Anasayfa » Makale ve Analizler » Doğu Türkistan ne yana düşer?

Doğu Türkistan ne yana düşer?

Batılı devletlerden ve BM’den beklentisi olmayan Müslümanlar, yaşanan zulmün durdurulması konusunda ülkelerinden etkili adım atmalarını bekliyor.

Ancak maalesef, mevcut koşullarda tek başına herhangi bir İslam ülkesinin Çin’e baskı yapmasıyla sonuca ulaşmak mümkün değil.

Niçin mi?

Çünkü; Hiç bir İslam ülkesinin tek başına askeri ve ekonomik bakımdan ABD ile her kulvarda yarışan Çin’e direkt olarak baskı yapma gücü yok.

Örneğin Türkiye…

Çin’den milyarlarca dolar kredi aldığı belirtilen Türkiye, Pekin’e baskı yapabilir mi?

Hayır.

İran da Pekin’e baskı yapamaz.

Çünkü; Nükleer programı dolayısıyla Batılı ülkelerin yaptırım hatta askeri müdahale tehdidi altındaki İran, Çin’in BM Güvenlik Konseyi’ndeki veto gücüne ihtiyaç duyuyor.

Pakistan da Pekin’e baskı yapamaz.

Çünkü; İslamabad yönetimi de Hindistan’a karşı Çin’in desteğine ihtiyaç duyuyor.

Ülkesindeki doğal gaz yataklarının işletilmesini Çin’e veren Sudan da Pekin’e baskı yapamaz. ÇÜNKÜ; Hartum’un da Çin’in veto gücüne ihtiyacı var.

Bu örnekleri çoğaltmak mümkün…

Bu zulmün durması için yapılacak en etkili adımın İslam ülkelerinin ortak tavır belirlemesiyle olacağı, muhakkak.

Ortak tavrın belirlenmesini sağlayacak yegane kuruluş da BM’den sonra en çok üyeye sahip olan İslam Konferansı Teşkilatı (İKT)’dır.”

Bu tespitler, İHH’nın öncülüğünde düzenlenen ” Hür Doğu Türkistan” konferansında konuşan “Mazlumların sesi” Mazlum-Der’in Başkanı Faruk Ünsal’ın tespitleriyle birebir örtüşüyordu.

Zira Ünsal,  konferansta şu tespitlerde bulundu:

İslam ülkeleri stratejik ve politik desteğine ihtiyaç duyduğu için Çin’e gereken tepkiyi gösterememektedir.

Pakistan, Hindistan’a karşı destek beklediği için ülkesine kaçan Uygurları, Çin’e iade ediyor. İade edilenlerin hepsi idam ediliyor.

-Şangay İşbirliği Teşkilatı kuralları gereğince, üye ülkeler olan Türkî Cumhuriyetler de aynı şekilde zulümden kaçan Uygurları Çin’e teslim ediyor.

-Çin üzerinde en etkili olabilecek güç,  Prof. Ekmeleddin İhsanoğlu’nun genel sekreteri olduğu İslam Konferansı Teşkilatı’dır.

-Mazlum-Der Genel Başkanı Faruk Ünsal, bu tespitlerinin yanı sıra çok önemli önerilerde bulundu. Ünsal’ın önerileri şöyleydi:

-Doğu Türkistan sorunu, büyük aşama kaydedilmesine rağmen geçmişte olduğu gibi ülkemizde bir partinin meselesi halinden çıkarılarak, tüm insanlığın meselesi haline dönüştürülmeli.

-Çin kökenli Müslümanlar olan Hui’lerle Uygur Müslümanları aralarındaki mesafeli duruşa son vererek, daha yakın ilişki kurmaya çalışmalıdır.

-Sincan ismi, gayrı meşru bir isimdir. Bunu tüm dünyaya ilan etmeliyiz.

-Doğu Türkistan meselesine ilgisizliğin temelinde, bu sorun konusundaki bilgisizlik yatmaktadır. Çin’in kalın duvarları arkasından bilgi sızmamaktadır. Bu konuda dünyayı bilgilendirmeliyiz.

Çin, yönetiminin tüm dinlere mesafeli oluşu dolayısıyla camilere giriş yasağı koyduğu yönündeki iddialar gerçek dışıdır. Camilere konulan listelerin benzerleri Konfüçyus ibadethanelerine konulmamaktadır. Dolayısıyla Çin’in bu yasakçı tutumu sadece Müslümanlara karşıdır.

-Çin’in öne sürdüğü “istatistikî veriler, tamamen sanal gerçeklerden” oluşmaktadır.

-Dalay Lama’nın popülaritesi dolayısıyla Tibet’e ilgi var, ancak dünyanın Doğu Türkistan’a olan ilgisini çekmenin yolları aranmalı.

Doğu Türkistan konusunda ayrıntılı bilgilerin, çarpıcı görüşlerin yer aldığı söyleşileri yarından itibaren yayımlayacağız…

kaynak: http://www.milligazete.com.tr/makale/islam-dunyasinin-cin-sessizligi-157302.htm

Hakkında admin

Cevapla

x

Check Also

Doğu Türkistan’da oruç tutan tutuklanıyor

Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Abdulehed Er, yaşanan insanlık dramını gözler önüne ...

Uygurlar yeni baskılarla karşı karşıya

Doğu Türkistan’daki Uygurların yoğun olduğu Kuçar şehrine yeni atanan valinin bölge halkına yoğun baskı uyguladığı ...

“KALBİMİZİN DOĞUSU-DOĞU TÜRKİSTAN” PANELİ

Samsun İnsan Hakları ve İnsani Yardım Hareketi(İHH), Doğu Türkistan duyarlılığını artırmak iÇin Bafra ilçesinde “Kalbimizin ...

Türkiye’nin Doğu Türkistan Çıkmazı

Türkiye-Çin Halk Cumhuriyeti ilişkilerinin akıbeti ne olacak? Türkiye’nin Doğu Türkistan konusundaki tavrı Çin Halk Cumhuriyeti ...

ÖZGÜRLÜK İÇİN TÜRKİYE’YE GELDİLER

Özgürce yaşamak için uzun ve zor bir yolculuk sonrası Kayseri’ye ulaşan Uygur Türkleri Doğu Türkistan’daki ...

Doğu Türkistan’da yeni bir Boraltan faciası yaşanmasın

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TBMM Kürsüsü’nden okuduğu Boraltan Köprüsü ağıtının şairi Murat Darga işte böyle bir ortamda ...

BBP ve Alperen Ocaklarının Doğu Türkistan Basın Açıklaması

Kahramanmaraş BBP ve Alperen Ocaklarının Doğu Türkistan’da  Çin  tarafından yapılan zulümle ilgili olarak bir basın açıklaması ...

‘Zulümden kaçış’ 13 ay sürdü

Etnik ve dini baskı nedeniyle Çin’in Uygur Özerk Bölgesi’nden kaçtılar. Geride anne-babalarını, çocuklarını bırakanlar oldu. ...

Uygur Türkleri İçin “Yardım Ve Koordinasyon Merkezi” Çalışacak

Kayseri, Çin zulmünden kaçarak gelen Uygur Türkleri için elinden geleni yapıyor. Valilik de bu konuda ...