Anasayfa » Haberler » Bağımsızlığın 20. Yılında Türk Cumhuriyetleri konulu toplantıda Doğu Türkistan

Bağımsızlığın 20. Yılında Türk Cumhuriyetleri konulu toplantıda Doğu Türkistan

Ankara’da “Bağımsızlıklarının 20. Yılında Türk Cumhuriyetleri” Konulu Toplantı Yapıldı

5-6 Ekim günleri Türkiye’nin Ankara şehrinde “Bağımsızlığın 20. yılında Türk Cumhuriyetleri” mevzulu ilmi muhakeme toplantısı yapıldı.

 Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Abdullah Gül “Bağımsızlığının 20. Yılında Türk Cumhuriyetleri” konulu Toplantıya katılarak konuşma yaptı. 5 Ekim 2011

Türkiye Başbakanlık dairesi, Türkiye Dışişleri bakanlığı Kazakistan ve Türkiye’nin ortaklaşa kurduğu Üniversitelerden Ahmet Yesevi Üniversitesinin ortaklığı ile düzenlenen bu toplantıya Orta Asya Türk Cumhuriyetlerinden, Türkiye’den ve bazı Türk topluluklarından uzmanlar katıldılar. 5 Ekim günü Ankara Rixos Otelde yapılan açılış törenine Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Dışişleri bakanı Ahmet Davutoğlu, Türk Cumhuriyetlerinden sorumlu devlet bakanı Bekir Bozdağ ve Türk Cumhuriyetlerinin Ankara’daki Büyükelçileri katıldılar. Toplantının açılış konuşmasını Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Dışişleri bakanı Ahmet Davutoğlu yaptılar.

“Bağımsızlıklarının 20.yılında Türk Cumhuriyetleri” mevzulu toplantı salonu görünüşü. 5 Ekim 2011

Abdullah Gül Türkiye önderliğindeki 6 devlet halkının aynı milletten olduğunu, bu yüzden yakından dayanışmanın şart olduğunu beyan ederek şöyle dedi:

-6 Devlet bir millet anlayışı içerisinde çalışmamız gerekir. Dayanışmayıp kendi başlarına hareket eden devletler meselelerini halledemezler. Biz Türkiye Cumhuriyeti devleti olma sıfatımız ile aşikâr bir şekilde kardeş Türk Cumhuriyetleri ile dayanışma içerisindeyiz. Bundan çekinmeyiz.

Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül 20 yıldan beri Türk Cumhuriyetlerinin nice muvaffakiyetler elde ettiklerini söyledi. Gül güçlü devlet olmak için yapılması gerekenler hakkında şöyle dedi: -Hangi devlet gerçekçi ve devamlı şekilde kendisini yenileyip, yasalar, demokrasi ve ekonomi cihetinde, özellikle de eğitim yönünden reformlar yaparak yoluna devam ederse, o devlet güçlü devlet olur.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Abdullah Gül 20. Asrın Türk milletinin gözyaşları ile dolu bir asır olduğunu beyan ederek şöyle dedi:

-20. Asır Türk milletine çok dert-elemler getirdi. Türk dünyasının ve İslam dünyasının en büyük gemisi olan Osmanlı imparatorluğu çöktü. Anayurdumuzdaki kardeşlerimiz önce Rus emperyalizminin işgaline, sonra da Sovyetler Birliğinin saldırısına maruz kaldılar. Türk milleti ikinci dünya savaşında ve de soğuk savaş döneminde çok dert-elemler çekti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül 20. Asrın Türklerin dert-elem çektikleri bir asır olması ile beraber, Türklerin yeniden dirilişine de sahne olduğunu ifade ederek şöyle dedi: -1923 yılında Türkiye Cumhuriyeti kuruldu. Bu Cumhuriyet kurulalı neredeyse 100 yıl olmak üzere. Bundan 20 yıl önce Orta Asya Türk cumhuriyetleri bağımsız oldular. Bu bir diriliştir.

Abdullah gül açılış konuşmasında 6 Cumhuriyet arasındaki dayanışmayı arttırmak için birçok katkılar yaptıklarını, mesela 2009 yılında Türk Cumhuriyetleri Konseyi adı le bir birliğin kurulduğunu, bunun ilk toplantısının önümüzdeki günlerde Kazakistan’da yapılacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül geçen 20 yıl içerisinde kardeş Türk Cumhuriyetleri ararsındaki siyasi, iktisadi, kültürel ve eğitim cihetindeki münasebetleri arttırmak için Türk Cumhuriyetleri Parlamenterler Birliği, Türksoy yani Uluslararası Türk Kültür Birliği gibi uluslararası sivil toplum teşkilatlarının kurulduğunu, bunların hizmetlerinin övgüye değer olduğunu söyledi

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Bağımsızlığın 20. Yılında Türk Cumhuriyetleri konulu ilmi muhakeme toplantısının açılış merasiminde yaptığı konuşmasını şöyle sonlandırdı:- Türk Cumhuriyetlerinin geleceklerinin parlak olacağına olan inancım tamdır. Bu devletler aradan geçen 20 yılın tecrübelerinden ders alarak daha güçlü adımlarla ilerleyecektir. Çünkü ben bu Cumhuriyetlere ne zaman ziyarete gitsem, birçok değişikliklerin olduğunu görmekteyim.

Açılış merasiminden sonra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dışişleri bakanı Ahmet Davutoğlu ve Türk Cumhuriyetlerinden sorumlu devlet bakanı Bekir Bozdağ gibi ileri gelenler “Kitaplar ve Tarihi Belgelerde Türk Dünyası” mevzulu sergiyi gezdiler.

Sonra, Bağımsızlığın 20. Yılında Türk Cumhuriyetleri konulu ilmi muhakeme toplantısının gündemi gereğince Avrasya’daki Türkler ve Yeniden Şekillenmekte Olan Kimlikler adlı 3 ciltlik kitabın içeriği hakkında bu itabın başyazarı Ayşegül Aydıngün malumat verdi. Bu kitabı yazma grubu Orta Asya Türk Cumhuriyetlerine giderek bu Cumhuriyetlerde azınlık olarak yaşamakta olan Uygur, Tatar, Başkurt, Karakalpak, Tacik ve Ahıska Türkleri gibi toplulukların içtimai örgütlerinin sorumluları ve aydınları ile görüşmeler yürüterek bu toplulukların şimdiki durumları, Türkiye’ye yönelik bakışları ve Türkiye’den bekledikleri ümitleri öğrenip inceleyerek kitaba dâhil etmişlerdir. Bu kitap değişmekte olan dünyada Türkiye’nin Türk dünyasına yönelik olarak yürütmekte olduğu politikasını belirlemede yitici rol oynayacakmış.

Toplantının üçüncü bölümünde, uzmanlar dünyadaki büyük devletlerin Orta Asya politikaları hakkında hazırladıkları raporlarının içeriklerini toplantı katılımcılarına kısaca anlattılar. Burada Doktor Murat Erdoğan “Avrupa Birliğinin Orta Asya Politikası” mevzulu raporu hakkında, Uygur Strateji Uzmanı Doç. Dr. Erkin Ekrem “Çin’in Orta Asya Politikası” adlı raporu hakkında, Doktor İlyas Kamalov “Rusya’nın Orta Asya Politikası” içerikli raporu hakkında malûmatlar verdiler. Doktor Mehmet Akif Kireççi ise, “Amerika’nın Orta Asya Politikası” temalı raporu hakkında ve Yusuf Yazar’da “Türkiye’nin Ota Asya Politikası” adlı raporu hakkında bilgiler aktardılar.

Kazakistan ve Türkiye’nin ortaklaşa kurdukları Ahmet Yesevi Üniversitesi bundan 6 ay öce bu toplantı için Doktor Erkin Ekrem’e sipariş vererek “Çin’in Orta Asya Politikası” mevzulu bir rapor yazdırmıştı. 80 sayfadan oluşan bu raporda aşağıdaki içerikler yer alıyor.

-Raporun kısaca özeti, Ön Söz, Çin’in yüksek menfaati ve bölgeye özgü politikası, Birinci Bölüm Çin’in nazarındaki Orta Asya, İkinci Bölüm Çin’in Orta Asya’daki çıkarı, a-Çin’in siyasi çıkarı, b- Çin’in güvenlik cihetindeki çıkarı, e- Çin’in enerji cihetindeki çıkarı, f- Çin’in ekonomik çıkarları. Üçüncü bölüm Çin’in Orta Asya’daki Jeostratejik yönden sıkıntıları, dördüncü Çin’in Orta Asya’daki Jeostratejik yönden kolaylıkları, beşinci bölüm Çin’in Orta Asya politikasının olgunlaşma süreci. Sonuç ve Kaynaklar.

Doktor Erkin Ekrem Türk dilinde yazdığı 80 sayfalık Çin’in Orta Asya Politikası mevzulu bu raporun sonuna 5 Orta Asya Türk Cumhuriyeti ile ilgili önemli bilgileri de aksettirmiş. Orta Asya Türk Cumhuriyetlerindeki milletler ve onların nüfuslarının yer aldığı liste, bölgede yer alan petrol ve doğalgaz zenginlikleri hakkındaki malumatlar ve Çin’in Orta Asya Türk Cumhuriyetleri ile olan ticari münasebetleri hakkındaki malumatları da liste halinde dâhil etmiş.

Türkiye Hacettepe Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Erkin Ekrem raporunda Çin’in Orta Asya politikasını anlatmakla beraber, Doğu Türkistan’ın stratejik önemi ve Doğu Türkistan meselesi üzerinde de durmuştur.

Çin’in Orta Asya politikasını mevzulu bu raporun okumak istiyorsunuz buyrun :

https://doguturkistan.org/?p=1648

 

Hakkında admin

Cevapla

x

Check Also

Doğu Türkistan’da oruç tutan tutuklanıyor

Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Abdulehed Er, yaşanan insanlık dramını gözler önüne ...

Uygurlar yeni baskılarla karşı karşıya

Doğu Türkistan’daki Uygurların yoğun olduğu Kuçar şehrine yeni atanan valinin bölge halkına yoğun baskı uyguladığı ...

“KALBİMİZİN DOĞUSU-DOĞU TÜRKİSTAN” PANELİ

Samsun İnsan Hakları ve İnsani Yardım Hareketi(İHH), Doğu Türkistan duyarlılığını artırmak iÇin Bafra ilçesinde “Kalbimizin ...

Türkiye’nin Doğu Türkistan Çıkmazı

Türkiye-Çin Halk Cumhuriyeti ilişkilerinin akıbeti ne olacak? Türkiye’nin Doğu Türkistan konusundaki tavrı Çin Halk Cumhuriyeti ...

ÖZGÜRLÜK İÇİN TÜRKİYE’YE GELDİLER

Özgürce yaşamak için uzun ve zor bir yolculuk sonrası Kayseri’ye ulaşan Uygur Türkleri Doğu Türkistan’daki ...

Doğu Türkistan’da yeni bir Boraltan faciası yaşanmasın

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TBMM Kürsüsü’nden okuduğu Boraltan Köprüsü ağıtının şairi Murat Darga işte böyle bir ortamda ...

BBP ve Alperen Ocaklarının Doğu Türkistan Basın Açıklaması

Kahramanmaraş BBP ve Alperen Ocaklarının Doğu Türkistan’da  Çin  tarafından yapılan zulümle ilgili olarak bir basın açıklaması ...

‘Zulümden kaçış’ 13 ay sürdü

Etnik ve dini baskı nedeniyle Çin’in Uygur Özerk Bölgesi’nden kaçtılar. Geride anne-babalarını, çocuklarını bırakanlar oldu. ...

Uygur Türkleri İçin “Yardım Ve Koordinasyon Merkezi” Çalışacak

Kayseri, Çin zulmünden kaçarak gelen Uygur Türkleri için elinden geleni yapıyor. Valilik de bu konuda ...