Anasayfa » Haberler » Ankara’da “Kanayan Yara Doğu Türkistan” Konulu Toplantı Yapıldı

Ankara’da “Kanayan Yara Doğu Türkistan” Konulu Toplantı Yapıldı

18.12.2011-“Türkiye’de Çin Kültür Yılı” ilan edilerek 2012 yılının yaklaştığı bu günlerde, Türkiye’nin birçok yerlerindeki içtimai teşkilatlar, Üniversite öğrenci birliklerinde Doğu Türkistan meselesine yönelik ilgi artıyor. 

 Son zamanlarda Türkiye’nin her tarafında Uygurlar hakkında çokça toplantı, tören ve çeşitli faaliyetler yapılmaktadır. Türkiye’nin Ankara şehrindeki Bilkent Üniversitesinin Türk Dünyası Araştırma Birliği, uzun zamandan beri Türk dünyasına ilgi göstererek, çeşitli faaliyetler düzenleye gelmekte olan bir birlik olup, bu seferki programında Doğu Türkistan meselesine yer verdi.

            2011 yılı Aralık ayının 15. günü Türkiye’nin Ankara şehrindeki Bilkent Üniversitesinde “Kanayan Yara Doğu Türkistan” konulu bir toplantı düzenlendi. Bu toplantı Bilkent Üniversitesi Türk Dünyası Araştırma Derneği tarafından düzenlenmiş olup, toplantıya Bilkent Üniversitesinin çok sayıda öğrencisi katıldı.

            Toplantı İstiklal Marşının okunması ile başladı. Toplantıda Bilkent Üniversitesi Türk Dünyası Araştırma Derneğinin Başkanı Caner Asbaş açış konuşması yaptı. Caner Asbaş konuşmasında bu toplantıyı düzenlemedeki maksat konusunda şunları söyledi: Doğu Türkistan meselesi bizim için oldukça önemli bir meseledir. Çünkü Doğu Türkistanlı kardeşlerimiz Türkiye’ye büyük ümitler bağlamıştır. Türkiye’de Doğu Türkistan düşüncesi, Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin ümit bağladıkları derecede yeterli değil. Biz Üniversitede düzenlediğimiz bu tür toplantılar aracılığı ile hem milli anlayışı uyandırmak ve hem de Doğu Türkistanlı kardeşlerimiz için elimizden gelen yardımı yapmak için çabalamaktayız. Bu toplantıyı bu maksatla düzenledik.

            Caner Asbaş konuşmasında yine Türkiye’de Çin Kültür yılı ilan edilmesini kınayarak şöyle dedi: Türkiye’de 2012 yılının Çin Kültür yılı olarak ilan edilmesi samimiyetsiz bir karardır. Çünkü Çin’in yaptıkları herkesçe biliniyor. Çin’in Uygur kardeşlerimize neler yaptıklarını hepimiz çok iyi biliyoruz. Buna karşı Türkiye’de Çin’in Kültür yılı ilan edilmesi, faaliyet düzenlenmesi bana göre Doğu Türkistanlı kardeşlerimize yapılan bir hakaret ve ayıptan başka bir şey değildir. Bundan Türkiye hükümeti ve halkına hiçbir fayda gelmez. Tam tersine Doğu Türkistanlı kardeşlerimize ihanet etmiş oluruz.

            Toplantıda Ankara Üniversitesi Dil-Edebiyat, Tarih ve Coğrafya fakültesi öğretim üyesi Doktor Erkin Emet davet üzerine katılarak bir konuşma yaptı. Biz bu toplantıyı tertip eden Bilkent Üniversitesine bağlı Türk Dünyası Araştırmaları Topluluğu başkanı Caner Asbaş ile görüştük.

            Caner Asbaş, siz Uyurlara nasıl bakıyorsunuz? Uygur meselesi için neler yapmak gerek? Şeklindeki sorumuza şöyle cevap verdi: Doğu Türkistan’daki Uygur Türkleri bizim kardeşlerimizdir. Onlarla bizim milli, dini, kültür, tarih yönünden ve daha birçok alanlarda iç-içe kenetlenmiş yönlerimiz bulunmaktadır. Biz Doğu Türkistanlı kardeşlerimize öz kardeşlerimiz olarak bakmaktayız. Onun için yardım etmemiz gerekir diye düşünüyoruz. Biz Üniversitede bu konuda bir dizi faaliyetler başlattık. Gelecekte daha çok ve daha büyük faaliyetler yapmaya devam edeceğiz.

            Doğu Türkistanlı kardeşlerimiz Türkiye ve dünya basınından, onların bekledikleri derecede ilgiye ulaşamadılar. Oranın durumu haber organlarında çokça yayınlandığında insanlar Doğu Türkistan’daki kardeşlerimiz ne durumda yaşıyorlar, ne gibi zorluklarla karşılaşıyorlar bilmeleri gerek.

Ondan sonra iktisadi, siyasi ve kültürel alanlarda, devlet, teşkilat ve şahıslar tarafından yardım edilmesi gerekir. Biz her zaman Doğu Türkistanlı kardeşlerimizle beraberiz. Allah bütün Türk dünyası için iyi işler yapmayı nasip etsin. RFA-Arslan

 

 

 

 

 

 

 

 

Hakkında admin

Cevapla