Anasayfa » Haberler » “TRT Avaz Televizyonu” Uygurların Kültürü ile İlgili Program Hazırladı

“TRT Avaz Televizyonu” Uygurların Kültürü ile İlgili Program Hazırladı

TRT Avaz Televizyonunun “Türkistan Gündemi”, Kültür Zenginliği”, “Belgesel Film” olmak üzere haftalık programlarında Uygurlar hakkında sık, sık programlar çeke gelmektedir.

RFA/Arslan-“Türkiye’nin Sesi Televizyonu” Uygurların Kültürü ile ilgili program çekiyor. 8 Ocak 2012-Türkiye

“TRT Avaz Televizyonu” Türkiye hükümetinin Türk dünyası ile ilgili programlar yayınladığı resmi bir televizyon kanalı olup, bu televizyonda Türk dünyasındaki milletler hakkında programlar yayınlamakla birlikte Uygurlar hakkında da programlar yayınlaya gelmektedir.

            2012 yılı Ocak ayının 8. günü “TRT Avaz Televizyonu” İstanbul’daki Doğu Türkistan Vakfı ve Türk Dünyası Evleri parkındaki Uygur “Ziynet” Restaurantında Uygurların milli kültürü, örf-adetleri, yiyecek-içecekleri, şarkı ve dansları hakkında özel program hazırladı. Bu programa, Doğu Türkistan Vakfının yetkililerinden Mehmet Eysa Hacim, Doktor Abdulhamit Avşar ve Eser Saka Hanım katılarak TRT Avaz televizyonu sunucusunun Uygurlar hakkında sorduğu sorulara cevap verdiler.

            Program esnasında, Uygurların yemeklerini, milli giyim-kuşam ve çalgı aletlerini kamerayla kaydetti ve bu konuda malumat verildi. Programın kaydedilmesi sırasında bazı Uygur gençler Uygur oyunları oynayarak Uygur danslarından örnekler gösterdiler. Tambur çalarak Uygurların çalgı aletlerini tanıttılar.

“TRT Avaz Televizyonu” Uygur kültürü ile ilgili program hazırlıyor. 08.01.2012-Türkiye

Biz bu program hakkında malumat almak için “TRT Avaz televizyon” kanalı, “Kültür zenginliği” programının rejisörü Murat Çeri ile görüştük.

            Sayın Murat Çeri, Uygurların kültürü ile alakalı programlar hazırlanmasındaki maksat nedir? Şeklindeki sorumuza cevap vererek şöyle dedi: “Bu programın maksadı 2000 yıllık Türk kültüründe Doğu Türkistan’ın yerini, önemini ve Türkiye ile Doğu Türkistan arasındaki kültür birlikteliğini Türk seyircilerine bildirmek, anlatmaktır. Bu sebeple TRT Avaz televizyonunda, “Kültürel zenginlik” adı altında bu tür bir program yapmak uygun görüldü. Ben burada Uygurların kültürünü, örf-adetlerini gördüm. Yemekleri çok lezzetli,  şarkı ve dansları çok iyiymiş. Biz aslında buraya Uygur Türklerinin kültürü ile Türk kültürünün benzemeyen farklarını ayırmak için gelmiştik. Fakat burada, Uygur Türklerinin kültürü ile Türkiye Türklerinin kültürünün hiçbir farkının olmadığını görüp anladık.”

            “TRT Avaz televizyonu” yapımcılarından Almili Meraş Hanım Uygurların kültürü hakkındaki görüş ve düşüncelerini ifade ederek şöyle dedi: Biz burada Uygur kültürünü tanıtma konusunda program hazırlıyoruz fakat bu programda Uygurların değil kendi kültürümüzü anlatıyormuşuz gibi bir duygu var. Yani Türklerle Uygurların kültür, örf ve adetlerinde hiçbir fark olmadığını gördüm.”

            Biz yine TRT Avaz Televizyonundan Elif Esla Hanımın fikir ve görüşlerini aldık. Elif Hanım şöyle dedi: “Ben burada bizim kültürel birlikteliğimizi hissettim. Yeme-içme, şarkı-dans, çalgı aletlerimiz ve örf-adetlerimiz birbirine çok benziyor.  Bizde Türkiye Cumhuriyeti ile ilgili olarak “Biz bir millet iki devletiz” diye bir söz vardır. Biz burada program yapma esnasında, Doğu Türkistan ile bir millet iki devlet olduğumuzu anladık.”

            Biz yine bu program hususunda Doğu Türkistan Vakfının yetkililerinden Mehmet Eysa Hacim, Abdulhamit Avşar ve Eser Saka Hanım ile görüştük. RFA-Arslan

Hakkında admin

Cevapla