Anasayfa » Haberler » Türk dünyası hukuk kurultayıda Doğu Türkistan meselesi masaya yattırıldı

Türk dünyası hukuk kurultayıda Doğu Türkistan meselesi masaya yattırıldı

Kurultay’ın yedincı oturumda İnsan hakları ve anayasa hukuku ele alındı. Doğu Türkistan Vakfi başkanı İlgar ALPTEKİN  Uygur Türklerinin İnsan hakları sorunları konuda konuşma yaptı.  Bakü Devlet Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof.Dr Emir Aliyev Azerbeycan Anayasasında İnsan Hakları problemi ve Uluslararası hukuk hakkında konuşma yaptı.

Türk kökenli tüm bağımsız devlet ve özerk otonom bölgelerin temsilcilerinin katıldığı II. Türk Dünyası Hukuk Kurultayı, Özyeğin Üniversitesi ev sahipliğinde İstanbul’da başladı.
Hukuk uygulaması ve hukuk dogmatiğini ilgilendiren tüm konuların ele alındığı Kurultay, Türk kökenli hukukçular arasında çok boyutlu bilimsel işbirliklerinin kurulması için önemli bir zemin oluşturuyor. 3 gün sürecek Kurultay’da sunulan tüm tebliğler Özyeğin Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından kitap haline getirilerek katılımcı ülkelerin hukukçularıyla paylaşılacak.

Doğu Türkistan Vakfi başkanı İlgar ALPTEKİN  Uygur Türklerinin İnsan hakları sorunları konuda konuşma yaptı.

Farklı Türkî Cumhuriyetlerden, içinde yaşadıkları ülkede bazen çoğunluk bazen de azınlığı oluşturan Türk hukukçuların bir araya gelip hukukun çeşitli alanlarda tebliğler vermesi, birbirlerini tanımaları, görüş alışverişinde bulunmaları, tecrübelerini aktarmaları amacıyla düzenlenen II. Türk Dünyası Hukuk Kurultayı, 14 Kasım 2011 Pazartesi günü Özyeğin Üniversitesi Hukuk Fakültesi ev sahipliğinde İstanbul’da başladı. Açılış etkinliği birinci gün toplantıları Swissotel’de gerçekleştirilen Kurultay toplam 3 gün sürdü.

Kurultay’ın ikinci ve üçüncü günleri Özyeğin Üniversitesi Altunizade Kampüsünde gerçekleştirilecek oturumlarla devam eden Kurultayda insan hakları hukuku, ceza hukuku, hukuk felsefesi, medeni hukuk, ticaret hukuku gibi hem hukuk uygulaması, hem de hukuk dogmatiğini ilgilendiren konular Masaya yattırıldı.

Kurultay’ın yedincı oturumda İnsan hakları ve anayasa hukuku ele alındı. Bakü Devlet Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof.Dr Emir Aliyev Azerbeycan Anayasasında İnsan Hakları problemi ve Uluslararası hukuk. Doğu Türkistan Vakfi başkanı İlgar ALPTEKİN  Uygur Türklerinin İnsan hakları sorunları konuda konuşma yaptı.

Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi ve YÖK Denetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İlyas Doğan ise şunları söyledi: “Sovyetler Birliği sonrası Türk dünyası ile Türk aydınları arasında birbirini tanıma şansı doğmuştur. Ancak hukuk bilimleri alanında henüz arzu edilen noktada değiliz. Bu durumu bir eksiklik olarak görüyorum. İkincisi düzenlenen Türk Hukuk Kurultayı,

bundan sonrası için Türk soylu bölge ve ülkelerle üniversiteler ve bilim insanları düzeyinde kalıcı ilişkilerin temellerinin atılacağı bir bilimsel etkinlik olacak. Bu tarz etkinliklerin sadece kurultaylarla sınırlı kalmaması, ortak çalışmalar ve karşılıklı bilgi ve tecrübe paylaşımı şeklinde sürekli hale getirilmesi, katılımcı ülkelerin daha büyük fayda elde etmelerini sağlayacaktır.”

Türk kökenli tüm bağımsız devlet ve özerk otonom bölgelerin temsilcilerinin katıldığı II. Türk Dünyası Hukuk Kurultayı’nda Azerbaycan, Bulgaristan, Gürcistan (Ahıska), Kazakistan, Kırgızistan, KKTC, Kosova, Özbekistan, Türkiye, Türkmenistan, Doğu Türkistan, Irak (Kerkük), Özbekistan (Karakalpakistan), Yunanistan (Batı Trakya), Altay, Başkurdistan, Çuvaşistan, Hakasya, Tataristan, Tuva yer alıyor. Kurultay’ın ardından, Kurultay’da sunulan tüm tebliğler katılımcı ülkelerin hukukçularıyla paylaşılmak üzere Özyeğin Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından kitap haline getirilerek yayımlanacak.

Hakkında admin

Cevapla