Anasayfa » Haberler » TÜRKİYE-ÇİN ORTAK TATBİKATI ABD’Yİ ENDİŞELENDİRDİ

TÜRKİYE-ÇİN ORTAK TATBİKATI ABD’Yİ ENDİŞELENDİRDİ

Amerika, stratejik düşman olarak gördüğü Çin’in Türkiye ile olan askeri ilişkilerinden endişeli. Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon’un hazırladığı Çin’in askeri faaliyetleriyle ilgili raporda Türkiye ve Çin arasındaki askeri ilişkileri anlatan bilgiler de yer alıyor. Raporda geçen yıl Çin Hava Kuvveteri’nden uçakların da katıldığı ortak askeri tatbikat sırasında Çin’in savaş uçaklarını eşi benzeri görülmemiş bir ustalıkla Türkiye’ye naklatmeyi başardığı yazıyor. Raporda Çin’in askeri alandaki hızlı gelişimine dikkat çekiliyor.

Amerikan Savunma Bakanlığı tarafından hazırlanan ve Amerikan Kongresi’ne sunulan “Çin’de Askeri ve Güvenlik Alanındaki gelişmeler 2011” raporunda Türkiye ile Çin arasındaki askeri ilişkilere dair bilgiler yer alıyor.

Çin’in  ikili ve çok uluslu askeri tatbikatlarını içeren tabloda 2010 yılında Çin’in Türkiye’yle hava ve kara tatbikatı gerçekleştirdiği belirtiliyor.

Raporda, Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun olası bir tehdit durumunda savaş uçaklarını uzak mesafelere başarıyla nakletmeyi yeni görever arasında ele aldığı bilgisi veriliyor. Bu çerçevede 2010 yılındaki Türkiye-Çin hava tatbikatına dikkat çekiliyor:
“Eylül 2010’da Halk Kurtuluşu Ordusu hava gücü, ortak tatbikata katılmak için, Su-27 savaş uçaklarını eşi benzeri görülmemiş bir şekilde Türkiye’ye nakletti.”

Amerikan Savunma Bakanlığı’nın raporunda Çinli üst düzey askeri komutanların 2005 ve 2009 yıllarında Türkiye’yi ziyaret ettiği, 2010 yılında da Türk askeri yetkililerinin Çin’e gittiği bilgisi de yer alıyor.

“Çin’de Askeri ve Güvenlik Alanındaki gelişmeler 2011” raporunda Çin’in ekonomik gücünün yanı sıra askeri alanda kaydettiği hızlı yükselişle dikkat çekiliyor. Çin’in askeri teknoloji alanında Amerika’yı yakalamak üzere olduğu, 2020’ye kadar Çin’in çok modern bir ordu kuracağı bilgisi Amerikan Kongresi’ne sunulan raporda yer alıyor.

Pentagon’un dikkat çeken bir saptması da Çin’in 21. yüzyılın en önemli yükselen uluslararası aktör olduğu yönünde.

Rapor Çin’in askeri alanda giderek Amerika’nın rakibi haline geldiğini ortaya koyuyor. Amerikan Savunma Bakanlığı Çin’in askeri gelişimini yakından takip ediyor ve bu konuda Kongreye yıllık rapor sunuyor.

kaynak: ulusal kanal:

Hakkında admin

Cevapla

x

Check Also

Orta Asya’da propaganda rekabeti için ABD’ye yeni kaynak

ABD’nin 2017 yılı mali bütçesinde Orta Asya’daki ülkelere Rusya’ya karşı propaganda gücünü artırmak için ek ...

Doğu Türkistan’da bir gece

Hamburg’da yaşayan Memet Aydemir, ata yurdumuz Türkistan’a turist kimliğiyle giderek soydaşlarımızın gündelik hayatıyla ilgili yüzlerce ...

Uygurlar’dan Çin-HDP yakınlığına tepki

Uygurlar, Çin Komünist Partisi’nin HDP’ye yaptığı davetin reddedilmesini istedi. Uygurlar, Çin’in HDP’yi Türkiye’ye karşı kullanmak ...

Çin’in Fransa işbirliği ile Türk vatandaşlarına İnterpol Tuzağı kanıtlandı

Çin’in Fransa işbirliği ile Türk vatandaşlarına İnterpol Tuzağı kanıtlandı Doğu Türkistan Bülteni   haber sitesi ...

Çin İstihbaratı, 150 Ajan İle İstanbul’a Giriş Yaptı

150 Çin istihbarat ajanı, Polis ve Özel Harekatçıları , Türkiye’ye, Rusya ve Esad yanlısı olarak ...

ÜLKÜ OCAKLARI DERGİSİ’NDEN DOĞU TÜRKİSTAN’A ÖZEL SAYI

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı, aylık olarak yayınlanan “Ülkü Ocakları” dergisinin Ağustos 2015 sayısını ...

Doğu Türkistan’da oruç tutan tutuklanıyor

Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Abdulehed Er, yaşanan insanlık dramını gözler önüne ...

Doğu Türkistan’da Ramazan katliamı: 18 ölü…

“Doğu Türkistan için harekete geçin” çağrısı… Çin’in Uygur bölgesi olarak da bilinen Şincan eyaletinde polis ...

‘İpek Yolu’nun Batı’ya açılan kapısı

Çin’in başlattığı projelerin, ülke ekonomisini daha da ileriye taşıması bekleniyor. Projeyle, Doğu Türkistan topraklarını içine ...