Anasayfa » Haberler » ABD: Çinli ve Rus bilgisayar korsanları şirketlerden bilgi sızdırıyor

ABD: Çinli ve Rus bilgisayar korsanları şirketlerden bilgi sızdırıyor

Amerika Birleşik Devletleri’nde hazırlanan bir istihbarat raporunda dünya çapında Amerikan şirketlerine internet üzerinden saldırı düzenleyip bilgi sızdıran bilgisayar korsanlığının başını Çin ve Rusya’nın çektiği açıklandı.

Raporda, bilgi sızdırmaya yönelik bilgisayar korsanlığı faaliyetinde en büyük zararı verenlerinÇin merkezli korsanlar ve Rus istihbaratı olduğu belirtildi.

ABD ulusal karşı-istihbarat yöneticilerinden Robert Bryant, habercilere yaptığı açıklamada internetcasusluğunun Amerikan ekonomisine büyük zarar verdiğini de ifade etti.

Raporun ardından hem Çin hem de Rus büyükelçilikleri iddiaları reddettiklerini açıkladılar. Siber Ortamda ABD’ye ait Ekonomik Sırları Çalan Yabancı Casuslar başlıklı raporda, hem özel firmaların hem de siber güvenlik uzmanlarının Çin kaynaklı internet saldırılarında bir artış gözledikleri belirtiliyor.

Raporda, bu kesimlerin, saldırıların kaynağı kişileri tam olarak tespit edemedikleri de ifade ediliyor.

İnternet arama motoru devi Google da Çinli bilgisayar korsanları tarafından 2010 yılında siteye saldırılar düzenlenip bilgi sızdırıldığını açıklamıştı.

Rapora göre, Rusya kaynaklı saldırılar, oran olarak Çin’in çok gerisinden gelmesine rağmen, Rus bilgisayar korsanları geniş çaplı ve karmaşık saldırılar düzenliyor.

Amerikan Federal Soruşturma Bürosu FBI geçen yıl 100’den fazla Amerikan şirketini, internet sitelerinin güvenlik önlemlerini artırmaları konusunda uyarmıştı.

Hakkında admin

Cevapla