Anasayfa » Haberler » ÇİN: ABD’Yİ TİCARET SAVAŞI VE KÜRESEL KRİZİN SÜRMESİ İLE TEHDİT EDİYOR

ÇİN: ABD’Yİ TİCARET SAVAŞI VE KÜRESEL KRİZİN SÜRMESİ İLE TEHDİT EDİYOR

ÇİN: ABD’Yİ TİCARET SAVAŞI VE KÜRESEL KRİZİN SÜRMESİ İLE TEHDİT EDİYOR

Çin’in, bugün (10.10.2011 Pazartesi), bu hafta ABD Senatosu’nda oylanması beklenen, Pekin’e para biriminin değerini yükseltmesi yönünde baskı yapılması amacını güden tasarı ile ilgili çağrısını tekrarladığı, eğer tasarı geçerse bunun iki ülke arasında ticaret savaşı ve Çin-ABD bağlarının incinmesi ile sonlanacağını söylediği ileri sürülmüştür.

“China: U.S. vote on currency bill would result in trade war” başlıklı haberde, Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Cui Tiankai’nin, brifing sırasında, gazetecilere açıklamalarda bulunduğu; Cui Tiankai’nin, ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşının ABD’ye ileri derecede zarar verebileceğini ve Dünya ekonomisinin iyileşmesini engelleyebileceğini söylediği;

para birimleri değerinin altında olan ülkelerden yapılan ithalata ilişkin tarifeler konusundaki ABD mevzuatının, önümüzdeki Salı günü (11.10.2011) Senato’da son kez oylanacağı; bir çok ekonomistin, Çin’in, kendi ihracatçılarına küresel pazarda avantaj sağlamak için, Yuan’ın değerini düşük tuttuğunu söylediği; fakat Pekin’in, 2005 yılından bu yana Amerikan Doları karşısında % 30 değer kazanan Yuan konusunda kademeli bir reform yapmayı taahhüt ettiği belirtilmiştir.

Bu hafta Kongre’de yaşanacaklar, başlıkta geçen soruların cevabını biraz daha açıklığa kavuşturacaktır. Ancak Çin’in döviz rezervleri ne kadar yüksek olursa olsun, ekonomik açıdan ne kadar iyi durumda olursa olsun, sonuçta Pekin de kürsel ekonominin bir parçasıdır. Döviz rezervlerinin yüksekliği ve ekonomisinin en iyilerden oluşu, tam tersi yönde, belki de en çok Çin’i etkileyecektir.

Çin mallarının alıcısının azalması, Çin’in ihracatının gerilemesi, Çin malları almaları için verilen/açılan kredilerin geri dönmemesi, her halde ve hiç şüphesiz önce Çin’in yükselişinin durması, arkasında da Çin için bir gerileme sürecinin başlaması anlamına gelecektir. Çin mallarının satılmaması, Pekin’in içerde ve dışarıda döndürdüğü çarkı durduracaktır. Pazar ve istihdam, Pekin Yönetimini en çok meşgul edecek iki konu olacaktır. Daha önce ASCMER tarafından yapılan, “Yuan: Çin-ABD Rekabeti Ekonomi Politiğe Kayıyor” başlıklı, 29 Eylül 2011 tarihli haber/yorumda (bu yorum için,www.ascmer.org adresindeki “Asya:Haberler ve Yorumlar” başlığına gidilebilir.)

Pekin’in yine ABD’ye yaptığı “Yuan’ı politize etme” yönündeki çağrısı ele alınmış ve özetle ABD’nin söz konusu yaklaşımının yerinde ve Çin karşısında etkili olacağı belirtilmişti. Çin’in, uluslararası politikada ilk defa mevcut konumuna geldiği, ABD’nin ise İkinci Dünya Savaşı da dahil bir çok sorunlu dönemi ve krizi geride bırakarak bugünlere geldiği (dolayısıyla ciddi deneyim sahibi olduğu),

Çin’in 1.4 milyar nüfusunun kendisinin en zayıf yanını oluşturduğu düşünülürse, Pekin’den ABD’ye gelen çağrıların ve uyarıların o aşamada kalacağı, bunların eyleme dökülmüş devamının gelmeyeceği, Pekin’in daha ilerisini göze alamayacağı, göze almasının küçülen Dünyada en çok Çin’i olumsuz olarak etkileyeceği ve Çin’in uluslararası politikadaki mevcut konumunu kaybedebileceği değerlendirilmektedir.

kaynak: ascmer

 http://ascmer.org/sayfa.aspx?IcerikId=284

Hakkında admin

Cevapla