Anasayfa » Haberler » Etimesgut’ta Doğu Türkistan rüzgarı

Etimesgut’ta Doğu Türkistan rüzgarı

Bu yıl 8.düzenlenen Uluslararası ANADOLU GÜNLERİ Kültür Ve Sanat Festivalinde 10 Eylül 2011 günü Tokatlılar,Azerbaycan ile birlikte Doğu Türkistan gecesi tertip edilmiştir.

Bu yıl 8.düzenlenen Uluslararası ANADOLU GÜNLERİ Kültür Ve Sanat Festivalinde 10 Eylül 2011 günü Tokatlılar,Azerbaycan ile birlikte Doğu Türkistan gecesi tertip edilmiştir. Geceyi Doğu Türkistan Kültür Ve Dayanışma Derneği Şubesi Başkanı sayın Hayrullah Efendigil ve yönetim kurulun üyelerinin başarılı bir şekilde çalışmaları sonucu Çin esaretindeki Doğu Türkistan festival katılımcılarını en güzel şekilde tanıtılmıştır.

Bu yıl 8.düzenlenen Uluslararası ANADOLU GÜNLERİ Kültür Ve Sanat Festivalinde 10 Eylül 2011 günü Tokatlılar,Azerbaycan ile birlikte Doğu Türkistan gecesi tertip edilmiştir.
Geceyi Doğu Türkistan Kültür Ve Dayanışma Derneği Şubesi Başkanı sayın Hayrullah Efendigil ve yönetim kurulun üyelerinin başarılı bir şekilde çalışmaları sonucu Çin esaretindeki Doğu Türkistan festival katılımcılarını en güzel şekilde tanıtılmıştır.

DOĞU TÜRKİSTAN’A TAM DESTEK
Çin zulmü altında yaşam mücadelesi veren Doğu Türkistanlılar da festivalde büyük destek gördü. Düzenledikleri programda, uğradıkları Çin zulmüne dikkatleri çeken Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Hayrullah Efendigil, “Filistin de bizim kardeşimizdir ancak; Türk hükümeti Filistin’e her türlü desteği verirken; Doğu Türkistan’ı neden unutuyor? Uzağız diye mi bizim sorunlarımızla kimse ilgilenmiyor. Orada yüzlerce kardeşimiz Çin tarafından işkence görüyor, idam ediliyor. Bu festivalle acımızı, sorunlarımızı tüm dünyaya duyurmak istiyoruz” dedi. Efendigil’in bu mesajı ayakta alkışlandı. Dev Doğu Türkistan bayrakları Türk ve Azeri bayraklarıyla yan yana dalgalandı. Doğu Türkistanlı minik Mücahit ve Sümeyye’nin vatan-millet hasretlerini anlatan ‘Bir Vatan ki’ şiirleri duygusal anlar yaşattı. Başkan Demirel, minik Mücahit’i alnından öperek kutladı. Doğu Türkistanlılar, Demirel’e geleneksel deri kırbaç ve Türkistan bayrağı hediye ettiler.

Adriyatik’ten Çin Seddi’ne Türk Dünyası Etimesgut’ta buluşturan, 8. Uluslar arası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali, 9 Eylül Cuma (Bugün) başlıyor. Program, saat 17.00’da Piyade Mahallesi pazaryerinden festival alanına kadar sürecek festival yürüyüşüyle start alacak.

Yürüyüşe, önde mehteran ve cirit takımı arkada festivale katılacak dernek vakıf ve Türk Cumhuriyetleri temsilcileri ile binlerce vatandaş katılacak. Festivalin açılışında ünlü sanatçı Kıraç muhteşem bir konser verecek. Belediye Başkanı Enver Demirel, tüm Türk dünyasını buluşturan bu büyük festivale tüm Ankaralılar davet etti.

Etimesgut Belediyesi 8. Uluslar arası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali başlıyor.
Festivale katılacak 24 dernek, vakıf ve Türk dünyasından dış temsilcilik, 9 gün boyunca kendileri için oluşturulan stantlarda kültür ve sanatlarını sergileyecekler. Her akşam üç hemşehri derneği, bir Türk Cumhuriyeti ya da dış temsilciliğin düzenleyeceği programlar yer alacak. Dernekler, kendileri için ayrılan gecede bütün kültür ve sanatlarını on binlere ulaştırma imkanı bulacaklar. Her gecenin finalinde ünlü bir sanatçı sahne alacak.  9 gün 9 gece sürecek festivalde Türk kültür ve sanatına ait,  her şey Başkent’te sergilenecek.
Türk kültür ve sanatı, Anadolu yemekleri, seyirlik oyunlar, folklor, müzik ve eğlenceler festivalde yer alacak.

Hakkında admin

Cevapla

x

Check Also

Doğu Türkistan’da oruç tutan tutuklanıyor

Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Abdulehed Er, yaşanan insanlık dramını gözler önüne ...

Uygurlar yeni baskılarla karşı karşıya

Doğu Türkistan’daki Uygurların yoğun olduğu Kuçar şehrine yeni atanan valinin bölge halkına yoğun baskı uyguladığı ...

“KALBİMİZİN DOĞUSU-DOĞU TÜRKİSTAN” PANELİ

Samsun İnsan Hakları ve İnsani Yardım Hareketi(İHH), Doğu Türkistan duyarlılığını artırmak iÇin Bafra ilçesinde “Kalbimizin ...

Türkiye’nin Doğu Türkistan Çıkmazı

Türkiye-Çin Halk Cumhuriyeti ilişkilerinin akıbeti ne olacak? Türkiye’nin Doğu Türkistan konusundaki tavrı Çin Halk Cumhuriyeti ...

ÖZGÜRLÜK İÇİN TÜRKİYE’YE GELDİLER

Özgürce yaşamak için uzun ve zor bir yolculuk sonrası Kayseri’ye ulaşan Uygur Türkleri Doğu Türkistan’daki ...

Doğu Türkistan’da yeni bir Boraltan faciası yaşanmasın

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TBMM Kürsüsü’nden okuduğu Boraltan Köprüsü ağıtının şairi Murat Darga işte böyle bir ortamda ...

BBP ve Alperen Ocaklarının Doğu Türkistan Basın Açıklaması

Kahramanmaraş BBP ve Alperen Ocaklarının Doğu Türkistan’da  Çin  tarafından yapılan zulümle ilgili olarak bir basın açıklaması ...

‘Zulümden kaçış’ 13 ay sürdü

Etnik ve dini baskı nedeniyle Çin’in Uygur Özerk Bölgesi’nden kaçtılar. Geride anne-babalarını, çocuklarını bırakanlar oldu. ...

Uygur Türkleri İçin “Yardım Ve Koordinasyon Merkezi” Çalışacak

Kayseri, Çin zulmünden kaçarak gelen Uygur Türkleri için elinden geleni yapıyor. Valilik de bu konuda ...