Anasayfa » Haberler » Çin sular altına kalabilir

Çin sular altına kalabilir

Çinli bilimciler ülkenin güneyindeki dağlarda ve Himalaya’da sıcaklıkların artmasıyla buz kitlelerinin erimeye başladığını tesbit etti; bu durum Çin’de büyük sel felaketlerine neden olabilir 

İklim değişikliğinin getirdiği küresel ısınmanın Çin’in güney batısındaki dağlarda buz kütlelerinin erimeye başlamasına neden olduğu tesbit edildi. Pekin Bilimler Akademisi uzmanlarının yaptığı araştırmalarda, hava sıcaklıklarının aşırı artışının buz kitlelerinin büyük oranda azalmasına yolaçtığı görüldü. Çinli uzmanların raporu, İngiliz Fizik Enstitüsü IOP’nin yayın organı ‘Environmental Research Letters’de yayımlandı.

Raporda verilen bilgiye göre Himalaya’nın Pengqu eteklerinde bulunan 999 buz kütlesinden 131 kmkarelik bir alan 1970 ile 2001 yılları arasında eriyerek yokoldu. 1980 ve 2001 yılları arasında Gangrigabu dağlarındaki Yalkong buz kütlelerinin yüksekliği 1500 metreden daha fazla azaldı. Aynı zamanda buz kütlelerinin erimesiyle oluşan göllerin sayısında da artış görüldü.

Çinli araştırmacı grubun başkanı Li Zongxing, sıcaklık artışlarından dolayı özellikle yüksek bölgelerde buz kütlelerinde erime görüldüğünü söyledi. Yüzonbir meteoroloji istasyonunun yüzde 77’si, 1961 ve 2008 yılları arasında sıcaklıkların hep artış gösterdiğini bildirdi. Dörtbin metre yükseklikte bulunan 14 meteoroloji istasyonu bu zaman diliminde her yıl sıcaklıkların 1,73 derece daha fazla olduğunu tesbit etti.

IOP yayın organındaki makalede yüksek bölgelerde eriyen buz kütlelerinin binlerce tarım sisteminin bir parçası olduğu ve halkın gıda ihtiyacını gidermekte çok önemli bir rol oynadıkları belirtildi. Ayrıca buz kütlelerinin erimesinin devam etmesi durumunda toprak kaymaları ve büyük sel felaketleri meydana gelebilir.

Çin’in güneybatısındaki Nyaingntanglha, Tanggula ve Hengduan dağlarında ve Himalaya’da 23 bin 488 dev buz kütlesi bulunuyor. Buz kitlelerinin toplam yüzölçümü toplam 29 bin 523 kmkareyi buluyor.

Hakkında admin

Cevapla