Anasayfa » Haberler » Mukuyla Olayında Ölen ve Yaralananlardan Bir kısmının Daha Kimlikleri Açıklandı

Mukuyla Olayında Ölen ve Yaralananlardan Bir kısmının Daha Kimlikleri Açıklandı

Hoten’de Mukuyla olayı meydana geleli bugün 10 gün oldu. Çin hükümeti olayda ölen ve yaralananların kimliğini devamlı olarak gizleye gelmektedir. Radyomuzun son günlerde edindiği malumatlara göre, olayda ölenlerden ikisinin ve tutuklananlardan da birinin daha kimlikleri açıklandı.

Haritada Hoten Guma nahiyesinin yeri gösteriliyor.

Netice olarak şimdiye kadar, olayda ölenlerden 6 kişisinin, tutuklanan genç ve çocuklardan da iki kişinin kimlikleri açığa çıktı. Aşağıda muhabirimiz Şöhret Hoşur’ un bu konuda hazırladığı haberi şöyle:  Saygıdeğer radyo dinleyicileri yukarıdaki ve bundan önceki edindiğimiz malumatlarımıza göre, ölen yedi kişiden altısının kimlikleri şu şekilde:

Abdumicit Seydehmet. 26 yaşında. Mukuyla’nın 19. kasabasından

Buzöhre Seydehmet, 27 yaşında. Mukuyla’nın 14. kasabasından

Abliz Seydehmet.30 yaşında. Mukuyla’nın 19. kasabasından  

Hebibulla Abdukadir. 26 yaşında. Mukuyla’nın 8. kasabasından

Burabiye Abdukadir. 29 yaşında. Mukuyla’nın 3. Kasabasından

Ablikim Abdukadir. 40 yaşında Mukuyla’nın 8. kasabasından

            Bu altı kişinin isim ve soy isimlerine bakıldığında onların kardeşlik bağlarının bulunduğu iki büyük aileye mensup oldukları anlaşılmaktadır. Biz yine tutuklu bulunan 5 çocuk ve gençlerin durumunu öğrenmek için bazı birimlere telefon ettik:

            Yukarıdaki malumatlara göre tutuklu bulunan 5 çocuk ve gençten ikisinin kimlikleri aşağıdaki gibidir:

            Memet Ablikim. 9 Yaşında Mukuyla ilköğretim okulunun 3 yıllık öğrencisidir.

            Memtimin Yüsüp. 16 ya da 17 yaşında. Mukuyla’nın 20 kasabasından.

            Yine açıklandığına göre, 28 Aralık günü Çin polis birlikleri ile Uygur hicretçiler arasında çıkan çatışma alanında, direnişçilerin arasında 6 yaşında bir çocuk ta bulunuyor.

            Saygıdeğer radyo dinleyicileri, Çin polislerine taş atan bu 6 yaşındaki çocuğun olay sırasında ölen Abdumicit Seydehmet’in oğlu olduğu anlaşılıyor.

            Fakat onun vurularak öldürüldüğü ya da hayatta olduğu net değil. Şimdiye kadar öldükleri açıklananlar arasında bir kişinin kimliğinin henüz bilinmemesi ve yine olaydan sağ kurtulan 5 çocuğun içerisinde 6 yaşında birinin olmaması mezkûr 6 yaşındaki çocuğun olay yerinde öldürülmüş olduğu ihtimalini orta çıkartmaktadır. RFA-Şöhret Hoşur 

Hakkında admin

Cevapla