Anasayfa » Haberler » Çorum Alperen Ocakları’ndan Doğu Türkistan Konferansı

Çorum Alperen Ocakları’ndan Doğu Türkistan Konferansı

Çorum Alperen Ocakları tarafından Doğu Türkistan’daki Türklerin yaşadığı zulmün anlatılması amacıyla bir program düzenledi.

Çorum Alperen Ocakları tarafından Doğu Türkistan’daki Türklerin yaşadığı zulmün anlatılması amacıyla bir program düzenledi.

Turgut Özal İş Merkezi konferans salonundadüzenlenen programa Doğu Türkistan Derneği Genel Başkanı Seyit Tümtürk, Alperen Ocakları Çorum ŞubeBaşkanı Mehmet Ali Şahin ve davetliler katıldı. Alperen Ocakları Çorum Şube Başkanı Mehmet Ali Şahin, tarihte Türklerin dünyaya Doğu Türkistan’dan yayıldığını, bu nedenle Doğu Türkistan’ın Türkiye için önemli olduğunu söyledi. Doğu Türkistanlı Türklerin kendi memleketlerinde Çin’in yasakları yüzünden dini vecibelerini yerine getiremediğini, her aileye tek bir

çocuk izni verildiğini, camilerin Çinli askerler tarafından kapatıldığını ifade eden Şahin, Çin’in bölgedeki Türk tarih ve kültürünü yok etmeye çalıştığını belirterek Alperen Ocakları olarak bu davaya sahip çıkacaklarını vurguladı.

Doğu Türkistan’ın 62 yıldır Çin işgalinde olduğunu belirten Doğu Türkistan Derneği Genel Başkanı Seyit Tümtürk ise,”Çin, Doğu Türkistan’da insanlık tarihinde uygulanmayan soykırımlar uyguluyor” dedi. Ana vatan denilen Türklerin ilk doğduğu yer olan Doğu Türkistan Çin işgalinde olduğunu hatırlatan Tümtürk, büyük Türkistan’ın doğusunun Çin, batısının da Rusya tarafından ele geçirilmiş durumda olduğunu belirtti.

Doğu Türkistan’ın petrol, doğalgaz, kömür ve yoğun olarak uranyum gibi 100 civarında farklı yer altı zenginliğinin bulunduğuna dikkat çeken Tümtürk, yer altı kaynaklarını kullanmak isteyen Çin’in Doğu Türkistan’ı ele geçirdiğini ve işgal sürecinde bölgede toplam 46 nükleer deneme yaptığını ifade etti.

Çin’in Doğu Türkistan’da insanlık dışı bir zulüm uyguladığını, bölgedeki Türk varlığını yok etmek istediğini ifade eden Tümtürk, “Doğu Türkistan’ın bir çok bölgesinde yüzde 80’e varan oranlarda Çinliler yerleşmiş durumdalar. Doğu Türkistanlı erkeklerin neredeyse tamamı Çinliler tarafından öldürülmüş durumdalar. Şu anda bölgede Doğu Türkistanlı kadınlar tarafından mücadele veriliyor” diye konuştu.

Doğu Türkistan’da bugüne kadar 250 civarında ayaklanma olduğunu ve bu ayaklanmalar neticesinde elinde demir çubuk dahi olmayan Doğu Türkistanlıların Çinliler tarafından yaylım ateşi açılarak öldürüldüğünü, bu şekilde yüz binlerce insanın hayatını kaybettiğini vurgulayan Tümtürk, “Çin Doğu Türkistan’da gayri ahlaki, gayri insani, gayri vicdani, gayri insani yaptırımlar uyguluyor. Kendisini de dünya kamuoyuna haklı göstermek için elinden geleni yapıyor. Doğu Türkistanlı 15-25 yaş arası kızlarımız buradan

zorla alınarak Çin’in iç bölgelerinde çok ağır şartlarda çalıştırılıyor. Doğu Türkistan’daki çocuklara ise çift dilde eğitim verilerek Müslüman değil komünist olarak yetiştiriliyor” şeklinde konuştu.

Hakkında admin

Cevapla