Anasayfa » Haberler » Avrupa Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Cemiyeti’nin Bu Ayki Sohbet Toplantısı Farklı Geçti.

Avrupa Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Cemiyeti’nin Bu Ayki Sohbet Toplantısı Farklı Geçti.

Avrupa Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Cemiyetinin yıllardan beri sürdüre gelmekte olduğu aylık sohbet faaliyeti, bu kez daha farklı geçirildi.

01 Ocak 2012 Pazar günü bütün Hollanda’nın yeni yılı kutladığı günlerde Avrupa Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği sürdüre gelmekte olduğu aylık sohbet faaliyetini icra etti. Bu faaliyete Suudi Arabistan, Türkiye ve Almanya gibi yerlerdeki derneklerin önderleri ve toplum ileri gelenlerinden Siracidin Ezizi, Abdulahat Hacim, Abdulhekimhan Mehsum, Hidayetullah Oğuzhan ve Turguncan Alavudun Hacim gibi ilim adamları da dâhil oldular. Misafirlerin gelişlerine olan sevinç ve saygılarını ifade etmek için de Hollanda’da yaşamakta olan her kademeden Uygurlar da iştirak ettiler.

            Kuranı kerim okunması ile başlayan bu faaliyet, misafirlerin kıymetli tecrübelerinin, ders-nasihatlerinin ümit ve arzularının ifade edildiği konuşmaları ile anlamlanarak, iştirakçilere manevi güç kazandırdı. Program aralarında namazlar vaktinde eda edildi ve yemek sofraları kuruldu. Programın sonlarında karşılaşılmakta olunan zorluklar konusunda sorulan soruları üstatlar cevaplandırdılar.

            Suudi Arabistan Cidde Radyosunda görev yapmakta olan üstatlardan Siracidin Eziz yurttaşlara sunduğu öğretisinde, Avrupa’daki mevcut şartlardan verimli şekilde yararlanmak, dini ve milli kimliğini muhafaza etmek ve onu devam ettirmek gerektiğini söyledi. Bunun için de çocuk eğitimini sıkı tutmanın, kendi aralarındaki münasebetleri sağlamlaştırmanın gerekliliğine vurgu yaptı. Muhacirlerin kendilerinin yerleşik bulundukları yerlerin dilini iyi öğrenmeleri ve Uygurların bugün karşılaşmakta oldukları durumları vakit geçirmeksizin o devletlerin ilgili birimlerine bildirmeyi ihmal etmemeleri gerektiğini söyledi. İlgili devletlerin duygudaşlığını kazanmak ve onların desteğini elde etmek için doğrudan etki edecek faktörlere önem verilmesini tavsiye etmekle birlikte, zulmün ebedi olmadığını, zalimlerinin tahtlarının eninde-sonunda tepetaklak olacağını Arap baharı hareketlerinin kazanımları ile ilgili örnekler vererek bağımsızlığa olan inancın kuvvetlendirilmesi ile ilgili birçok yolların olduğuna işaret etti.

            Almanya’dan gelen Dünya Uygur Kurultayı dini işler başkanı Turguncan Alavudun Hacim, Allahın ipine tutunmak ve birlik-beraberlik üzerinde durdu

            Türkiye’den gelen misafirlerden Türkiye’deki Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneğinin baş danışmanı Ablikim han Mehsum: Öncelikle İslamiyet’in önemli ibadetlerinden biri olan davet etme hakkında konuşarak, İslam da gösterilen Allah’a, Kurana, Peygambere, İmamlara t davet etmekten ibaret 5 şeye çağırmanın hikmetleri üzerinde durdu. Sonunda Türkiye’deki Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneğinin elde ettiği kazanımlarından örnekler vererek, Hollanda’daki Uygur kardeşlerimizin de birleşmeleri ve dayanışmalarına ümit verdi.

            Suudi Arabistan Cidde radyosu Uygur bölümünde görev yapmakta olan Abdulahat Hacim insanın yaradılışındaki taksim edilen takdiri ilahideki imtihanları kabul etmek, yüklenen mesuliyet ne ise, onu eda etmek. Allah’a isyan etmeme hakkında nasihatler verdi.

            Türkiye’deki Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneğinin başkanı Hidayetullah Oğuzhan: Mesuliyet ve mecburiyeti hissetmeden önce meselenin nerede olduğunu bilmenin önemi üzerinde durduktan sonra, o mesuliyete layık olan sağlam kişileri toplamak ve kendi aralarında eğitilmeyi sıkı tutmak konusunda fikirler verdi. O Uygurların karşılaşmakta oldukları bugünkü tehlikeler içerisinde en korkunç olanı, Çinli göçmenlerin fazlalaşması ve mücadele saflarının boş kalması diyerek özellikle vurgu yaptı.

            Sonunda sorulan sualler çok olup, şahsın ve ailenin menfaati ile halkın menfaatini seçme aşamasına gelindiğinde hangisini tercih etmek gerektiğini, Tacikistan’da tutuklanan 3 Uygur’un şu andaki durumu nedir? Türkiye vatandaşı olan Türk ile Türkiye vatandaşı olan Uygurlara farklı muamele yapılmakta olduğu ve yapılmamakta olduğu, “Arap Baharı”nın zaferi denilmekte olan yeni hâkimiyetler Doğu Türkistan davasına olumlu tesir edebilir mi? Gibi konulara odaklandı.

Faaliyet o ülke saati ile öğlen 1’de başlayıp 6’da sona erdi. Faaliyet sonunda iştirakçiler misafirlerle hatıra fotoğrafı çektirdiler. 

 

Hakkında admin

Cevapla

x

Check Also

Alman istihbaratı açıkladı, eğer bu iddia doğruysa Çin’in başı büyük dertte

Alman Der Spiegel dergisi, Alman istihbaratının Çin Devlet Başkanı’nın Dünya Sağlık Örgütü başkanından, korona virüsün ...

Hindistan ve Çin sınırında kısa süreli arbede: 4 Hint ve 7 Çin askeri yaralandı

Hindistan Savunma Bakanlığı, ülkenin kuzey doğusundaki Çin sınırında devriye gezen Hint askerleri ile Çinli askerler ...

Çin’in Doğu Türkistan’daki toplama kampları

Çin’in Doğu Türkistan’da Uygurları zorla tuttuğu toplama kamplarının her geçen gün yeni detayları ortaya çıkıyor… ...

Doğu Türkistan Müslümanlarına Kumanya Yardımı

Doğu Türkistanlı Kardeşlerimizi Unutmadık Hoca Ahmet Yesevi Derneği, Çin zulmünden kaçıp Türkiye’ye sığınan, ülkemizde yaşamlarını ...

Levent Kaya’dan Doğu Türkistan Kitabı çıktı – Levent Kaya Haberleri

Sitemiz köşe yazarlarından Mehmet Levent Kaya’nın son kitabı Doğu Türkistan’dan Haber Var, geçtiğimiz hafta piyasaya ...

Ümmetin en büyük imtihanı: Doğu Türkistan

Ümmet için Doğu Türkistan’ın da Filistin kadar önemli olduğunu söyleyen (İHH) İnsani Yardım Vakfı Konya ...

Doğu Türkistan’daki Toplama Kampları

Sayısı ve yerleri konusunda açıklama yapılmayan kamplara şu ana kadar 3 milyona yakın Uygur ve ...

DOĞU TÜRKİSTANLILAR ANNELER GÜNÜ SEVİNCİNDEN MAHRUM

Bugün 10 mayıs, anneler günü. Bizi koşulsuz seven anneleri anmak ve onurlandırmak amacıyla kutlanan bu ...

ÇİN, CEZA KAMPLARINDAKİ SALGIN HAKKINDA KONUŞMAYI DA YASAKLADI!

Çinli yetkililerin Doğu Türkistan’daki ceza kamplarında, koronavirüsün yayıldığına dair haberleri sıkı bir gizlilikle örtbas ettiği ...