Anasayfa » Haberler » Mücahit Kaşgarlı Türkiye’de “Show TV” kanalındaki Yarışmada Final Yarışmasına Katılmayı Hak Kazandı

Mücahit Kaşgarlı Türkiye’de “Show TV” kanalındaki Yarışmada Final Yarışmasına Katılmayı Hak Kazandı

Türkiye’nin en büyük televizyon kanallarından biri olan “Şow TV” de “Yetenek Sizsiniz” adlı maharet gösterme yarışması yapılmaktadır.

Photo: RFA-Resimde Televizyon ekranından bir görünüm

Bu yarışmaya on binlerce kabiliyetli genç ve çocukların ararsından seçilen kişiler katılmaktadırlar. Onlar televizyonda şarkı söyleme, sihirbazlık yapma, jimnastik gösterileri sunma, şiir okuma ve dans etme gibi çeşitli dallarda kendi maharetlerini sergilemektedirler. Maharet gösteren yüzlerce kişi arasından derece elde edenlere ödül verilmektedir. Ünlü sinema ve ses sanatçısı Hülya Avşar, ünlü televizyon programcısı Acun Ilıcalı ve ünlü futbolcu Sergen Yalçın’ın jüri heyetliğindeki bu yarışmaya 7 Ocak günü akşamı Ankaralı 4 yaşındaki Uygur oğlu Mücahit Kaşgarlı katıldı. Türkiye’de en çok izlenen “Şow TV” nu ekranından naklen yayınlanan bu yarışmaya Uygurca giysilerle çıkan Mücahit Kaşgarlı önce program yöneticisi Acun Ilıcalı’ nın sorularını cevapladıktan sonra şaire Nurala Göktürk’ün vatan yolunda canlarını feda eden Uygur şehitlerine atfen yazdığı “Biz Kimiz” adlı şiirini okudu. Şiiri okumadan önce jüri üyelerinden Acun Ilıcalı’ nın “Hoş geldin” sözüne “Hoş bulduk” diye cevap vermesini salondaki seyirciler gür şekilde alkışladılar.

            Mücahit Kaşgarlı “Şow” Televizyonundaki “Yetenek Sizsiniz” programında heyecandan kendisinin 3 yaşında olduğunu          söylemişse de 4 yaşındaki Mücahit “Biz kimiz?” adlı şiiri okudu.

            Şiirde Çin’in Uygurlara uygulamakta olduğu zulmüne dünya devletlerinin ve özellikle de Türkiye’nin seyirci kalmasına olan tepki ifade ediliyor. Yine Uygur davası için canını feda eden şehitleri anmakla beraber Doğu Türkistan’ın sahiplerinin Uygurlar olduğu beyan ediliyor.

            4 yaşındaki mücahit sonunda jürideki ünlü sinema sanatçısı Hülya Avşar, Ünlü Futbolcu Sergen Yalçın ve Acun Ilıcalıya Uygur doppası hediye etti. Onun televizyondaki çekingen, fakat sevimli konuşmaları seyircilerin çok büyük sevgisine mazhar oldu.

            Mücahit Kaşgarlı’nın şiir okuması ertesi günü en iyi 4 program ararsına girerek “Şov Televizyonu”nda tekrar verildi. Bu programı televizyonda milyonlarca seyircinin görmüş olmasının dışında 9 bine yakın kişi de internetten seyretmiştir. Mücahit Kaşgarlı değerlendirme jürisindeki 3 kişinin birden olumlu oyunu alarak bir sonraki yarışmaya da katılma hakkını elde etti.

            Bundan 2 ay önce Kadriye Haşim adlı bir Uygur kızı bu programda Çince şarkı söylemiş, reddedilmiş ve Uygurların şiddetli tepkilerine uğramıştı. Mücahit’in babası Kamilcan çocuğunu nasıl olup da bu yarışmaya iştirak ettirdiğini ve kazandıktan sonraki duygularını dile getirdi. RFA-Erkin Tarim

Hakkında admin

Cevapla