Çin’den dezenformasyon atağı

57

İşgalci kızıl Çin baskıyle yönettiği Doğu Türkistan’a basın sokmuyordu,

İşgalci kızıl Çin ,baskı şiddet ve insanlık dışı uygulamalarla dünyada emsalı görülmemiş zulümlerle yönettiği Doğu Türkistan’a basın sokmuyordu,

giderek dünyanın ilgisi artan bölgeye kendi istediği yerleri göstermek amacıyla birçok ülkeden kıralık gazetecileri çağırdığı bildirildi. 

Çin’in Uluslararası Radyosu (CRI) ve Propaganda amaçlı kurululan D.Türkistan Uygur Özerk Bölgesi Basın Ofisi’nin ortaklaşa düzenlediği “Objektifimden D.Türkistan” adlı fotoğraf yarışması, 15 Eylül’de D.Türkistan’ın başkenti Urumçi’de yapılan törenle başladı.

CRI Başkan Yardımcısı Wang Dongmei, Çin Komünist Partisi (ÇKP) D.Türkistan Komitesi’ne bağlı Tanıtım Şubesi Başkan Yardımcısı Hou Hanmin ve etkinliğe katılan heyet üyeleri törende hazır bulundu.

Hou, yaptığı konuşmada, “Etkinliğe katılan muhabirlerin, D.Türkistan’da yaşayan farklı milliyetlere mensup halkların sıcak ve misafirperver karakterlerini tanımalarını arzuluyorum… Etkinliğe davetli muhabirlerin, bölgedeki gelişim ve değişimlere tanık olarak, gerçek D.Türkistan’ı objektifleriyle dünyaya göstermelerini umuyorum” iddiasında bulundu.

CRI Başkan Yardımcısı Wang ise “dışa açılma adımlarını hızlandıran Doğu Türkistan’ın, hızlı bir kalkınma döneminde bulunduğuna” dikkat çekti. Uluslararası toplumun Doğu Türkistan’ı yakından tanıma isteğinin giderek arttığına işaret eden Wang, “Hepimiz ortak çaba göstererek, yabancı medya kuruluşları arasındaki işbirliğini derinleştireceğiz. Doğu Türkistan hakkında, bölgenin farklı yönlerini ele alan röportajlar yapacağız, Doğu Türkistan’ı tanıtacağız ve Doğu Türkistan’a hizmet edeceğiz. Doğu Türkistan’ın istikrarı, refahı, gelişmesi ve ilerlemesine daha büyük güç katacağız” falavralarında bulunduğu gelen haberler arasında.

“DOĞU TÜRKİSTAN’I TÜM MÜSLÜMANLAR’A GÖSTERECEĞİZ”

Yabancı foto muhabirlerinin katıldığı etkinliğe Türkiye, Suudi Arabistan, Nijerya, Endonezya ve Malezya’nın da bulunduğu 10 ülkeden 14 profesyonel fotoğrafçı davet edildi.ama hepsinin ortak özelliği Doğu Türkistan’ı Çin’in bakış açısıyla okuyan satılmış kalemlerden müteşekkil olmaları.

Fotoğrafçılar, kuzey ve güney olmak üzere iki ayrı hat izleyerek, 17-27 Eylül günleri arasında Doğu Türkistan’ın’da röportajlar yaptı.

Röportajların tamamlanmasının ardından CRI, 20’yi aşkın yerli ve yabancı basın kuruluşuyla birlikte düzenlediği “Yerli ve Yabancı İnternet Kullanıcılarının Seçimiyle Doğu Türkistan’ın’ın Güzellikleri” adlı fotoğraf yarışmasının başladığını duyurdu. İnternet kullanıcılarının oylarının belirleyici olacağı yarışmanın sonuçları ise Aralık ayı sonunda açıklanacak.

H.Planet