Anasayfa » Haberler » Güney Kore ile Çin arasında balıkçı krizi

Güney Kore ile Çin arasında balıkçı krizi

Sarı Deniz’de Güney Kore karasularında kaçak balıkçılık yapan bir Çinli balıkçının, Güney Kore Sahil Güvenlik’ten bir kişiyi öldürmesi gerginliğe sebep oldu.

Komşu iki ülke Güney Kore ve Çin’in arası bu sefer kaçak balıkçılardan dolayı açıldı. Geçen günlerde bir Çinli balıkçı teknesi Sarı Deniz’de Güney Kore karasularında kaçak balıkçılık yaparken, Güney Kore Sahil Güvenlik birimlerine yakalandı. Çinli balıkçılardan birisi yakalandığı sırada aşırı paniğe girmesi ile bir güvenlik görevlisini öldürürdü, diğerini ise yaraladı.

Pekin yönetimi olayla alakalı bir açıklama yapmazken, Çin basınının konuyu yeteri gündem yapmaması meselenin internete taşınmasına sebep oldu. İnternet ortamın bir çok Çinli, hükümeti vatandaşlarını koruyamamakla suçlarken, Güney Kore’ye ise hakaretler yağdırdı. Önceki gün ise Güney Kore’nin Pekin Büyükelçiliği saldırıya uğradı.

Çin yönetimi gerginliğin büyümemesi için elçiliğin etrafındaki güvenlik güçlerinin sayısını arttırdı. Ayrıca Pekin hükümeti konunun toplumda yalnış anlaşıldığını düşünerek basının devreye girmesini sağladı. Çin Dışişleri’nden bir çok yetkili böyle bir olaydan dolayı komşu ülke ile ilişkilerin bozulmasının kabul edilemeyeceğini aktardı.

Öte yandan Güney Kore’de, Çin’in Seul Büyükelçiliği önünde gösteriler devam ediyor. Seul yönetimi, öldürülen güvenlik görevlisinden dolayı Çin’deki şiddet olaylarının başkentteki Çin Büyükelçiliği’ne yansımaması için tedbirler aldı. Bununla beraber bir çok sağcı sivil toplum örgütleri Çin’in yaşanan olaylarda dolayı özür dilemesi gerektiğini savunuyor.

(CİHAN)

Hakkında admin

Cevapla