Anasayfa » Haberler » DOĞU TÜRKİSTAN’A ÖLÜM!

DOĞU TÜRKİSTAN’A ÖLÜM!

Geçenlerde, renkli gazetelerden birinin magazin sayfasındaki bir haber beni çok düşündürdü. Haberin başlığı şöyleydi; “Çin’de baltalı deli 6 kişiyi katletti.”
Doğu Türkistan’ın çektiği acılardan bilmem haberiniz var mı?
Gazete, çay ocağında karşımda oturan tanımadığım birinin elindeydi ve son sayfasındaki bu haberin ben ancak başlığını okuyabiliyordum. Gerisini şöyle yorumlamamda bir mahzur yoktu; Çin’de bir Çinli, elindeki baltayla Uygur Türklerine saldırarak altısını öldürüyor. Adamı cezadan kurtarmak için Çin yetkililer bir formül düşünüyor ve çok geçmeden de buluyorlar; “Sizi öldüren bu Çinli delidir; dolayısıyla da ne yaptığını bilmemektedir. Ne yaptığını bilmeyen deliye ceza mı verilir, salın gitsin!”
Hani bir Türk atasözü var ya; “Kalem divaneye bigânedir.”
O kalem ki levh-i mahfuzda deliye sorumluluk yüklememiş, bu dünyada mı ceza kesecek?
Sözün yorum kısmı belki tevilden ibarettir, belki sadece hayalî bir senaryodur. Ama asla Çin diyarında olmamış, olmayacak bir vaka değildir. Allah’ın günü Çin’deki Uygur kardeşlerimizin başına bunun beş beteri hadiseler gelmektedir, getirilmektedir.
Doğu Türkistan Türklerinin, Kayseri’de çıkardıkları İstiklâl isimli aylık bir gazete vardır. Yazımızın sonunda adresini vereceğimiz bu gazeteyi şayet içiniz daralmadan, yüreğiniz bunalmadan okuyacak olsanız, şeytana pabucunu ters giydiren Çinlinin, Uygur kardeşlerimizin başına ne belalar ördüğünü öğrenmiş olursunuz.
İstiklâl’in 3. sayfasında yazan Şen Ozan’ın sekiz sayıda bitirdiği bir derleme çalışması oldu. Şen Ozan, muhtelif gazetelerden derlediği Doğu Türkistan’la ilgili yazılardan kesitleri, “Doğu Türkistan’da Soykırım” başlığı altında her ay tam sayfa olarak okurlarına sundu.
Biz de köşemizde zaman zaman Çinlilerin Sinkiang/Sincan diye ismini değiştirdikleri Doğu Türkistan’ın meselelerine temas etmiş; hatta bir tarihte özel bir Doğu Türkistan İlavesi hazırlayarak ücretsiz olarak okurlarımıza dağıtmıştık.
Bugünkü düşüncemiz, Şen Ozan’ın, İstiklâl’deki alıntılarından bir anlamda özet alıntılarla bilmeyen okurlarımıza Doğu Türkistan’ın içinde bulunduğu ızdırabı bir nebze de olsa duyurmaktır. Demokrasi ve hürriyet eyyâmı diye bilinen şu 21. yüzyılda nüfusuyla olduğu kadar şirretliğiyle de dünyayı tehdit eder hâle gelen Çin’in Sinkiang=Kurtarılmış Topraklar adını koyduğu Doğu Türkistan’ı nasıl sömürdüğünü, Doğu Türkistanlıyı nasıl ezim ezim ezdiğini gözler önüne sermektir. Tahammül edene aşk olsun!
*İsmail Yağcı-Türkiye
Fok katliamı gibi, Çinliler, Uygur Türklerini büyük sopalarla vura vura öldürüyorlar.
*Ahmet Varol-Vakit
Doğu Türkistan bağımsız bir ülkeydi. Çin birtakım ekonomik hesaplardan dolayı bu ülkeyi işgal etti. Dünya Müslümanlarının dağınık ve başsız olması saldırgan Çin’in işini kolaylaştırdı.
*Semih İdiz-Milliyet
Çin’in tutumu savunulamaz. Çin zulmünü de zaten dünya, 1989’da Tianmen Meydanı’nda savunmasız göstericilerin üzerinden acımasızca geçen tanklarla görmüştü.
*İbrahim Kalın-Sabah
Ürümçi’de silahsız ve korumasız kitlelerin üzerine ateş açmak, yüzlercesini öldürmek ve yaralamak, hiçbir güvenlik kaygısıyla izah edilir türden değil.
*H. Celâl Güzel-Radikal
Türkiye dışında en fazla Türk nüfusunun yaşadığı yer neresidir bilir misiniz?
Doğu Türkistan… Bugün, üzerlerinde uygulanan bütün soykırım politikalarına rağmen, Doğu Türkistan’da 38 milyon civarında Uygur Türkü yaşamaktadır.
*Mehmet Tezkan-Hürriyet
İsrail’in Gazze’deki operasyonu için; “one minute, siz öldürmeyi iyi bilirsiniz” diye çıkış yapan Başbakan, Çin’in Uygurlara yönelik şiddet eylemlerine de benzer tepki gösterdi… “Adeta soykırım!” dedi. Başbakan “soykırım” der demez birileri devreye girmiş… Sert kaçtı, abartmayalım, Çin’i kızdırmayalım, BM’de veto hakkı olan beş ülkeden biri, takarlarsa çok uğraşırız, papaz olmayalım, falan…
*Oral Çalışlar-Radikal
20 yıl önce Tianmen’de Çin tanklarının önüne dikilen genç, özgürlük idealinin sembolüne dönüşmüştü. Şimdi benzer bir direniş ve tepki Sincan (Doğu Türkistan) Uygur bölgesinde yaşanıyor.
*Yılmaz Öztuna-Türkiye
İmparatorluk zamanından beri Çin, her on-yirmi yılda bir öldürebildiği kadar Uygur öldürür. Camileri, Türk mimarî eserlerini, kitaplıklarını yakıp yıkar.
*M. Kemal Koçak-Ortadoğu
Her on yılda bir kez, çeşitli bahanelerle yapılan etnik temizlik sonucu milyonlarca Uygur halkı ya idam edildi ya müebbet hapis cezasına çarptırıldı ya da kayboldu.
Bu olaylar dünyadaki hiçbir devlet, kurum ya da kuruluş tarafından dikkate alınmadı. “Doğum kontrolü” adı altında onbinlerce anne mecburen kürtaj edildi. Bebekler daha anne karnındayken veya anneyle birlikte öldürüldü. Gizli doğrulan bebekler ise nüfusa kaydedilmezler. Bu şekilde dünyaya gelen bebeklere, Çinliler “kara nüfus” derler. Bu çocuklar ileriki yaşlarda Çin ajanları tarafından kaçırılıp organ ticaretinde satılırlar.
***
Bunlar gibi daha onlarcası, yüzlercesi…. Hepsini yazacak olsak, bu gazetenin bütün sayfaları yetmez. En iyisi İstiklâl’in adresini/veb adresini verelim de…
————————————————–
*Adres: İstiklâl Gazetesi; Gevher Nesibe Mah. Donanma Cad. Nu. 13 / Kocasinan- Kayseri
*www.istiklalgazetesi.com. tr
*istiklal@istiklalgazetesi.com.tr
*tlf. 0352. 3385897

Hakkında admin

Cevapla

x

Check Also

Doğu Türkistan’da oruç tutan tutuklanıyor

Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Abdulehed Er, yaşanan insanlık dramını gözler önüne ...

Uygurlar yeni baskılarla karşı karşıya

Doğu Türkistan’daki Uygurların yoğun olduğu Kuçar şehrine yeni atanan valinin bölge halkına yoğun baskı uyguladığı ...

“KALBİMİZİN DOĞUSU-DOĞU TÜRKİSTAN” PANELİ

Samsun İnsan Hakları ve İnsani Yardım Hareketi(İHH), Doğu Türkistan duyarlılığını artırmak iÇin Bafra ilçesinde “Kalbimizin ...

Türkiye’nin Doğu Türkistan Çıkmazı

Türkiye-Çin Halk Cumhuriyeti ilişkilerinin akıbeti ne olacak? Türkiye’nin Doğu Türkistan konusundaki tavrı Çin Halk Cumhuriyeti ...

ÖZGÜRLÜK İÇİN TÜRKİYE’YE GELDİLER

Özgürce yaşamak için uzun ve zor bir yolculuk sonrası Kayseri’ye ulaşan Uygur Türkleri Doğu Türkistan’daki ...

Doğu Türkistan’da yeni bir Boraltan faciası yaşanmasın

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TBMM Kürsüsü’nden okuduğu Boraltan Köprüsü ağıtının şairi Murat Darga işte böyle bir ortamda ...

BBP ve Alperen Ocaklarının Doğu Türkistan Basın Açıklaması

Kahramanmaraş BBP ve Alperen Ocaklarının Doğu Türkistan’da  Çin  tarafından yapılan zulümle ilgili olarak bir basın açıklaması ...

‘Zulümden kaçış’ 13 ay sürdü

Etnik ve dini baskı nedeniyle Çin’in Uygur Özerk Bölgesi’nden kaçtılar. Geride anne-babalarını, çocuklarını bırakanlar oldu. ...

Uygur Türkleri İçin “Yardım Ve Koordinasyon Merkezi” Çalışacak

Kayseri, Çin zulmünden kaçarak gelen Uygur Türkleri için elinden geleni yapıyor. Valilik de bu konuda ...