Anasayfa » Haberler » Doğu Türkistan’ın önemli şairlerinden Mehmet Ali Tevfik ve Abdulhalik Uygur adına bir sempozyum düzenlendi

Doğu Türkistan’ın önemli şairlerinden Mehmet Ali Tevfik ve Abdulhalik Uygur adına bir sempozyum düzenlendi

 

Doğu Türkistan’ın önemli şairlerinden Mehmet Ali Tevfik ve Abdulhalik Uygur adına doğumlarının 110. yıldönümünde bir sempozyum düzenlendi 

22 Ekim 2011, saat 14.00 ‘de, İstanbul’nin Zeytinburnu Adile Mermerci Anadolu Lisesinde, Doğu Türkistan Vakfı tarafından;   milli şairlerimiz “Doğumlarının 110. yılında Mehmet Ali Tevfik ve Abdulhalik Uygur ” konulu sempozyum düzenlendi. Sempozyuma İzmir, Ankara, ve İstanbuldan Uygur bilim adamları ve akademisyenler katıldı. Saygı duruşu ve istiklal marşıyla başlayan sempozyumda  Doğu Türkistan Vakfı başkanı ilgar Aliptekin ve Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsünda araştırma görevlisi Prof. Dr. Alimcan İNAYET açılış konuşması yaptı.

 

 Sempozyumda Beykent Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, öğretmen görevlisi Yrd. Doç. Dr. Mağfiret Kemal, şairlerimiz Mehmet Ali Tevfik ve Abdulhalik Uygur’un hayat ve faaliyetleri anlatti. 

 

 

 

Stratejik Düşünce Enstitüsü (SDE) Araştırma Görevlisi Doç. Dr. Erkin Ekrem.  Dr. Erkin Emet Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi  ağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü öğretmen uyesi. Yazar Eser Saka Türkistanlı. Doğu Türkistan Vakfı Başkan Yardımcısı Dr. Abdulhamit AVŞAR. Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma derneği genel sekreteri Dr. Alimcan Bugda Mehmet Ali Tevfik ve Abdulhalik Uygur hakkında konuşma yaptı. Konuşmaları dinlemek için aşağdaki linki tiklayın. 

 

 

Doğu Türkistan Vakfı,  Doğu Türkistan’ın önemli şairlerinden Mehmet Ali Tevfik ve Abdulhalik Uygur adına  “Doğumlarının 110. yılında Mehmet Ali Tevfik ve Abdulhalik Uygur ” konulu sempozyum düzenledi. Zeytinburnu Adile Mermerci Anadolu Lisesi’nde düzenlenen sempozyuma İzmir, Ankara ve İstanbul’dan Uygur bilim adamları ve akademisyenler katıldı.

Saygı duruşu ve istiklal marşıyla başlayan sempozyumda  Doğu Türkistan Vakfı başkanı Ilgar Aliptekin ve Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü Araştırma Görevlisi Prof. Dr. Alimcan İnayet birer açılış konuşması yaptı.

Sempozyumda Beykent Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretmen Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Mağfiret Kemal,  Mehmet Ali Tevfik ve Abdulhalik Uygur’un hayat ve faaliyetleri anlatti.

Stratejik Düşünce Enstitüsü (SDE) Araştırma Görevlisi Doç. Dr. Erkin Ekrem,  Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi  Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü öğretim üyesi Dr. Erkin Emet, Yazar Eser Saka,  Doğu Türkistan Vakfı Başkan Yardımcısı Dr. Abdulhamit AVŞAR ve Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği Genel Sekreteri Dr. Alimcan Bugda, Mehmet Ali Tevfik ve Abdulhalik Uygur hakkında birer tebliğ sundu.

Prof. Dr. Alimcan İnayet açılışta yaptığı konuşmada, iki şairin Doğu Türkistan milli eğitiminin öncüleri olduğunu belirterek bölgenin gerek bağımsızlığını kazanması gerekse de kalkınması için canla başla çalıştıklarını söyledi.  Şairlerden birinin 1933 diğerinin 1937 yılında Çin Devleti tarafından katledildiğini ifade eden İnayet, bu iki önemli şairin çok iyi tanınması ve örnek alınması gerektiğini belirtti. bu kahrımanlarimiz anmak, unutturmamak, onların hayatlarını eserlerini öğrenmek, araştırmak, incelemek ve yeni nesıller ahtarmak bizim milli görevlerimiz arasındadır. bugün bu niyet ve maksatle bir araya toplanmiş oluyuruz. bu panele bu faaliyete katılmakla büyük bir milli görevi yerine getirmiş oluyursunuz. Abduhalik Uygur 100 sene önce şöyle demişti:

Hey, péqir uyghur, oyghan, uyqung yéter,
Sende mal yoq, emdi ketse jan kéter.
Bu ölümdin özengni qutqazmisang,
Ah, séning haling xeter, haling xeter.

UYAN
Hey, fakir Uygur, uyan, uykun yeter,
Sende mal yok, şimdi giderse can gider.
Bu ölümden kendini kurtarmazsan eğer,
Ah, senin halin tehlike, halin nice beter.

Kalk! dedim, başın kaldır, uykun aç!
Rakibin başını kes, kanını sıçrat!
Bak etrafa iyice, gözlerin aç,
Öleceksin pişmanla, bir gün yok ilaç.

Hele cansıza benzer nazik tenin,
Ondan mı o kadar merakın yok ölümden?
Çağırsam kıpırdamadan öylece yatıyorsun,
Uyanmadan ölmek mi istiyorsun sen öylece?

Gözlerini aç iyice etrafına bir bak,
Öz istikbalin hakkında düşün bir uzak.
Giderse elden bu ganimet, bu fırsat,
Gelecek bin bir problem, bin bir dert.

Acır gönlüm sana, hey Uygur’um,
Yoldaşım, kardeşim, dostum, akrabam,
Merak edip halinden uyandırsam seni,
Duymuyorsun hiç de, ne oldu sana?

Gün gelirde bir gün pişman olursun,
İşte o zaman sözü görürsün.
Keşke desen o zaman yetişmeden,
O gün Uygur sözünü anlarsın.
Oyghan! “Uyan” adlı bu şiir; Abduxaliq Uyghur tarafından 1921 yılında, Turpan’da yazılmıştır. İlk dörtlüğünü verip geçmek suretiyle Uygurca ile de tanışmanızı umuyorum.
Abduhalık UYGUR

Abduhalık UYGUR, şiirinde uyuyan, içinde bulunduğu durumdan habersiz olan Uygur halkına seslenmektedir.
Malı bile olmayan yoksul Uygur’un, canından başka verecek neyi var? Uyanıp silkinse, ayağa kalksa, giderse canından başka neyi gider? Uyku, ölüm demek değil mi? Uyanmazsan, halin daha beter olur, bilmelisin.
Kalk, başını kaldır, uykun açılsın. Düşmanının başını kes, kanını sıçrat. Öleceksen böyle öl. Gözlerini aç, yoksa sonra pişman olacaksın. Buna da ilaç (çözüm) bulamayacaksın, bilmelisin.
Sanki cansız gibisin, kıpırdamıyorsun. Ölüm nedir, nedendir? Meraklısı da değilsin, cansız gibi durduğun için. Çağırsam da yatıyorsun. Yoksa sen, uyanmadan ölmek mi istiyorsun?
Gözlerini aç, etrafına iyice bir bak. Uzak istikbalini, yarınlarını düşün. Geleceğin, ganimetin senin. Elden giderse, karşına çıkacak olan bin bir derdi, problemi düşün. Gelecek, senin için zor olur, bilmelisin.
Hey Uygur’um, yoldaşım, kardeşim, dostum akrabam; sana gönlüm acıyor. Halini söylüyorum, uyandırmaya çalışıyorum seni, duymuyorsun. Sana bir şeyler olmuş, bilmelisin.
Gün gelir, pişman olursun. İşte o zaman oldukça üzülür, ünlü Uygur sözünü hatırlarsın, anlarsın.“Keşke…” dersin. Haydi uyan. Keşke diyeceğin o gün gelmeden, uyan!

Uyanmak? Hepimizin hakkı. Şimdi sormadan edemiyorum. Sahi siz, Uygurları biliyor musunuz? Uygurlar kimdir? Nerede yaşarlar? Türkiye’ye gelmişlikleri var mı? Gördünüz mü onları? Ya da Çin’e gitmişliğiniz var mı?

Benim gördüğüm, bildiğim bir şey var: Millet hayatını oluşturan, ölümsüzleştiren “Çestanî Bey”ler ölmez. Her çağda şöyle ya da böyle, onlara raslarsınız. Seslenirlerse yardım edin, uyan derlerse, ayağa kalkın.
Türk’ün karakteri, budur!

 

Hakkında admin

Cevapla

x

Check Also

Doğu Türkistan’da oruç tutan tutuklanıyor

Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Abdulehed Er, yaşanan insanlık dramını gözler önüne ...

Uygurlar yeni baskılarla karşı karşıya

Doğu Türkistan’daki Uygurların yoğun olduğu Kuçar şehrine yeni atanan valinin bölge halkına yoğun baskı uyguladığı ...

“KALBİMİZİN DOĞUSU-DOĞU TÜRKİSTAN” PANELİ

Samsun İnsan Hakları ve İnsani Yardım Hareketi(İHH), Doğu Türkistan duyarlılığını artırmak iÇin Bafra ilçesinde “Kalbimizin ...

Türkiye’nin Doğu Türkistan Çıkmazı

Türkiye-Çin Halk Cumhuriyeti ilişkilerinin akıbeti ne olacak? Türkiye’nin Doğu Türkistan konusundaki tavrı Çin Halk Cumhuriyeti ...

ÖZGÜRLÜK İÇİN TÜRKİYE’YE GELDİLER

Özgürce yaşamak için uzun ve zor bir yolculuk sonrası Kayseri’ye ulaşan Uygur Türkleri Doğu Türkistan’daki ...

Doğu Türkistan’da yeni bir Boraltan faciası yaşanmasın

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TBMM Kürsüsü’nden okuduğu Boraltan Köprüsü ağıtının şairi Murat Darga işte böyle bir ortamda ...

BBP ve Alperen Ocaklarının Doğu Türkistan Basın Açıklaması

Kahramanmaraş BBP ve Alperen Ocaklarının Doğu Türkistan’da  Çin  tarafından yapılan zulümle ilgili olarak bir basın açıklaması ...

‘Zulümden kaçış’ 13 ay sürdü

Etnik ve dini baskı nedeniyle Çin’in Uygur Özerk Bölgesi’nden kaçtılar. Geride anne-babalarını, çocuklarını bırakanlar oldu. ...

Uygur Türkleri İçin “Yardım Ve Koordinasyon Merkezi” Çalışacak

Kayseri, Çin zulmünden kaçarak gelen Uygur Türkleri için elinden geleni yapıyor. Valilik de bu konuda ...