Anasayfa » Haberler » MHP’li 9 milletvekili resmi davetli olarak Doğu Türkistana gitti

MHP’li 9 milletvekili resmi davetli olarak Doğu Türkistana gitti

MHP’li 9 milletvekili resmi davetli olarak Doğu Türkistan’da temaslarını sürdürüyor. Heyet Pekin, Uygur Özerk Bölgesi ve Şanghay’da temaslarda bulundu.

İHLAS SON DAKİKA – Çin’in başkenti Pekin’den başlayan 11 günlük ziyaret kapsamında heyet remi adı Sincan Uygur Özerk Bölgesi olan Doğu Türkistan’da Urumçi, Turfan ve Kaşgar kentlerini ziyaret ettikten sonra Şanghay’a gelerek bu şehirde de temaslarda bulundu.

Çin Komünist Partisinin davetlisi olarak Çin’e gelen heyet Pekin’de Çin Ulusal Siyasi Danışma Konferansı Başkan Yardımcısı Sun Cia Cıng ve Dışişleri Bakan Yardımcısı başta olmak üzere, birçok üst düzey temasta bulundu.

Heyete başkanlık eden MHP Genel Başkan yardımcısı Tuğrul Türkeş AA muhabirine yaptığı açıklamada, görüşmelerde Türkiye ile Çin Halk Cumhuriyeti arasında diplomatik ilişkilerin tesisinin 40. yılı vurgusunun olduğunu söyledi.

Türkeş, görüşmelerde iki ülke arasında stratejik işbirliği anlaşmasının imzalanmasının ikinci yılı olması hasebiyle, bu ilişkilerin nasıl geliştirilebileceği üzerine görüşmeler yapıldığını aktardı.

Çin tarafının Türkiye’den farklı siyasi partilerle de görüştüğünü belirttiklerini ifade eden Türkeş, bu bağlamda Çin’in Türkiye’deki siyasi partilerle de iyi ilişkiler içerisinde olmayı istediğini dile getirdi.

Türkeş, birçok görüşmede iki ülke arasında dış ticaret açığının azaltılması gibi ekonomik konuların ön plana çıktığını ve bu açığın nasıl kapatılacağı üzerine istişarelerde bulunduklarını belirtti.

Türkiye-Çin ilişkilerini önemsediklerini vurgulayan Türkeş, iki ülke arasında iktisadi meselelerin geliştirilmesiyle ilişkilerin daha da gelişeceğini Çin tarafına ifade ettiklerini bildirdi.

Türkeş, Türkiye’nin en fazla dış ticaret açığı verdiği ülkelerin başında Çin’in geldiğini, bu hususta Çin tarafına gümrük birliğinde olması nedeniyle Türkiye’de yatırımın avantajlarını aktardıklarını ifade etti.

Heyet, Çin ziyareti kapsamında birçok sanayi tesisi, yüksek teknoloji üretim üssü ve İslam enstitüsünü de ziyaret etti.

Heyette, MHP Genel Başkan Yardımcısı Tuğrul Türkeş’in yanı sıra MHP milletvekilleri Tunca Toskay, Mehmet Gürel, Mustafa Erdem, Ruhsar Demirel, Enver Erdem, Sinan Ogan, Atilla Kaya ve Hasan Hüseyin Türkoğlu yer aldı.

Hakkında admin

Cevapla