Anasayfa » Haberler » Çin, Türkiye’yi riskli ülke ilan etti, kriz kapıda

Çin, Türkiye’yi riskli ülke ilan etti, kriz kapıda

Çin ve Türkiye, ekonomileri en hızlı büyüyen iki ülke. Buna karşın Çin, Türkiye’yi riskli ülke ilan edip, Çin’den Türkiye’ye para transferini yasakladı. Timeturk’ün ele geçirdiği belge iki ülke arasında derin krize neden olabilir.

Çin ve Türkiye dünyada ekonomileri en hızlı büyüyen ülkelerin başında yer alıyorlar. 2011’de Türkiye-Çin arasındaki ticaret hacmi, 17 milyar dolara ulaştı. İki ülke arasındaki ticaret hacminin 2050’ye kadar 50 milyar doları bulması öngörülmekteydi.
Çin Başkanı Wen Jiabao’nun Ekim 2010 tarihinde Türkiye’ye yaptığı ziyarette Başbakan Tayyip Erdoğan ile imzaladıkları anlaşmayla “TL-Yuan” ticaretinin başlanmasının adımlarını atmışlardı. Bu kapsamda Çin’in en büyük bankalarından biri olan Bank of China Türkiye’de buna mukabil de Ziraat Bankası’ da Çin’de şube açmaları öngörülmüştü.
ÇİN, TÜRKİYE’Yİ “YÜKSEK RİSKLİ ÜLKE” İLAN ETTİ
Çin’de yaşayan Türk işadamları bu sabah Çin bankalarına gidip Türkiye’ye para transfer etmek istediklerinden talepleri Çin bankalarınca reddedildi.
Bugüne kadar iki ülke arasında serbest ticaret anlaşmaları gereği para transfer edilebilirken Çin hükümetinin tek taraflı aldığı bir kararla bu yasaklanmış durumda.
Türkiye’den Çin’e doğru para akışı yapmanın önünde şimdilik bir engel bulunmuyor. Buna karşın Çin tarafının Türkiye’yi “yüksek riskli ülkeler” kategorisine almadı nedeniyle Çin’den Türkiye yönelik para transferleri kapatılmış durumda.
Çin bankaları, Türkiye’ye para transfer etmek isteyen yerli ve yabancılara ‘Çin, Türkiye’yi yüksek riskli ülkeler listesine aldığı için para transfer edemeyeceği’ hatırlatılıyor. Bankalar, taleplerini reddettikleri müşterilerine arzu etmeleri durumunda Çince ve İngilizce resmi belgeleri veriyorlar.
PARA TRANSFERİ TEK TARAFLI İŞLİYOR
Türkiye’de Şube açması beklenen Çin bankasının verdiği belgeye göre Türkiye; Afganistan, Angola, Azerbaycan diye başlayan “Red/High Risk Countiries” Yüksek Riskli” ülkelerin listesinin 55’inci sırasında yer alıyor.
TÜRK MAKAMLARIN HABERİ YOK ANCAK GELİŞME, BÜYÜK KRİZİN HABERCİSİ
Çin’in tek taraflı olarak dünyanın gözde ekonomilerinden biri olan Türkiye’yi “yüksek riskli ülke” ilan etmesi, iki ülke arasında yüksel bir gerilime neden olacağı iddia edildi. Türk makamlarının henüz haberdâr olmadıklarını belirtikleri gelişme, Türkiye’nin Çin’le ekonomik ilişkilerini sona erdirmesi ihtimalini taşıdığı iddia edildi.

İşte dünya’da ilk kez Timeturk.com’da yayınlanan ve aralarında Türkiye’nin bulunduğu 63 ülkeyi gösteren belge:


Hakkında admin

Cevapla

x

Check Also

Katil Çin’in Türkiye Büyükelçiliğine Uygur Türklerinden tepki

Katil Çin’in Türkiye Büyükelçiliği, mağdur Uygurların yaptığı haklı eyleme için skandal bir açıklama yayınladı. eyy ...

hadsiz Çin Büyükelçiliği Uygur Türkleri konusunda Saadet partisini hedef aldı

Katil Çin’in Türkiye Büyükelçiliği, mağdur Uygurların yaptığı haklı eyleme için skandal bir açıklama yayınladı. Yapılan ...

ABD’den Çin’e Uygur Politikası Uyarısı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Çin yönetimine Uygurlar, Tibetliler ve Hong Konglular’a karşı baskıcı politikalarıyla ...

5 şubat Gulca katliamı ve Doğu Türkistan’ın son durumu ile ilgili basın açıklaması gerçekleşti

5 şubat Gulca katliamı ve Doğu Türkistan’ın son durumu ile ilgili basın açıklaması gerçekleşti 5 ...

Uygur Türkler üç kuruşluk ticarete feda edilemez

Ahmet B Arcilasun Bugüne kadar dinlemeyen varsa mutlaka dinlemelidir; Uygur kızı Nursimangül Abdurreşid’i mutlaka dinlemelisiniz. ...

TBMM TV o yayını neden kesti?

Habertürk yazarı Kübra Par, İYİ Parti lideri Meral Akşener’in grup toplantısında kürsüye 3 yıldır ailesinden ...

Nursimangül: Dünya neyi bekliyor?

Mehmet KARA Koronavirüs musîbetini dünyanın başına saran Çin, diğer yandan da dünyanın gözü önünde Uygurlara ...

Meral Akşener’e Doğu Türkistan tepkisi: ‘Haritada göster desen Kamboçya’yı gösterir’

İP Genel Başkanı Meral Akşener’in Doğu Türkistan çıkışına tepki gösteren Türkgün yazarı Yıldıray Çiçek, “Haritada ...

Çin yönetimin, Doğu Türkistan bölgesinde Müslümanların tüm hayatlarının anlık takip edildiği ortaya çıktı.

Çin hükümetinin, Sincan bölgesinde yaşayan Müslümanların telefon görüşmeleri, seyahatleri ve akrabalarıyla bir araya gelmeleri dahil ...