Anasayfa » Haberler » Çin işgal altındakı Doğu Türkistanda Uygur türkler özerinde uygulamakta olan terörini yasalaştırmak istiyor.

Çin işgal altındakı Doğu Türkistanda Uygur türkler özerinde uygulamakta olan terörini yasalaştırmak istiyor.

Çin işgal altındakı Doğu Türkistanda Uygur türkler özerinde uygulamakta olan devlet terörini yasalaştırmak istiyor.

Çin’de terörizmin daha kesin terimlerle tanımlanmasını öngören yeni bir yasanın çıkarılacağı bildirildi.

Resmi Şinhua ajansının haberine göre, yeni yasayla terörist gruplar hakkında hazırlanacak listeler kamuoyuna açıklanacak. Haberde, böylece iç tehdit unsurlarının kovuşturulması olanaklarının artırılacağı ve Pekin’in uluslararası işbirliğinde oynadığı rolün güçlendirileceği ileri sürüldü.

Çin Ulusal Halk Meclisi’nin Mart 2012’deki yıllık toplantısına sunulması beklenen yasa tasarısında hükümeti ve uluslararası kuruluşları baskı altına almayı amaçlayan şiddet, sabotaj ve diğer tehditler terör kapsamına alınıyor. Tasarıda halk arasında heyecan yaratmak ve listedeki kişi ve örgütlere parasal ve diğer destekler sağlamak da terör eylemi olarak kabul ediliyor.

Kamu Güvenliği Bakan Yardımcısı Yang Huanning, yürürlükteki yasada terörizmi, terör örgütlerini ve terörist kişileri tanımlayan özgül düzenlemeler bulunmadığı görüşünü dile getirerek, bunun terörizme karşı mücadeleyi ve bu alandaki uluslararası işbirliğini zayıflattığını savundu.

Çin güvenlik makamları ülkenin kuzeybatısındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde faaliyet gösteren bazı radikal dinci grupların “organize terör tehdidi” oluşturduğunu iddia ediyor.

AA

Hakkında admin

Cevapla