Anasayfa » Kitap ve Dergiler » Çin’den dezenformasyon atağı

Çin’den dezenformasyon atağı

İşgalci kızıl Çin baskıyle yönettiği Doğu Türkistan’a basın sokmuyordu,

İşgalci kızıl Çin ,baskı şiddet ve insanlık dışı uygulamalarla dünyada emsalı görülmemiş zulümlerle yönettiği Doğu Türkistan’a basın sokmuyordu,

giderek dünyanın ilgisi artan bölgeye kendi istediği yerleri göstermek amacıyla birçok ülkeden kıralık gazetecileri çağırdığı bildirildi. 

Çin’in Uluslararası Radyosu (CRI) ve Propaganda amaçlı kurululan D.Türkistan Uygur Özerk Bölgesi Basın Ofisi’nin ortaklaşa düzenlediği “Objektifimden D.Türkistan” adlı fotoğraf yarışması, 15 Eylül’de D.Türkistan’ın başkenti Urumçi’de yapılan törenle başladı.

CRI Başkan Yardımcısı Wang Dongmei, Çin Komünist Partisi (ÇKP) D.Türkistan Komitesi’ne bağlı Tanıtım Şubesi Başkan Yardımcısı Hou Hanmin ve etkinliğe katılan heyet üyeleri törende hazır bulundu.

Hou, yaptığı konuşmada, “Etkinliğe katılan muhabirlerin, D.Türkistan’da yaşayan farklı milliyetlere mensup halkların sıcak ve misafirperver karakterlerini tanımalarını arzuluyorum… Etkinliğe davetli muhabirlerin, bölgedeki gelişim ve değişimlere tanık olarak, gerçek D.Türkistan’ı objektifleriyle dünyaya göstermelerini umuyorum” iddiasında bulundu.

CRI Başkan Yardımcısı Wang ise “dışa açılma adımlarını hızlandıran Doğu Türkistan’ın, hızlı bir kalkınma döneminde bulunduğuna” dikkat çekti. Uluslararası toplumun Doğu Türkistan’ı yakından tanıma isteğinin giderek arttığına işaret eden Wang, “Hepimiz ortak çaba göstererek, yabancı medya kuruluşları arasındaki işbirliğini derinleştireceğiz. Doğu Türkistan hakkında, bölgenin farklı yönlerini ele alan röportajlar yapacağız, Doğu Türkistan’ı tanıtacağız ve Doğu Türkistan’a hizmet edeceğiz. Doğu Türkistan’ın istikrarı, refahı, gelişmesi ve ilerlemesine daha büyük güç katacağız” falavralarında bulunduğu gelen haberler arasında.

“DOĞU TÜRKİSTAN’I TÜM MÜSLÜMANLAR’A GÖSTERECEĞİZ”

Yabancı foto muhabirlerinin katıldığı etkinliğe Türkiye, Suudi Arabistan, Nijerya, Endonezya ve Malezya’nın da bulunduğu 10 ülkeden 14 profesyonel fotoğrafçı davet edildi.ama hepsinin ortak özelliği Doğu Türkistan’ı Çin’in bakış açısıyla okuyan satılmış kalemlerden müteşekkil olmaları.

Fotoğrafçılar, kuzey ve güney olmak üzere iki ayrı hat izleyerek, 17-27 Eylül günleri arasında Doğu Türkistan’ın’da röportajlar yaptı.

Röportajların tamamlanmasının ardından CRI, 20’yi aşkın yerli ve yabancı basın kuruluşuyla birlikte düzenlediği “Yerli ve Yabancı İnternet Kullanıcılarının Seçimiyle Doğu Türkistan’ın’ın Güzellikleri” adlı fotoğraf yarışmasının başladığını duyurdu. İnternet kullanıcılarının oylarının belirleyici olacağı yarışmanın sonuçları ise Aralık ayı sonunda açıklanacak.

H.Planet

Hakkında admin

Cevapla

x

Check Also

Çin’in kamplarda tuttuğu Uygur Türkleri BBC’ye konuştu: ‘Sistematik tecavüz ve işkence vardı’

Matthew Hill, David Campanale ve Joel Gunter / BBC News BBC’nin elde ettiği yeni veriler, Çin’de Sincan Özerk Bölgesi’nde ...

Katil Çin’in Türkiye Büyükelçiliğine Uygur Türklerinden tepki

Katil Çin’in Türkiye Büyükelçiliği, mağdur Uygurların yaptığı haklı eyleme için skandal bir açıklama yayınladı. eyy ...

hadsiz Çin Büyükelçiliği Uygur Türkleri konusunda Saadet partisini hedef aldı

Katil Çin’in Türkiye Büyükelçiliği, mağdur Uygurların yaptığı haklı eyleme için skandal bir açıklama yayınladı. Yapılan ...

ABD’den Çin’e Uygur Politikası Uyarısı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Çin yönetimine Uygurlar, Tibetliler ve Hong Konglular’a karşı baskıcı politikalarıyla ...

5 şubat Gulca katliamı ve Doğu Türkistan’ın son durumu ile ilgili basın açıklaması gerçekleşti

5 şubat Gulca katliamı ve Doğu Türkistan’ın son durumu ile ilgili basın açıklaması gerçekleşti 5 ...

Uygur Türkler üç kuruşluk ticarete feda edilemez

Ahmet B Arcilasun Bugüne kadar dinlemeyen varsa mutlaka dinlemelidir; Uygur kızı Nursimangül Abdurreşid’i mutlaka dinlemelisiniz. ...

TBMM TV o yayını neden kesti?

Habertürk yazarı Kübra Par, İYİ Parti lideri Meral Akşener’in grup toplantısında kürsüye 3 yıldır ailesinden ...

Nursimangül: Dünya neyi bekliyor?

Mehmet KARA Koronavirüs musîbetini dünyanın başına saran Çin, diğer yandan da dünyanın gözü önünde Uygurlara ...

Doğu Perinçek yine haddini aştı! “Nursiman terör örgütünün militanı!”

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, İYİ Parti kürsüsüne çıkan Doğu Türkistanlı mazlum Nursiman Abduraşid ...