Anasayfa » Haberler » Servet kabaklı’dan İsa Yusuf Alptekin Hatırası

Servet kabaklı’dan İsa Yusuf Alptekin Hatırası

Konya Aydınlar Ocağı’nın Salı Sohbetleri’nde “Hatıralar Işığında 40 Yıllık Mücadele” hayatından kesitler sunan Türk Edebiyatı Vakfı Başkanı ve gazeteci-yazar Servet Kabaklı, “Doğu Türkistan Davası’nın yiğit lideri  İsa Yusuf Alptekin Hatırası ” anlattı. 

Doğu Türkistan Davası’nın yiğit lideri İsa Yusuf Alptekin’le, Tercüman’da çıkan bir yazısı üzerine telefonla tanıştığını ifade eden Kabaklı, İstanbul’da yapılan Doğu Türkistan Abidesi’ni, Çin Devleti’nin Türkiye’ye 17 defa NOTA vermesine, yıkmak için gelen ajanlarla silahlı kavgaya dahi girdiklerini anlatarak yıktırmadıklarını, yıkmak için sonunda Türk polislerinin vazife kılındığını ve buna rağmen yine de siyasi parti liderleri ve sivil toplum kuruluşlarının başkanlarıyla insandan bir duvar oluşturularak korunduğunu dile getirdi.

Cumhurbaşkanlığı’na, adaylığını son anda koyarak seçilen Azerbaycan Halk Cephesi Lideri Ebulfez Elçibey’i Turgut Özal, ameliyat olduğu sırada Amerika’dan telefonla arayarak destek verdiğini ve o zaman 8 milyonluk Azarbaycan’a 16 milyon adet afiş gönderildiğini hatırlatan Kabaklı, “Türkiye’ye yaptığı ilk ziyaretinde kendisine “çok sert konuşmayınız” şeklinde ikaz ettiğim halde Çırağan Sarayı’nda; ilk seyahatımı Güney Azarbaycan’ın başkanti Tebriz’e yapmayı düşünüyordum, diye bir konuşma yaptı. O konuşmadan sonra ben, Elçibey’in ancak 1 yıl cumhurbaşkanlığı görevinde kalabileceğine hükmettim. Şimdi her doğru her yerde söylenmez. Siyaset ise bir yerde lafı eğme bükme ve yumuşatma sanatıdır” dedi. Azeriler ile Ermenistan arasında devam eden Karabağ mücadelesinde Türkiye’de dönemin başbakanı Süleyman Demirel tarafından, Etimesgut’ta bekleyen içi silah dolu 3 uçak ile MHP Lideri Türkeş’in organize ettiği 1500 ülkücü gencin içinde bulunduğu Yeşilköy’deki uçaklara, Azerbaycan’a kalkması için izin verilmediğini hatırlatan Kabaklı, “Özal’la birlikte Azerbaycan’a gerçekleştirilen bir ziyarette; Rus Özel Birlikleri, Ermeniler dahil herkese, içi silah dolu kamyonu 5 bin dolardan parayı bastırana satıyorlardı. Özal bunu öğrenir öğrenmez, yanımızda ne kadar kaldı dedi. Ve 105 bin doları Elçibey’e verdi. Pazarlık sonucunda kamyon başına 3.500 dolardan 35 adet çeşitli silahların yer aldığı kamyon satın alınmıştı” şeklinde konuştu. Sohbetin sonunda TEV Başkanı Servet Kabaklı’ya, Konya Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Dr. Mustafa Güçlü tarafından Selçuklu çinisi tablo ile Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. yayınlarından oluşan kitaplar hediye edildi.

Hakkında admin

Cevapla