Anasayfa » Haberler » Türk dünyasından hukukçular İstanbul’da buluştu

Türk dünyasından hukukçular İstanbul’da buluştu

Kurultayda Doğu Türkistan Vakfı Başkanı Ilgar Alptekin, Doğu Türkistanda insan haklari ihlallari hakkında konuşma yapıyor.

Türk kökenli tüm bağımsız devlet ve özerk otonom bölgelerin temsilcilerinin katıldığı ‘2. Türk Dünyası Hukuk Kurultayı’, Özyeğin Üniversitesi Hukuk Fakültesi ev sahipliğinde Swiss Otel’de başladı.

Hukuk uygulaması ve hukuk dogmatiğini ilgilendiren tüm konuların ele alındığı kurultay, Türk kökenli hukukçular arasında çok boyutlu bilimsel işbirliklerinin kurulması için önemli bir zemin oluşturuyor. Üç gün sürecek kurultayda sunulan tüm tebliğler Özyeğin Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından kitap haline getirilerek katılımcı ülkelerin hukukçularıyla paylaşılacak. Kurultay’ın ikinci ve üçüncü günleri Özyeğin Üniversitesi Altunizade Kampüsü’nde gerçekleştirilecek oturumlarla devam edecek. Kurultayda insan hakları hukuku, ceza hukuku, hukuk felsefesi, medeni hukuk, ticaret hukuku gibi hem hukuk uygulaması, hem de hukuk dogmatiğini ilgilendiren konular ele alınıyor.
Dünya Ahıska Türkleri Birliği Başkan Vekili ve Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlyas Doğan, açılış konuşmasında, “Sovyetler Birliği sonrası Türk dünyası ile Türk aydınları arasında birbirini tanıma şansı doğmuştur. Ancak hukuk bilimleri alanında henüz arzu edilen noktada değiliz.” diye konuştu. Bu durumu eksiklik olarak gördüğünü belirten Doğan, “İkincisi düzenlenen Türk Hukuk Kurultayı, bundan sonrası için Türk soylu bölge ve ülkelerle üniversiteler ve bilim insanları düzeyinde kalıcı ilişkilerin temellerinin atılacağı bir bilimsel etkinlik olacak. Bu tarz etkinliklerin sadece kurultaylarla sınırlı kalmaması, ortak çalışmalar ve karşılıklı bilgi ve tecrübe paylaşımı şeklinde sürekli hale getirilmesi, katılımcı ülkelerin daha büyük fayda elde etmelerini sağlayacaktır.” şeklinde konuştu.
Kurultayın açılışında konuşan Özyeğin Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Hüsnü Özyeğin de, “Topluma yararlı insan yetiştirme en temel felsefemiz olup, her yönü ile donanımı iyi olan bireyler için ciddi bir çaba sarf ediyoruz.”dedi. Konuşmasında merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal’I da anan Özyeğin, “Özal, Türki Cumhuriyetlerden 10 bin öğrenci getirmişti. Bu öğrenciler Türkiye’de eğitim gördükten sonra önemli mevkilere geldi. Bu üniversite mezunları Türki Cumhuriyetleri ile ilişkilerimizin gelişmesinde önemli bir rol oynadılar.” ifadesini kullandı.
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın kurultaya Bakanlar Kurulu toplantısı sebebiyle katılamadığı bildirildi. Kurultaya; Başkurdistan Ufa Hukuk Fakültesi Dekanı Ord. Prof. Muhametşin Faim Bayazitoviç, Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Emir Aliyev, Doğu Türkistan Vakfı Başkanı Ilgar Alptekin, Farabi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Baydeldinov Daulet Laykobiç, Batı Trakya – Yunanistan Rodop-Evros İlleri Genişletilmiş Valiliğinin Gümülcine Vali Yardımcısı Av. Rıdvan Kocamümin, Bulgaristan Ruse Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Yard. Doç. Dr. Elitza Georgieva Valcheva-Kumanova, Azerbaycan Kafkas Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Mübariz Yolçiyev, Türkmen Weekly Energy Review Hukuk Danışmanı Doç. Dr. Dövran Orazgylyjow gibi önemli isimler katılıyor. Türk kökenli tüm bağımsız devlet ve özerk otonom bölgelerin temsilcilerinin katıldığı 2. Türk Dünyası Hukuk Kurultayı’nda Azerbaycan, Bulgaristan, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan, KKTC, Kosova, Özbekistan, Türkiye, Türkmenistan, Doğu Türkistan, Irak, Özbekistan, Yunanistan, Altay, Başkurdistan, Çuvaşistan, Hakasya, Tataristan, Tuva yer alıyor. Kurultay’ın ardından, Kurultay’da sunulan tüm tebliğler katılımcı ülkelerin hukukçularıyla paylaşılmak üzere Özyeğin Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından kitap haline getirilerek yayımlanacak.

samanyolu

Hakkında admin

Cevapla