Anasayfa » Haberler » Çin dört Uygur’u daha idam edecek

Çin dört Uygur’u daha idam edecek

Çin hükümeti tarafından geçtiğimiz günlerde idam cezasına çarptırılan 4 Uygur için BM’ye “idamları durdurun” çağrısı yapılacak       

Geçtiğimiz hafta Çin hükümeti tarafından idam cezasına çarptırılan Abdugheni Yusup, Ablikim Hasan, Muhtar Hasan ve Memet Niyaz Tursun isimli 4 Doğu Türkistanlı için Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği tarafından ‘idamları durdurun’ çağrısı yapıldı. İdamların durdurulması için BM Genel Sekreteri’ne mektup gönderilecek.

Dernek tarafından yapılan açıklamada, Çin hükümeti tarafından keyfi ve hızlı yargılamalar yapıldığı, bu yargılamaların adil olmadığı vurgulandı.

Dernek yetkilileri, 4 Doğu Türkistanlı’nın haklarında hiçbir delil olmamasına rağmen kendilerine işkence ile bazı suçların kabul ettrildiğini, bu nedenle adı geçen kişilerin 21 gün sonra idam edileceklerini belirttiler.

Dernek tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi: “2011 Temmuz ayı içerisinde Doğu Türkistan’ın Hotan şehrinde Urumçi olaylarından hemen sonra Çin’in baskı ve zulümlerinin yanı sıra özellikle Çinli yerleşimcilerin zorla Hotan Şehri’ne yerleştirilmesini protesto eden 20’den fazla Doğu Türkistanlı Çin polisi tarafından öldürüldü. Bu olaylar bahane edilerek özellikle dini eğitim alan ve veren Müslümanlardan yaklaşık 3000 kişi de tutuklandı.

ÇİN İDAM CEZAS VERDİ

Temmuz ayının sonunda Hotan olaylarının hemen arkasından Kaşgar’da da olaylar yaşandı ve Çin polisi tarafından bu olayların şüphelisi olarak ilan edilen Muammed Ali Tilivaldi ve Tursun Hasan isimli iki Doğu Türkistanlı vurularak öldürüldü. Dünyaya kapalı bir şekilde hızlı ve keyfi yargılamalar başlatan Çin Devleti bu olaylarla ilgili tutukladığı kişilere uzun süreli hapis ve idam cezası verdi.

Çin’in Hotan ve Kaşgar’daki olaylarıyla bağlantılı olduklarını iddia ettiği dört Uygur geçtiğimiz hafta Çin hükümeti tarafından idam cezasına çarptırıldı. Abdugheni Yusup, Ablikim Hasan, Muhtar Hasan ve Memet Niyaz Tursun isimli Doğu Türkistanlılara işkence ile bazı suçlar kabul ettirilerek haklarında yeterli delil olmamasına rağmen idam cezası verildi.

Geçtiğimiz hafta verilen bu idam kararının, ilanından itibaren bir ay içinde infaz edileceği bildirilmektedir. Uluslar arası toplum harekete geçmediği taktirde yukarıda ismi yazılan dört Doğu Türkistan’lının cezası 21 gün sonra infaz edilecektir.

BM’YE MEKTUP GÖNDERİLECEK

Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği , infazların durdurulması ve dört kişiye verilen idam cezasının kaldırılması için yarın saat: 11:00’da Fatih Postanesi’nden Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon’a mektup göndererek bir basın açıklaması yapacak.

Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği , Basın açıklamasına çok sayıda medya kuruluşunun ve vatadanşların katılması bekliniyor.”

Hakkında admin

Cevapla

x

Check Also

Doğu Türkistan’da oruç tutan tutuklanıyor

Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Abdulehed Er, yaşanan insanlık dramını gözler önüne ...

Uygurlar yeni baskılarla karşı karşıya

Doğu Türkistan’daki Uygurların yoğun olduğu Kuçar şehrine yeni atanan valinin bölge halkına yoğun baskı uyguladığı ...

“KALBİMİZİN DOĞUSU-DOĞU TÜRKİSTAN” PANELİ

Samsun İnsan Hakları ve İnsani Yardım Hareketi(İHH), Doğu Türkistan duyarlılığını artırmak iÇin Bafra ilçesinde “Kalbimizin ...

Türkiye’nin Doğu Türkistan Çıkmazı

Türkiye-Çin Halk Cumhuriyeti ilişkilerinin akıbeti ne olacak? Türkiye’nin Doğu Türkistan konusundaki tavrı Çin Halk Cumhuriyeti ...

ÖZGÜRLÜK İÇİN TÜRKİYE’YE GELDİLER

Özgürce yaşamak için uzun ve zor bir yolculuk sonrası Kayseri’ye ulaşan Uygur Türkleri Doğu Türkistan’daki ...

Doğu Türkistan’da yeni bir Boraltan faciası yaşanmasın

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TBMM Kürsüsü’nden okuduğu Boraltan Köprüsü ağıtının şairi Murat Darga işte böyle bir ortamda ...

BBP ve Alperen Ocaklarının Doğu Türkistan Basın Açıklaması

Kahramanmaraş BBP ve Alperen Ocaklarının Doğu Türkistan’da  Çin  tarafından yapılan zulümle ilgili olarak bir basın açıklaması ...

‘Zulümden kaçış’ 13 ay sürdü

Etnik ve dini baskı nedeniyle Çin’in Uygur Özerk Bölgesi’nden kaçtılar. Geride anne-babalarını, çocuklarını bırakanlar oldu. ...

Uygur Türkleri İçin “Yardım Ve Koordinasyon Merkezi” Çalışacak

Kayseri, Çin zulmünden kaçarak gelen Uygur Türkleri için elinden geleni yapıyor. Valilik de bu konuda ...