Anasayfa » Haberler » Gerginlik Çin Denizi`ne taşınıyor

Gerginlik Çin Denizi`ne taşınıyor

ABD ve Filipinler, Çin’in hak ettiği bölgede ortak tatbikat düzenleyecek.

İran’ın Hürmüz Boğazı’nda üst üste gerçekleştirdiğitatbikatlar ve ardından ABD‘nin İsrail ile ortaktatbikat yapacağını açıklaması Ortadoğu’da suları ısıtmış ve petrol fiyatlarında dalgalanmalara neden olmuştu. Körfezdeki gerginlik bitmeden, bu kez dünyanın bir başka sıcak bölgesinden benzer bir haber geldi.

ABD ve FilipinlerGüney Çin Denizi‘nde ortak tatbikatyapacaklarını açıkladılar. Çin‘in bölgede hak iddia ediyor oluşu nedeniyle tatbikatın ÇinABD ilişkilerinde yeni bir gerginlika yaratacağı yorumları yapılıyor. Nisan ya da Mayıs ayları içinde yapılması planlanantatbikata Filipin ordusuna eğitim veren 500 Amerikan deniz piyasi ile 1000 Filipin askerinin katılacağı açıklandı.

“AMAÇ TERÖRİST SALDIRILARA HAZIRLIK” 
Filipinler‘in bölgedeki komutanı Korgeneral Juancho Sabban, tatbikatın kendi karasuları içinde yer alan  petrol bölgelerinde yapılacağını temel amacın petrol tesislerine karşı olası terörist saldırılara karşı hazırlık olduğunu duyurdu.

HERKESİN HAK İDDİA ETTİĞİ BÖLGE 
ÇinFilipinler hükümetinin Temmuz ayında Güney Çin Denizi‘nde petrol ve gaz araması yapacağı açıklamasını protesto etmişti. Zengin petrol ve doğalgaz yataklarının bulunduğuna inanılan Güney Çin Denizi‘nde, Çin ve Filipinler’in yanısıra Malezya, Tayvan, Vietnam ve Brunei de hak iddia ediyor.

Bu ayın başında açıklanan yeni strateji belgesi ile Güney Asya, ABD’nin öncelikli stratejik önem verdiği bölge konumuna gelmişti.

haberturk

Hakkında admin

Cevapla