Anasayfa » Haberler » Çin’de Tibetli bir rahip kendisini yaktı

Çin’de Tibetli bir rahip kendisini yaktı

38 yaşındaki rahibin, Çin’in Tibetlilere yaklaşımını protesto amacıyla bir ayinden önce manastırın önünde üzerine benzin dökerek kendisini ateşe verdiği bildirildi. Rahibin ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldığı belirtildi.

Çin’in güneybatısındaki etnik Tibet bölgesinde iki Tibetli keşiş, Pekin yönetiminin dini kısıtlamalarını protesto etmek amacıyla kendini yaktı.

Merkezi Londra’da bulunan “Özgür Tibet” adlı grup, Siçuan eyaletindeki Aba bölgesinde Kirti Manastırı’nda keşiş olan 19 yaşındaki Choepel ile 18 yaşındaki Khayang’ın kendilerini ateşe verdiklerini, Choepel’in yaşamını yitirdiğini duyurdu. Khayang’ın durumu ve nerede olduğu hakkında ise bilgi alınamıyor.

“Uluslararası kamuoyunun dikkatini dünyanın en büyük ve en uzun süreli insan hakları krizlerinden birine çekmek için yaşamları feda etmeye kararlı çok sayıda genç ve cesur Tibetli olduğunu” belirten grup tarafından yapılan açıklamada, “uluslararası toplum, Çin hükümetinin Tibet halkına uyguladığı şiddet ve baskıya karşı daha fazla sessiz kalamaz” denildi. Mart ayından bu yana 7 Tibetli, ruhani liderleri Dalay Lama’yı “ayrılıkçı” olarak niteleyen Çin hükümetinin dini kısıtlamalarını protesto etmek için kendini yaktı.

1963 yılında Malcolm W. Browne tarafından çekilen ve Pulitzer Ödülü’ne layık görülen fotoğrafta Budist rahip Thich Quang Duc, Güney Vietnam Hükümeti`nin din adamlarına eziyet etmesini kendini yakarak protesto ediyor. Rahip yanarak ölürken hiç ses çıkarmıyor ve kıpırdamıyor.

 (AA)

Hakkında admin

Cevapla