Anasayfa » Haberler » Kazak Türkleri liderini kaybetti

Kazak Türkleri liderini kaybetti

Türkiye’de yaşayan Kazak Türkleri’nin göç liderlerinden 90 yaşındaki Delilhan Canaltay yaşamını yitirdi.

Delilhan Canaltay, 1922’de Doğu Türkistan’ın Altay bölgesinde dünyaya geldi. Altay’da Kazak-Kırgız teşkilatının başkanlığı yapan Canaltay, 1949’da babası Canımhan Hacı ve Osman Batur’la, Çin Generali Peng De Huai’ye karşı savaştı. Hayatı mücadeleyle geçen Canaltay, 1951’de Tibet üzerinden Hindistan’a oradan da Tayvan’a geçti. Delilhan Canaltay bu ülkede komünizme karşı birliğin üyesi olarak milletvekili seçildi. 1970’te Türkiye’ye gelen Canaltay, göçmen Kazak Türkleri’nin teşkilatlanmasında önemli hizmetler yaptı. Bu hizmetlerinden ötürü 2001’de Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev tarafından üstün hizmet madalyası ile ödüllendirildi.

İstanbul Güneşli’deki evinde 90 yaşında vefat eden Delilhan Canaltay evli ve 3 çocuk babasıydı. Canaltay, bugün Güneşli Evren Mahallesi Altay Camisi’nde öğle vakti kılınacak cenaze namazının ardından Altınşehir Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Hakkında admin

Cevapla

x

Check Also

Arınç:Türkiye Orta Asya’da Türk Cumhuriyetleri ve Doğu Türkistan ile samimi ilişkiler içinde

Arınç:Türkiye Orta Asya’da Türk Cumhuriyetleri ve Doğu Türkistan ile samimi ilişkiler içinde

Kıbatek 28. uluslar arası şiir şöleninde Türkistan’a Doğru adlı Şirzat DOĞRU Beyin kitabının Dr. FADIL ÜNAL tarafından tanıtım konuşmasıdır.

KIBATEK 28. ULUSLAR ARASI ŞİİR ŞÖLENİ TÜRKİSTAN’A DOĞRU KİTABININ İZMİR KEMALPAŞA KAZAK VADİSİ ALAŞ KIMIZ ...