Anasayfa » Haberler » Çin, ayakkabı tamircilerini de vurdu

Çin, ayakkabı tamircilerini de vurdu

Nevşehir’de ayakkabı tamirciliği yapan Necati Bayrakçeken Çin’den gelen düşük kaliteli ayakkabıların tamircilik sektörünü bitme noktasına getirdiğini söyledi.

Bir zamanların popüler mesleklerinden biri olan ayakkabı tamirciliği Çin’den gelen düşük kaliteli ayakkabılarla birlikte bitme noktasına geldi.

Vatandaşlar tarafından daha çok seri üretim ayakkabıların tercih edilmesiyle birlikte Nevşehir’de ayakkabıcı tamircilerinin sayısı giderek azalıyor.

Nevşehir Merkez ilçe Lale Caddesi’nde 21 yıldır ayakkabı tamirciliği yapan 77 yaşındaki Necati Bayrakçeken vatandaşların deforme olan ayakkabıları tamir ettirmek yerine, yenisini almayı tercih ettiklerini belirterek ayakkabıcılık mesleğinin bitme noktasına geldiğini belirtti.

Lale Caddesi’ndeki dükkanında 1970’li yıllarda ağabeyiyle birlikte ayakkabı imalatı da yaptıklarını belirten Bayrakçeken, teknolojinin gelişmesi ve fabrika ürünü ayakkabıların piyasada daha geniş yer bulmasıyla birlikte maliyetini kurtarmadığı ve talep olmadığı için imalat işini bırakmak zorunda kaldıklarını söyledi.

Vaktiyle tadilat işlerini yetiştiremeyen Bayrakçeken, şimdilerde günde üç veya dört ayakkabı ancak tamir edebiliyor. Çin malı düşük kaliteli ayakkabıların, el emeği ayakkabılara tercih edildiğini söyleyen Bayrakçeken; “Piyasa ucuz kalitesiz Çin malı ayakkabılarla dolu.

Vatandaşlar, ayakkabısının tabanı çıktığında tamir ettirmek yerine 15-20 liraya yenisini alıyor. Günde ancak 3-4 kişi ayakkabı tamiratı için geliyor. Şu anda Nevşehir’de ayakkabı tamirciliği yapan 5-6 kişi var. Tamircilerin çoğunluğunu emekli insanlar oluşturuyor.” dedi.

Çin malı ayakkabıları almak yerine deforme olan ayakkabılarını tamir ettirdiğini söyleyen bir müşteri “Çin malı ayakkabıları aldığımızda uzun süre kullanamıyoruz. Kısa bir süre sonra yırtılıyorlar, tamir ettirmesi de güç oluyor. Ayakkabı alacağım zaman en kaliteli olanı almaya çalışıyorum. Yırtıldığında veya zarar gördüğünde ise tamirciye getiriyorum.” dedi.

CİHAN

Çırak bulmakta zorluk çektiklerini belirten Bayrakçeken gençlerin bu mesleğe ilgi duymamasına da hak veriyor. Kendi çocuklarını da farklı meslek gruplarına yönlendirdiğini söyleyen Bayrakçeken “Çocuklarını ayakkabı tamirciliğine yönlendirmeyen ailelerde haklı. Çünkü bu meslekle ev geçindirilmesi imkansız. Ayakkabı tamirciliği bizimle birlikte birkaç yıl içinde maziye karışır” dedi.

Hakkında admin

Cevapla

x

Check Also

Doğu Türkistan’da oruç tutan tutuklanıyor

Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Abdulehed Er, yaşanan insanlık dramını gözler önüne ...

Uygurlar yeni baskılarla karşı karşıya

Doğu Türkistan’daki Uygurların yoğun olduğu Kuçar şehrine yeni atanan valinin bölge halkına yoğun baskı uyguladığı ...

“KALBİMİZİN DOĞUSU-DOĞU TÜRKİSTAN” PANELİ

Samsun İnsan Hakları ve İnsani Yardım Hareketi(İHH), Doğu Türkistan duyarlılığını artırmak iÇin Bafra ilçesinde “Kalbimizin ...

Türkiye’nin Doğu Türkistan Çıkmazı

Türkiye-Çin Halk Cumhuriyeti ilişkilerinin akıbeti ne olacak? Türkiye’nin Doğu Türkistan konusundaki tavrı Çin Halk Cumhuriyeti ...

ÖZGÜRLÜK İÇİN TÜRKİYE’YE GELDİLER

Özgürce yaşamak için uzun ve zor bir yolculuk sonrası Kayseri’ye ulaşan Uygur Türkleri Doğu Türkistan’daki ...

Doğu Türkistan’da yeni bir Boraltan faciası yaşanmasın

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TBMM Kürsüsü’nden okuduğu Boraltan Köprüsü ağıtının şairi Murat Darga işte böyle bir ortamda ...

BBP ve Alperen Ocaklarının Doğu Türkistan Basın Açıklaması

Kahramanmaraş BBP ve Alperen Ocaklarının Doğu Türkistan’da  Çin  tarafından yapılan zulümle ilgili olarak bir basın açıklaması ...

‘Zulümden kaçış’ 13 ay sürdü

Etnik ve dini baskı nedeniyle Çin’in Uygur Özerk Bölgesi’nden kaçtılar. Geride anne-babalarını, çocuklarını bırakanlar oldu. ...

Uygur Türkleri İçin “Yardım Ve Koordinasyon Merkezi” Çalışacak

Kayseri, Çin zulmünden kaçarak gelen Uygur Türkleri için elinden geleni yapıyor. Valilik de bu konuda ...