Anasayfa » Haberler » Doğu Türkistana uçuşlar başladı

Doğu Türkistana uçuşlar başladı

Çin Güney Havayolları, Doğu Türkistan’ın başkenti Urumçi aktarmalı Pekin-İstanbul seferlerine başladı.

Çin Güney Havayolları, Doğu Türkistan’ın başkenti Urumçi aktarmalı Pekin-İstanbul seferlerine başladı.

Çin Radyosunun haberine göre Çin Güney Havayolları’nın ilk Pekin-Urumçi-İstanbul seferi dün (22 Kasım) gerçekleştirildi. Haftada karşılıklı üç sefer gerçekleştirecek olan Guangzhou merkezli havayolu şirketi, böylece Doğu Türkistan üzerinden 15’inci uluslararası hattını açtı.

Çin İşgal, altındaki Doğu Türkistan’a Çin’in atadığı valisi Nur Bekri, hattın açılışı dolayısıyla yaptığı konuşmada, Pekin-Urumçi-İstanbul seferlerinin Doğu Türkistan ile Türkiye arasında turistik ve kültürel temaslar ile ticari bağların pekiştirilmesine katkıda bulunacağını söyledi. Doğu Türkistan’da hava trafiğinin güçlendirilmesinin önemine değinen Nur Bekri, bölgenin ulaşım bakımından kavşak niteliğinin ve ekonomik potansiyelinin açığa çıkmasının kolaylaşacağına dikkat çekti.

Türkiye’nin Pekin Büyükelçisi Murat Salim Esenli, seferlerin ekonomi, ticaret, kültür ve turizm gibi pek çok alanda iki ülke arasındaki işbirliği ilişkilerine katkıda bulunacağını ifade etti. Murat Esenli hattın Doğu Türkistan’ın dışa yönelik sınırsız gelişme potansiyelini de açığa çıkaracağını belirtti.

Hakkında admin

Cevapla