Anasayfa » Haberler » Çin’de 4 Uygur’a İdam Cezası Verildi

Çin’de 4 Uygur’a İdam Cezası Verildi

Çin’de 4 Uygur’a İdam Cezası Verildi . bu Uygurlar Hotan ve Kaşgar’da meydana gelen Çin işgalına karşi yapılmış olan eylemine karışmakla suçlanıyordu.

Çin mezalimi altında bulunan Doğu Türkistan’da 32 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırıları düzenledikleri iddiasıyla 4 Uygur idam cezasına çarptırıldı. Kaşgar ve Hotan kentlerinde geçen Temmuz ayında meydana gelen olaylarda rol oynadıkları iddia edilen diğer iki kişi de 19 yıl hapse mahkum edildi.

18 Temmuz ve 30-31 Temmuz tarihlerinde meydana gelen olaylarda 17 kişi ölmüş, en az 40 kişi yaralanmıştı.

eylem planlamak, gerçekleştirmek, yasadışı patlayıcı madde imal etmek, kundakçılık ve cinayetle suçlanan 6 Uygurdan ikisine ise 19’ar yıl hapis cezası verildi.

Hotan’da kalabalık bir grup polis karakoluna saldırmış; daha sonra Kaşgar’da yayaların üzerine kamyon sürülmesi çok sayıda Çin işgalçilarin ölümüne sebep olmuştu.

Çin işgal aldındakı Doğu Türkistan yıllardır Çin işgali altında bulunduğu için sık sık Uygurlarla bölgeye göç ettirirek yerleştirilen etnik Han Çinlileri arasında etnik çatışmalara sahne oluyor.

Temmuz’daki eylemlerin sorumluluğunu Türkistan İslami Partisi adlı bir grup üstlenmişti. Çinli yetkililer olaylardan Doğu Türkistan İslami Hareketi adlı örgütü sorumlu tutuyor ve örgüt militanlarının Pakistan‘da askeri eğitim gördüğünü ileri sürüyor.  Örgüt, sadece Çin değil Amerika ve başka ülkeler tarafından da terör örgütü olarak niteleniyor.

Ancak Pekin hükümeti bağımsızlık yanlısı Uygurların tümünü, eyleme girişmeseler bile terörist ve en masum gösterileri terör eylemi olarak niteliyor.

Cezalarla ilgili resmi açıklamada, sanıkların adil bir şekilde yargılandığı ve kendilerine yönetilen tüm suçlamaları kabul ettikleri belirtiliyor.

Uluslararası insan hakları örgütleri ise yargı sürecinin âdil ve şeffaf olduğu iddiasını reddediyor,  zanlıların kendi avukatlarını seçmelerine izin verilmediğini ve gözaltı süresince maddi ve manevi işkenceye tabi tutulduklarını ileri sürüyor.

İki yıl önce Uygurlarla bölgeye sonradan yerleşen Çinliler arasında çıkan çatışmalarda 200 kişi hayatını kaybetmişti. (VOA)

Hakkında admin

Cevapla

x

Check Also

Doğu Türkistan’da oruç tutan tutuklanıyor

Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Abdulehed Er, yaşanan insanlık dramını gözler önüne ...

Uygurlar yeni baskılarla karşı karşıya

Doğu Türkistan’daki Uygurların yoğun olduğu Kuçar şehrine yeni atanan valinin bölge halkına yoğun baskı uyguladığı ...

“KALBİMİZİN DOĞUSU-DOĞU TÜRKİSTAN” PANELİ

Samsun İnsan Hakları ve İnsani Yardım Hareketi(İHH), Doğu Türkistan duyarlılığını artırmak iÇin Bafra ilçesinde “Kalbimizin ...

Türkiye’nin Doğu Türkistan Çıkmazı

Türkiye-Çin Halk Cumhuriyeti ilişkilerinin akıbeti ne olacak? Türkiye’nin Doğu Türkistan konusundaki tavrı Çin Halk Cumhuriyeti ...

ÖZGÜRLÜK İÇİN TÜRKİYE’YE GELDİLER

Özgürce yaşamak için uzun ve zor bir yolculuk sonrası Kayseri’ye ulaşan Uygur Türkleri Doğu Türkistan’daki ...

Doğu Türkistan’da yeni bir Boraltan faciası yaşanmasın

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TBMM Kürsüsü’nden okuduğu Boraltan Köprüsü ağıtının şairi Murat Darga işte böyle bir ortamda ...

BBP ve Alperen Ocaklarının Doğu Türkistan Basın Açıklaması

Kahramanmaraş BBP ve Alperen Ocaklarının Doğu Türkistan’da  Çin  tarafından yapılan zulümle ilgili olarak bir basın açıklaması ...

‘Zulümden kaçış’ 13 ay sürdü

Etnik ve dini baskı nedeniyle Çin’in Uygur Özerk Bölgesi’nden kaçtılar. Geride anne-babalarını, çocuklarını bırakanlar oldu. ...

Uygur Türkleri İçin “Yardım Ve Koordinasyon Merkezi” Çalışacak

Kayseri, Çin zulmünden kaçarak gelen Uygur Türkleri için elinden geleni yapıyor. Valilik de bu konuda ...