Anasayfa » Haberler » İlk kez toplanan Türk Konseyi, terörü kınadı

İlk kez toplanan Türk Konseyi, terörü kınadı

Türk cumhuriyetleri arasındaki işbirliğini güçlendirmek üzere kurulan Türk Konseyi’nin ilk zirvesine Hakkari’deki hain saldırı damgasını vurdu.

Kazakistan’ın başkenti Astana’da düzenlenen zirve sonunda açıklanan deklarasyonda terör kınandı. Türk Konseyi Genel Sekreteri Halil Akıncı, Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Roza Otunbayeva’nın katıldığı zirvede Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Hakkari saldırısı dolayısı ile gelememesi nedeniyle Türkiye’yi Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ temsil etti.

Açılış konuşmasında hain saldırıda hayatını kaybedenlere ve Türk halkına başsağlığı dileyen Nazarbayev, Konsey üyelerinin terörü kınama konusunda ortak karar aldığını söyledi. Türk dünyasının 200 milyonluk büyük bir coğrafyaya sahip olduğunu anlatan Nazarbayev, “Ülkelerimiz arasında kültürel, sosyal ve sportif etkinlikler düzenlenmeli, işbirliğini ve kültür alışverişini öne çıkartacak kurumlar kurulmalı.” dedi. Al-Farabi, Kaşgarlı Mahmud, Ahmed Yusuf gibi Türk dünyasının ve tarihinin önemli isimlerini yeniden ortaya çıkartacak çalışmaların önemine vurgu yaptı.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ da, Türk devletlerinin tek bir milletin farklı devletleri olduğunu söyledi ve “Halklarımız arasındaki bağların güçlendirilmesi için ortak değerlerimizin tekrar canlandırılmasına ihtiyaç var.” dedi. Bu kapsamda vizesiz geçişlerin önemine değinerek vize muafiyetinin ekonomik ilişkilerin gelişmesine büyük ivme kazandıracağını vurguladı. “Türk dünyası olarak bölgedeki en büyük sorunumuz Karabağ.” diyen Bozdağ, bağımsızlığını alan Türki devletlerin Azerbaycan dışında toprak bütünlüğünü koruduğunu kaydetti. Toplantı sonrasında “ekonomik işbirliğinin geliştirilmesi” için Almatı deklarasyonu imzalandı. Deklarasyonda, eşitlik ve karşılıklı yarar ilkelerine dayalı olarak ekonomi ve ticaret alanlarındaki ilişkilerin geliştirilmesi, sanayi dahil olmak üzere tüm alanlarda işbirliğinin artırılması için iyi niyet bildirildi. Terörizm, aşırılık, insan kaçakçılığı, yasa dışı göç, uyuşturucu madde kaçakçılığı, organize suçlar ve insan ticaretine karşı ortak işbirliğinin gerekliliği kaydedildi. 2012’de Kırgızistan’da gerçekleştirilecek 2. zirvede ana konunun “eğitim, bilim ve kültürel işbirliği” olarak belirlenmesi kabul edildi. Türkmenistan tarafsızlık politikası gereği zirveye temsilci göndermezken Özbekistan da iç politik kaygılar ve dış politikasındaki denge çabaları neticesinde toplantıya katılmadı.

Hakkında admin

Cevapla