Anasayfa » Haberler » Karaoğlan Dizisi – “Karaoğlan” lakaplı Uygur Türk’ünün hayatı anlatılmıştır

Karaoğlan Dizisi – “Karaoğlan” lakaplı Uygur Türk’ünün hayatı anlatılmıştır

Karaoğlan Diziside “Karaoğlan” lakaplı Uygur Türk’ünün hayatı anlatılmıştır.

Oyuncular: Kaan URGANCIOĞLU, Tuba ÜNSAL, Serdar GÖKHAN, Şevval SAM, Mehmet Akif ASMAZ, Özlem TEKİN, Sümer TİLMAÇ, Haldun BOYSAN, Kenan BAL, İpek TANRIYAR, İştar GÖKSEVEN, Hasan YALNIZOĞLU, Sinemis CANDEMİR 9 bölüm olarak 2002’de KANAL D ekranlarında yayınlanmıştır.

Bu dizi aynı zamanda kostüm ve dekor uyarlamada en iyi dönem dizisi olma özelliğine de sahiptir.

Bu dizide 1200’lü yıllarda Orta Asya’da yaşamış ve babası Baybora ile birlikte, haksızlığa, zulme başkaldıran; güçsüzün ve yoksulun hakkını korumak yolundaki yiğitliği dillerden dillere dolaşan ve efsanesi günümüze dek gelen “Karaoğlan” lakaplı Uygur Türk’ünün hayatı anlatılmıştır.

Karaoğlan, henüz kundakta bebekken annesi Ecem Sultan, Kaşgarlı Gurhan adında zalim bir bey tarafından öldürülür. Babası Baybora’da zindana atılır. Karaoğlan’ı Cengiz Han’a savaşçı yetiştiren Baysungar’a emanet ederler. Baysungar tarafından çok iyi bir şekilde yetiştirilen Karaoğlan, her ikisi de komik birer karakter olan Çalık ve Balaban ve tam bir baş belası olan sevgilisi Bayırgülü ile birlikte annesinin intikamını almak için Kaşgarlı Gurhan’nın peşine düşer. Fakat Kaşgarlıya ulaşmak hiç de kolay değildir. Çünkü doğaüstü güçlere sahip olan kötülükler kraliçesi Zenka, her defasında Kaşgarlı’yı Karaoğlan’nın elinden kurtarır. Bu yüzden de dizinin her bölümünde Karaoğlan ve arkadaşları farklı bir serüven’e atılırlar.

http://www.youtube.com/watch?v=rJYNXuP-2G0

Hakkında admin

Cevapla