Anasayfa » Haberler » Çin, Ortadoğu’ya Doğu Türkistanlılar’la girecek

Çin, Ortadoğu’ya Doğu Türkistanlılar’la girecek

55 azınlık etnik grubun yaşadığı Çin, Ortadoğu’ya yönelik adımlarını Müslüman etnik gruplarla hızlandırmak istiyor.

Doğu Türkistan olarak bilinen Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nin merkezi Urumçi ve Ningşia Hui Özerk Bölgesi’nin merkezi Yinçuan’da kısa süre önce düzenlenen 1. Çin-Avrasya Fuarı ile 2. Çin-Arap Ülkeleri Ekonomi ve Ticaret Forumu bu amaca yönelik girişimler olarak değerlendiriliyor.

Çin, Ortadoğu
Çin, Ortadoğu
Çin, Ortadoğu
Çin, Ortadoğu

 

 

 

YİNÇUAN – AA – 55 azınlık etnik grubun yaşadığı Çin, Ortadoğu’ya yönelik adımlarını Müslüman etnik gruplarla hızlandırmak istiyor.
Doğu Türkistan olarak bilinen Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nin merkezi Urumçi ve Ningşia Hui Özerk Bölgesi’nin merkezi Yinçuan’da kısa süre önce düzenlenen 1. Çin-Avrasya Fuarı ile 2. Çin-Arap Ülkeleri Ekonomi ve Ticaret Forumu bu amaca yönelik girişimler olarak değerlendiriliyor.
Adı geçen iki organizasyona katılan temsilcilerin ortak görüşü, ithal ettiği petrolün yarısını Suudi Arabistan ve İran’dan alan Çin, bu bölgeyle olan ekonomik ve ticari ilişkilerini çeşitlendirmek istiyor. Çin’in bir amacı da 1,3 milyar dolara ulaştığı tahmin edilen helal gıda pazarından daha fazla pay alabilmek.
Çin Komünist Partisi Ningşia Hui Özerk Bölgesi Komitesi Sekreteri Can Yi, forumun açılış törenindeki konuşmasında, bölgede yaşayan Hui etnik grubunun Arap halkıyla kültür, din, örf ve adet de dahil olmak üzere birçok alanda benzerliklere sahip olduğuna işaret etti. Bu nedenle Çin-Arap dostluk işbirliği konusunda Ningşia’nın özgün bir coğrafi konuma ve kültürel avantajlara sahip olduğunu ileri süren Çinli yetkili, zengin kaynakları ve sektörel altyapısının Arap ülkeleriyle işbirliğinde Ningşia’ya büyük potansiyel ve geniş bir ufuk sağladığını savundu.
Çin’deki beş özerk bölgeden biri olan 66 bin 400 kilometrekare genişliğindeki Ningşia Hui Özerk Bölgesi’nin nüfusu 6 milyon 320 bin. Bunun yüzde 36’sını Müslüman Huiler oluşturuyor. Resmi verilere göre Çin’deki 20 milyon kadar Müslümanın yüzde 10’u bu bölgede yaşıyor.

-NİNGŞİA İSLAM ENSTİTÜSÜ

Bölgenin önemli eğitim kurumlarının başında Ningşia İslam Enstitüsü geliyor. Çin hükümetinin 1985 yılında aldığı kararla kurulan okula İslam Kalkınma Bankası 1,138 milyon ABD doları bağış yapmış. 1989’da eğitime başlanan Yinçuan’daki okulda üst düzey din görevlileri yetiştiriliyor.
Okulda şu anda 82’si kız olmak üzere 300’den fazla öğrenci öğrenim görüyor. 52 öğretmenin biri Mısırlı, biri de Yemenli.
Enstitünün şu ana kadar verdiği 2153 mezunun bir kısmı camilerde görev yapıyor, aralarında eğitimine yurt dışında devam edenler de var. Mezunların bir kısmı ise şirketlerde veya resmi kurumlarda Arapça tercümanı olarak çalışıyor.

-HUİ KÜLTÜR PARKI-

Bölgede Hui kültürünü yansıtan yerlerden biri de Hui Kültürü Parkı. Yongning ilçesinde yapımına 2005’de başlanan ve 2008’de açılan park İslam mimarisinin özelliklerini yansıtıyor.
Parktaki cami ibadet için kullanılmıyor. Burada ziyaretçilere İslamiyet ve ibadet hakkında bilgiler veriliyor. Parkta İslami giysilerin ve hediyelik eşyaların satıldığı bir mağaza da bulunuyor.
Buranın ziyaretçilerinin çoğunluğunu ülkenin diğer şehirlerinden gelen Çinliler oluşturuyor. Hui Müslümanlarına ise şehrin diğer camilerinde rastlamak mümkün.

-ÇÖLLEŞMEYLE MÜCADELE

Çinli yetkililer Arap ülkeleriyle aralarındaki önemli işbirliği alanlarından biri olarak da çölleşmeyle mücadeleyi görüyor.
Maovusu çölünün güneybatı ucunda oluşturulan Bacitan Kum Kontrol Parkı’nda yeşil alan oluşturma çabaları sürüyor.
Çalışmalarına ilk kez 19537de başlanan parkta şu ana kadar 24 bin hektar genişliğinde alanda çölleşme tamamen önlenmiş durumda.

Hakkında admin

Cevapla

x

Check Also

Katil Çin’in Türkiye Büyükelçiliğine Uygur Türklerinden tepki

Katil Çin’in Türkiye Büyükelçiliği, mağdur Uygurların yaptığı haklı eyleme için skandal bir açıklama yayınladı. eyy ...

hadsiz Çin Büyükelçiliği Uygur Türkleri konusunda Saadet partisini hedef aldı

Katil Çin’in Türkiye Büyükelçiliği, mağdur Uygurların yaptığı haklı eyleme için skandal bir açıklama yayınladı. Yapılan ...

ABD’den Çin’e Uygur Politikası Uyarısı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Çin yönetimine Uygurlar, Tibetliler ve Hong Konglular’a karşı baskıcı politikalarıyla ...

5 şubat Gulca katliamı ve Doğu Türkistan’ın son durumu ile ilgili basın açıklaması gerçekleşti

5 şubat Gulca katliamı ve Doğu Türkistan’ın son durumu ile ilgili basın açıklaması gerçekleşti 5 ...

Uygur Türkler üç kuruşluk ticarete feda edilemez

Ahmet B Arcilasun Bugüne kadar dinlemeyen varsa mutlaka dinlemelidir; Uygur kızı Nursimangül Abdurreşid’i mutlaka dinlemelisiniz. ...

TBMM TV o yayını neden kesti?

Habertürk yazarı Kübra Par, İYİ Parti lideri Meral Akşener’in grup toplantısında kürsüye 3 yıldır ailesinden ...

Nursimangül: Dünya neyi bekliyor?

Mehmet KARA Koronavirüs musîbetini dünyanın başına saran Çin, diğer yandan da dünyanın gözü önünde Uygurlara ...

Meral Akşener’e Doğu Türkistan tepkisi: ‘Haritada göster desen Kamboçya’yı gösterir’

İP Genel Başkanı Meral Akşener’in Doğu Türkistan çıkışına tepki gösteren Türkgün yazarı Yıldıray Çiçek, “Haritada ...

Çin yönetimin, Doğu Türkistan bölgesinde Müslümanların tüm hayatlarının anlık takip edildiği ortaya çıktı.

Çin hükümetinin, Sincan bölgesinde yaşayan Müslümanların telefon görüşmeleri, seyahatleri ve akrabalarıyla bir araya gelmeleri dahil ...