlamaya şahit olduğunda kafeteryanın sahibiyle konuşuyordu. Patronu her şeyi bırakıp binayı hemen terk etmesini söyledi ama artık çok geçti.

11 Eylül saldırısında çöken ikiz kulelerden ilkinde hayatını kaybeden Gevher Kamerdinova, 25 yaşında Müslüman bir Uygur Türkü idi. Yaklaşık bir yıl önce New York’a öğrenci olarak gelmiş ve bir Amerikan üniversitesine başlamıştı. Ailesine yük olmamak için part-time işlerde çalışıyordu. DTM’deki işine daha iki hafta önce başlamıştı.

Gevher’in pasaportunda yer alan ismi, Gavkharoy Kamardinova. Daha çok bir Rus ismini andırmasından olsa gerek, ne 11 Eylül resmî raporları ne de sivil kurum ve kuruluşlarının hiçbirinin kayıtlarında Gevher’in adı Müslüman ya da Türk kurbanlar içinde yer almıyor. Bu listelerde onun adının karşısında Rus ya da Özbek ifadesi var ve din hanesi boş. Gevher’in anne babası ve ev arkadaşı ile görüştüğümüzde o ve 11 Eylül’le ilgili çok şey öğrendik.

Bir öğretmen olan anne Feride Kamerdinova, daha Gevher kelimesi ağzından çıktığında başlayan ve aslında 10 yıldır hiç dinmeyen gözyaşlarıyla bize kızını anlatıyor. Kamerdinova ailesi, Uygur Türkü olmakla birlikte Özbekistan’da yaşıyordu. Aile ile birlikte Gevher’in de Türklerle tanışması, Özbekistan’da o yıllarda açılan Türk okullarıyla birlikte başladı. Gerisini ondan dinleyelim.

“Şehrimizde açılan Türk okullarının başarıları, Uygur Türkleri olarak bizleri de gururlandırıyordu. Öğretmenlerin bilgisi, üstün ahlâk ve fedakârlıkları her yerde konuşuluyordu. Bir gün Taner Karagöz adlı bir genç, yanında Paşa Dayı dediği yaşlıca bir beyefendi ile evimize geldi ve kızımıza talip olduklarını söylediler. Taner Bey’in Türk okulunda öğretmen olduğunu öğrenmemiz bizim için yeterliydi. Hiçbir şey sormadan Gevher’in kız kardeşini ona verdik. Komünizm yıllarının kötü bir mirası olarak maalesef dinî bilgilerimiz neredeyse yok denecek kadar azdı. Taner bize Kur’an-ı Kerim başta olmak üzere dinî kitaplar ve Fethullah Gülen Hocaefendi’nin bazı eserlerini verdi.”

Anne Feride Hanım devam ediyor anlatmaya: “Gevher, bütün aile içinde en çok kitap okuyan kişiydi. Kısa süre içinde namaza başladı ve bir daha hiç bırakmadı. O evlatlarımdan en hayırlı olanıydı. Okulda da çok başarılıydı. Derslerinin hepsinden tam not alıyordu. 4 dil biliyordu. Daha sonra Taner ve eşinin Amerika’ya gitmesinin ardından o da bir Amerikan üniversitesinden kabul alarak New York’a gitti. Gerisini biliyorsunuz.”

Emekli mimar olan baba Muhammed Kamerdinova da 11 Eylül saldırısı sonrasında uzun süre kızlarının vefatını kabul edemediklerini, ellerinde resimlerle New York sokaklarını adım adım dolaştıklarını, her köşeye kızının kayıp ilanlarını astıklarını anlatıyor. Ne zaman ki FBI, kızının evdeki tarağında kalan birkaç saçının DNA’sı ile kesin sonucu aileye bildirir, işte o gün yıkılırlar.

Gevher’i, bir yıllık Amerika hayatının tamamında yanında bulunan ve 10 Eylül gecesini beraber geçirdikleri ev arkadaşı Fatma Kanat’tan da dinledik. Anlattıkları tüylerinizi diken diken edecek: “Gevher’i tanımış bir insan olmanın şerefini taşıyorum. Onun gibi insanlık örneğini hayatımda görmedim. Hem okuluna gidiyor hem de part-time çalışıyordu. Amerika’da bu ikisini yapmak ne demek ancak yaşayanlar bilir. Ancak yine de beş vakit namazını özene bezene kılıyordu. Kur’an okumayı aksattığına şahit olmadım. Namazın bu kadar yakıştığı bir insan bilmiyorum. Hafta sonları 24 saat seccadesindeydi desem abartmış olmam. Hele hele yatsı namazları hiç bitmek bilmezdi. Özellikle son bir iki ay içinde onu kaç sabah ıslanmış seccadesinin üzerinde kendinden geçmiş hâlde bulduk.”

Son aylarda bazı rüyalarını anlattığını ve kendisini korkuttuğunu ifade eden Fatma Kanat, “Aslında bunların bazıları rüya da değil, yakaza (uyku ile uyanıklık arası bir durum) idi.” diyor ve devam ediyor: “Mesela bir kere, namaz kılarken kendisinin pembe elbiseler içinde olduğunu, seyyid (Hz. Muhammed’in soyundan gelen) olan dedesini beyaz bir cübbe ile gördüğünü ve kendisini almaya geldiğini anlattı. Bir keresinde de bulutlardan beyaz bir ip sarkıtan anneannesinin onu gökyüzüne çekmesinin nasıl tabir edileceğini sordu. Son günlerinde bir yolcu gibi davranıyordu. Hatta mail gönderdiği bazı arkadaşlarına ‘Bir daha görüşemezsek hakkınızı helal edin’ notu düşmeye başlamıştı. Aslında o günlerde ben de iş arıyordum ve o 11 Eylül sabahında onunla beraber ikiz kulelere gidip iş başvurusu yapacaktım. 10 Eylül gecesi saat ikide uyumaya gittiğimde o yine seccadesindeydi. Selam verdiğinde ‘Sabah beni de erken uyandır ki metroya yetişebilelim’ dedim. Kafasını salladı. Onunla ilgili aklımda kalan son sahne bu. Sabah telefonum çalınca uyandığımda o evde değildi. Belki de denemiş ve kaldıramamıştı ama yine de çok kızdım. Telefondaki başka bir arkadaşımdı ve bana onu soruyordu. 11 Eylül saldırısını ilk kez o zaman duydum. Bana bıraktığı elbiselerini hâlâ saklıyorum.”

Hakkında admin

Cevapla