Anasayfa » Haberler » ORHUN Uygur ABİDELERİ DÜZCE’de

ORHUN Uygur ABİDELERİ DÜZCE’de

Düzce Üniversitesinde Orhun Abidelerini anlattım. Haziran ayında belgesel çekmek üzere gittiğim Moğolistan’da Orhun Abideleri, Göktürk ve Uygur Devletleri ile Ötüken Diyarını belgeselleştirmiştim. Belgesel gösterimi ve Orhun Kitabeleriyle ilgili konferans verilmek üzere Düzce Üniversitesine davet edildim. 

ORHUN ABİDELERİ DÜZCE’DE

Düzce Üniversitesinde Orhun Abidelerini anlattım. Haziran ayında belgesel çekmek üzere gittiğim Moğolistan’da Orhun Abideleri, Göktürk ve Uygur Devletleri ile Ötüken Diyarını belgeselleştirmiştim. Belgesel gösterimi ve Orhun Kitabeleriyle ilgili konferans verilmek üzere Düzce Üniversitesine davet edildim.
Daha önce batılı bilim adamlarının araştırıp bulduğu Orhon Abideleri ve Göktürk kitabelileri ile ilgi Türk üniversiteleri arasında ilk kez Düzce üniversitesi Orhon yazıtları ile ilgili bilimsel araştırma yapacak.Göktürk devleti tarafından dikilen Türk tarihinin tapu senedi olan Moğolistan’daki Göktürk kitabeleri Orhon vadisi Ötüken diyarı ile ilgili Bilimsel çalışma başlatan Düzce üniversitesi, bizim çalışmalarımızı da anlatmamız için bizi üniversitelerine davet etmeleri bizim için çok önemli.

Türkiye devlet olarak Orhon vadisine büyük çaplı bütçeler tahsisi ederek Orhon yazıtlarını yok olmaktan kurtarıp özel müze yaptırdı ve Orhun Vadisi’ne özel yol yaptırarak bölgeyi ziyaret eden turistlere ulaşım imkanı sağladı.Haziran ayında Moğolistan’da çektiği belgeselin gösterimi ve Göktürk yazıtları ile ilgili en yeni fotoğrafların sunumu için Düzce Üniversitesinde konuşma yaparak, yazıtlarla ilgili önemli bilgileri paylaşacağım. Daha önce bu sütunlarda paylaştığım yeni bulunan Göktürk yazıtları ile ilgili fotoğrafları kamuoyu ile Düzce’de paylaşacağız.

DÜZCE ÜNİVERSİTESİ GÖKTÜRK KİTABELERİ İLE İLGİLİ BİLİMSEL ÇALIŞMA YAPACAK

Bugüne kadar Batılı bilim adamlarının yoğun ilgi gösterdiği Hun imparatorluğu, Göktürk ve Uygur devletlerinin kurulduğu Moğolistan’daki Orhon vadisi, Ötüken diyarı,Altay bölgesi, Tarihi Karkurum ve Karabalgas şehirleri ile ilgili Düzce Üniversitesi’nin bilimsel araştırma yapma kararı Türk kamuoyu ve bilim camiasında büyük ilgi uyandıracak.

BİLGE KAĞAN’IN NASİHATİNİ DÜZCELİLER TUTUYOR…

Tarihlerini taşlara kazıyarak yüzyıllarca silinmesini önleyen Göktürkler “Çeliğe su verdiler, yol tuttular, İz sürüp yurtlandılar, başta Oğuz kağandı adları. Güneşi sırtlanıp yürüdüler, birlik oldular, dirlik oldular.” Bugünkü Moğolistan sınırlarındaki Orhon Vadisinden asırlar önce seslenen Bilge Kağan’ın vasiyet ve nasihati Türk ulusu için çok önemli. Düzce’de yankılanacak Bilge Kağan’ın bu sözleri halen tazeliğini günümüzde de koruyor.

Bilge Kağan ne demişti? “Sözlerimi iyice işitin. Önce siz kardeşlerim, oğullarım, birleşik boyum. Beylerde gün doğusuna, güneyde gün ortasına, geride gün batısına, kuzeyde gece ortasına kadar halkım. Türk milleti için gece uyumadım, gündüz oturmadım. Kardeşim Külteginle ölesiye çalıştım, çabaladım. Hakkı, ateş ve su gibi birbirine düşman etmedim. Çıplak halkı giyimli kıldım. Fakir halkı zengin kıldım. Türk milletini düşmansız kıldım. Ey Türk milleti işit. Üstteki mavi gök çökmedikçe, alttaki yağız yer delinmedikçe senin devletini ve yasalarını kim bozabilir?”

Türk adını ilk kez devletin resmi adı olarak benimseyen Göktürkler, tarih sahnesine çıktı. İki yüz yıldan fazla bir süre egemenliklerini sürdürdüler. Sınırları doğuda Kore, batıda Hazar Denizi’ne kadar uzanan geniş bir coğrafyaya yayıldılar. Göktürklerle ilk defa millet olma bilinci yerleşti. Kültür ve medeniyette yüksek bir düzeye ulaştılar. Göktürkler, Orhun abidelerini diktiler. Bilgelikle yönettiler devleti.

Evet yaz aylarında Moğolistan’a giderek Türk kamuoyunun dikkatlerini bu bölgeye çekmeye çalışmış ve Türkiye’nin bu bölgeye sahip çıkması gerektiğini vurgulamıştık. İşte bu sesimize Düzce Üniversitesi ses vererek Göktürk Abideleri hakkında bilimsel araştırma yapmak için kolları sıvadı. İlk olarak da bizim bu topraklarda çektiğimiz belgesel ve fotoğraflarla, edindiğimiz bilgileri paylaşmak için bizi davet etti. Biz de edindiğimiz bilgileri belgesel gösterimi ve fotoğraf sunumu olarak üniversiteli öğrencilerle paylaşacağız.

 

Hakkında admin

Cevapla

x

Check Also

Doğu Türkistan’da oruç tutan tutuklanıyor

Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Abdulehed Er, yaşanan insanlık dramını gözler önüne ...

Uygurlar yeni baskılarla karşı karşıya

Doğu Türkistan’daki Uygurların yoğun olduğu Kuçar şehrine yeni atanan valinin bölge halkına yoğun baskı uyguladığı ...

“KALBİMİZİN DOĞUSU-DOĞU TÜRKİSTAN” PANELİ

Samsun İnsan Hakları ve İnsani Yardım Hareketi(İHH), Doğu Türkistan duyarlılığını artırmak iÇin Bafra ilçesinde “Kalbimizin ...

Türkiye’nin Doğu Türkistan Çıkmazı

Türkiye-Çin Halk Cumhuriyeti ilişkilerinin akıbeti ne olacak? Türkiye’nin Doğu Türkistan konusundaki tavrı Çin Halk Cumhuriyeti ...

ÖZGÜRLÜK İÇİN TÜRKİYE’YE GELDİLER

Özgürce yaşamak için uzun ve zor bir yolculuk sonrası Kayseri’ye ulaşan Uygur Türkleri Doğu Türkistan’daki ...

Doğu Türkistan’da yeni bir Boraltan faciası yaşanmasın

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TBMM Kürsüsü’nden okuduğu Boraltan Köprüsü ağıtının şairi Murat Darga işte böyle bir ortamda ...

BBP ve Alperen Ocaklarının Doğu Türkistan Basın Açıklaması

Kahramanmaraş BBP ve Alperen Ocaklarının Doğu Türkistan’da  Çin  tarafından yapılan zulümle ilgili olarak bir basın açıklaması ...

‘Zulümden kaçış’ 13 ay sürdü

Etnik ve dini baskı nedeniyle Çin’in Uygur Özerk Bölgesi’nden kaçtılar. Geride anne-babalarını, çocuklarını bırakanlar oldu. ...

Uygur Türkleri İçin “Yardım Ve Koordinasyon Merkezi” Çalışacak

Kayseri, Çin zulmünden kaçarak gelen Uygur Türkleri için elinden geleni yapıyor. Valilik de bu konuda ...