Anasayfa » Haberler » ABD ve Türkiye Şanhay işbirliği Örgütüne dikkat gösteriyorlar

ABD ve Türkiye Şanhay işbirliği Örgütüne dikkat gösteriyorlar

Şanhay işbirliği örgütü üyesi ülkeler sayısının daha gelecek yıl artması beklenebilir.ABD, Şanhay işbirliği Örgütü ile işbirliği konusunda görüşmelere başladı. Türkiye de bu örgütte diyalog partnörü statüsü üstüne başvuru mektubunu sundu. Eksperlerin kanısınca Ankara ve Vaşington bu suretle Şanhay işbirliği Örgütünün giderek artan otorite kazandığını kabul ediyorlar. Fakat ABD’nin yakın gelecekte bu örgüte   üye olabileceği zannedilmez.

Şimdiki biçimde Şanhay işbirliği Örgütü 2001-de oluştu.   Daha önce Rusya, Çin, Kazakistan, Tacikistan ve Kırgızıstan’ın dahil oldukları bu örgüte 2001-de Özbekistan katıldı. Üye ülkeler arasında bölgede istikrar ve  güvenliğin sağlamlaştırılmasına, terorizm, aşırıcılık ve uyuşturucu trafiği ile mücadeleye ve ekonomik, kültürel ve bilimsel işbirliğine ilişkin anlaşma imzalandı. Örgütün üyesi olmayan birkaç ülkeye özel statüler tanındı. Hindistan, İran, Moğolistan ve Pakistan gözlemci statüsüne, Belarus ve Sri-Lanka diyalog partnörü statüsüne sahiptir. Türkiye de aynı statü sahibi olmak istiyor. Diplomatik kaynakların verilerine göre Türkiye tarafından ilgili başvuru mektubu sunuldu.  Politik konjonktür Merkezinden eksper Yegeniya Voyko bu hususta şunları söyledi:

Türkiye başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çabaları sayesinde Türkiye son zamanlarda Orta Doğu’da ve Güney Kafkasya’da daha duyulur  ve aktif rol oynıyor. Türkiye’nin Şanhay işbirliği Örgütüne  davet edilmesi, bu örgütün otoritesini ve askeri ve ekonomik bakımdan önemini arttırabilir.

Şanhay işbirliği Örgütünün Yasasında öngörüldüğüne göre diyalog partnörü statüsü,Örgütün amaç ve prensiplerini paylaşan ve Örgüt ile hakeşitliğine dayalı yararlı partnörlük ilişkilerinin kurulmasını isteyen ülkeye tanınıyor. Tabii Türkiye bu statüye sahip olursa yalnız sınırlı sayıda etkinliklere katılacak ve örgütün belgeleri hakkında yalnız kısıtlı bilgiler edinebilecek. Öte yandan bu, yalnız ilk aşama olacak. Gelecekte Türkiye örgütün  tüm haklardan yaralanan üyesi olabilecek.

En önemlisi de,ABD, Şanhay işbirliği örgütüne katılışa ilgi gösteriyor.Vaşington bu suretle Şanhay Örgütünün bölgesel ve global güvenlik alanında giderek artan otorite kazandığını kabul ediyor.  “Rossiya v globalnoy politike” dergisinin başyazarı Fedor Lukyanov, Ankara tarafından alınan kararın, ABD’nin Şanhay örgütüne gösterdiği ilgi ile bağlı olduğu kanısını belirterek şunları söyledi:

ABD, Şanhay işbirliği Örgütünün önemini anlıyarak bu örgüte şu veya bu şekilde, hiç olmazsa gözlemci olarak katılmak istedi.Rusya ve Çin buna ne gibi tepki verecekler? Bu hususta farklı fikirler belirtiliyor. Bazıları ABD’nin Şanhay işbirliği örgütüne celbedilmesi gerektiği kanısındadır. Diğerleri ise  bunun yapılmaması gereğine ve  ABD’nin bölgesel bir örgüt olan Şanhay Örgütünde işi olmadığına işaret ediyorlar.

Bunun için diyalog  partnörü statüsüne kavuşmak bile,ABD için son derecede güç olacak. Zaten Vaşington’un Şanhay işbirliği Örgütü üyesi bazı ülkeler ile ilişkileri pozitif olarak nitelendirilemez. Öte yandan  eksperlerin kanısınca Türkiye’nin Örgüte davet edilmesi bakımından her hangi problemlerin ortaya çıkması beklenmez.

kaynak: http://turkish.ruvr.ru/2011/10/21/59119705.html

Hakkında admin

Cevapla