Anasayfa » Haberler » Uygur mahkumların organları çalınıyor

Uygur mahkumların organları çalınıyor

İngiltere’de mülteci olan bir Uygur cerrah Uygur mahkumların organlarının onlar hayattayken alındığını iddia etti

Uygur mülteci ve eski cerrah Enver Tohti, hala hayatta olan Uygur mahkumların organlarının çalındığını söyledi. Tohti, Çin’de düşüncelerinden dolayı hapsedilen mahkumlara uygulandığı iddia edilen “canlı organ toplama” konusundaki doğrulayan ilk isim oldu..

Mülteci olarak yaşadığı İngiltere’de, 16 yıl önce idam edilen bir mahkumun organlarının çıkarılmasının istendiğini anlatan Tohti, “infaz edilmiş olmasına rağmen, mahkum hala hayattaydı, kurşun onu henüz öldürmemişti” dedi.

Yazar ve insan hakları savunucusu Ethan Gutmann, “Sincan Yöntemleri” adıyla bu ayın başlarında Weekly Standart dergisinde yayınladığı makalede Enver Tohti ve diğer Uygur mültecilerin anlattıklarına yer verdi. Gutmann, Çin yönetiminin canlılardan organ alınması” uygulamasına 1991’de başladığını ve bugün uygulamanın sistematik hale geldiğini belirtti.

Enver Tohti, geçmişi unutmak istediğini belirtirken, ” kendimi çok suçlu hissediyorum. Ben şahsen bu ameliyatlara girdim, karaciğer ve böbrekleri aldım… Affedilmek için sık sık dua ediyorum” dedi.

Daha önce yayınlanan raporlarda, Çin’in 1999’dan bu yana mahkum ettiği Falun Gong ‘tarikatı’ mensuplarının organlarının çalındığı iddia edilmişti. Bazı raporlar, hayattayken organları alınan olan Falun Gong üyelerinin sayısını 65 bin olarak veriyor.

Çin rejimi idam mahkumlarının organlarının kullanıldığını açıkça itiraf ediyor, ancak canlılardan organ alındığı iddialarını reddediyor ve her yıl kaç infaz yapıldığını açıklamıyor

http://www.dunyabulteni.net/?aType=haber&ArticleID=189842

Hakkında admin

Cevapla