Anasayfa » Haberler » Çin gazetesinden komşu ülkelere açık tehdit

Çin gazetesinden komşu ülkelere açık tehdit

Çin’in önde gelen gazetelerinden Global Times, Güney Çin Denizi’nde Pekin’le toprak kavgasına tutuşan ülkelerin, bu anlaşmazlığı sürdürmeleri halinde, “psikolojik olarak top seslerine alışmaları gerektiği” tehdidinde bulundu.

Komünist Parti’ye ait olan People’s Daily gazetesinin çıkardığı Global Times, buna rağmen ağırlıklı olarak politika haberleri vermiyor ve okuyucularını tatmin etme amacıyla milliyetçi bir ton kullanmıyor.

 Ancak İngilizce ve Çince yayımlanan gazetede yer alan başmakalede, Vietnam ve Filipinler gibi ülkeler, “Çin’in ılımlı tavrından fayda sağlamaya çalışarak Pasifik’te kendi çıkarlarının derdine düşmekle” suçlandı.

 “TOP SESLERİNE ALIŞMAK ZORUNDA KALACAKLAR”

Makalede, “Çin’in genel yaklaşımı, denizlerde yaşanan anlaşmazlıkları çözmek için ilk olarak müzakere yoluna gitmek. Ancak durum çirkinleşirse, bazı askeri adımlar atılması gerekiyor… Çin’e karşı tavırlarını değiştirmeyen ülkelerin kendilerini psikolojik olarak top seslerine hazırlamaları lazım. Bu, Güney Çin Denizi’ndeki sorunların belki tek çözüm yolu olabileceği için biz de buna hazırlanmalıyız” ifadesi kullanıldı.

 Çin, Tayvan ve diğer güney Asya ülkeleri arasında Sparatly Adası ve çevresindeki bölge için yaşanan gerginlik, bu yıl daha da belirgin bir hale geldi. Bölgenin, zengin petrol ve doğalgaz yataklarına sahip olmasının yanı sıra, balıkçılık için de verimli sulara sahip olduğu biliniyor.

 Global Times’da yayımlanan makale hakkında fikri sorulan Dışişleri Bakanı Jiang Yu, “Çin hükümetinin bölgede barışçı bir politika izlemeye kararlı olduğunu” söyledi.

 ÇİN BARIŞÇI ÇÖZÜM İSTİYOR

Güneyindeki suların ve barındırdığı adaların kendisine ait olduğunu öne süren Çin, bölgedeki sorunların çözülmesi konusunda uluslararası müdahalede bulunulmasını reddediyor. Pekin, doğal kaynakların bölge ülkeleri tarafından ortak hareketle çıkarılmasını savunuyor.

 Global Times ise bölge ülkelerinin, Pekin’in, ‘farklılıkları ortadan kaldırarak ortak çıkarları paylaşalım’ görüşünü reddettiğini belirtti.

 Gazete,” Bilinen hiçbir metot bu sorunu barışçıl yolla çözemez”  ifadesini kullanırken, “Gerçek şu ki, bölgedeki ülkeler Çin’e diz çöktürmek için gereken şeye sahip olduğuna inanıyor. Çin sakin olmaya çalışıyor ama izole edilmiş bir role sahip. Çin, kendisini bu gerçeğe adapte etmeli” cümlelerine yer verdi.

 NÜKLEER GÖRÜŞMELER DEVAM EDİYOR

Asya’nın gündemindeki önemli bir diğer konuyu oluşturan, ABD ile Kuzey Kore arasındaki nükleer görüşmeler devam ediyor.

 Görüşmelerin ikinci ayağı bugün Cenevre’de düzenlenecek. Kuzey Kore lideri Kim Jong Il, 2005’te yarım kalan görüşmelerin yeni başlayan müzakerelere temel oluşturmasını istiyor. ABD ve müttefikleri, Kuzey Kore’nin sadece barışçıl amaçlarla bir nükleer program izlemesini istiyor.

kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/planet/19079647.asp

Hakkında admin

Cevapla

x

Check Also

Doğu Türkistan’da oruç tutan tutuklanıyor

Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Abdulehed Er, yaşanan insanlık dramını gözler önüne ...

Uygurlar yeni baskılarla karşı karşıya

Doğu Türkistan’daki Uygurların yoğun olduğu Kuçar şehrine yeni atanan valinin bölge halkına yoğun baskı uyguladığı ...

“KALBİMİZİN DOĞUSU-DOĞU TÜRKİSTAN” PANELİ

Samsun İnsan Hakları ve İnsani Yardım Hareketi(İHH), Doğu Türkistan duyarlılığını artırmak iÇin Bafra ilçesinde “Kalbimizin ...

Türkiye’nin Doğu Türkistan Çıkmazı

Türkiye-Çin Halk Cumhuriyeti ilişkilerinin akıbeti ne olacak? Türkiye’nin Doğu Türkistan konusundaki tavrı Çin Halk Cumhuriyeti ...

ÖZGÜRLÜK İÇİN TÜRKİYE’YE GELDİLER

Özgürce yaşamak için uzun ve zor bir yolculuk sonrası Kayseri’ye ulaşan Uygur Türkleri Doğu Türkistan’daki ...

Doğu Türkistan’da yeni bir Boraltan faciası yaşanmasın

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TBMM Kürsüsü’nden okuduğu Boraltan Köprüsü ağıtının şairi Murat Darga işte böyle bir ortamda ...

BBP ve Alperen Ocaklarının Doğu Türkistan Basın Açıklaması

Kahramanmaraş BBP ve Alperen Ocaklarının Doğu Türkistan’da  Çin  tarafından yapılan zulümle ilgili olarak bir basın açıklaması ...

‘Zulümden kaçış’ 13 ay sürdü

Etnik ve dini baskı nedeniyle Çin’in Uygur Özerk Bölgesi’nden kaçtılar. Geride anne-babalarını, çocuklarını bırakanlar oldu. ...

Uygur Türkleri İçin “Yardım Ve Koordinasyon Merkezi” Çalışacak

Kayseri, Çin zulmünden kaçarak gelen Uygur Türkleri için elinden geleni yapıyor. Valilik de bu konuda ...